V priebehu mesiaca získala milión užívateľov. Apka pomáha nájsť ubytovanie utečencom z Ukrajiny
- Svet sa zomkol, Ukrajine sa snažia pomôcť mnohé vládne i mimovládne organizácie
- Ruku k dielu priložili aj dvaja študenti Harvardu
- Platforma s názvom Ukraine Take Shelter poskytuje prvú pomoc pri hľadaní ubytovania
- Svet sa zomkol, Ukrajine sa snažia pomôcť mnohé vládne i mimovládne organizácie
- Ruku k dielu priložili aj dvaja študenti Harvardu
- Platforma s názvom Ukraine Take Shelter poskytuje prvú pomoc pri hľadaní ubytovania
Eskalácia konfliktu na Ukrajine spôsobuje postupné ničenie infraštruktúry miest ruskou armádou. Civilisti nemajú na výber, iba opustiť svoje domovy za účelom bezpečia a ochrany vlastného života.
Pomoc hľadajú v susedských krajinách. Aktuálne svoje domovy na Ukrajine opustilo viac ako 10 miliónov ľudí. Odborníci odhadujú, že počet ľudí, utekajúcich mimo štát, môže o chvíľu presiahnuť hranicu štyroch miliónov.
Ľuďom z Ukrajiny sa okrem svetových lídrov snažia pomôcť aj obyčajní civilisti, napríklad študenti. Myšlienka vytvoriť webovú stránku, ktorá by spojila utečencov s hostiteľmi ponúkajúcimi strechu nad hlavou, sa študentovi Harvardu Avimu Schiffmannovi zrodila v hlave na pochode za mier na Ukrajine v San Diegu.
„Pamätám si, ako som si pomyslel: Viem navrhovať webové stránky s veľkými platformami, tak prečo by som neurobil niečo, čo by pomohlo?“ hovorí pre CNN 19-ročný Avi Schiffmann.
„Títo ľudia potrebujú okamžitú pomoc a ja som chcel nájsť spôsob, ako to urobiť čo najskôr.“ Na pomoc s vytvorením platformy oslovil Avi svojho spolužiaka Marca Bursteina, s ktorým sa podelil o nápad.
Útočisko pre utečencov z Ukrajiny
Ako informuje portál CNN, dvojica vytvorila web behom troch dní. Stránka Ukraine Take Shelter bola spustená začiatkom marca. Viac ako 4-tisíc ľudí si v priebehu siedmych dní vytvorilo ponuku na poskytnutie ubytovania ukrajinským utečencom. Jednou z hlavných priorít bolo vytvoriť stránku, ktorá bude veľmi jednoduchá na používanie.
„Stránka umožňuje utečencom, aby počas zimy nemuseli sedieť na obrubníku v niektorej európskej krajine počas toho, ako čakajú, kým sa s niekým spoja. Teraz môžu vidieť desaťtisíce ponúk hostiteľov po celom svete, s ktorými sa môžu spojiť. Všetko, čo musia urobiť, je zavolať alebo poslať SMS,“ povedal pre CNN Avi Schiffman.
ONE MILLION USERS!!!https://t.co/ZfCfGUDDcp pic.twitter.com/bYEKamUEyu
— Avi Schiffmann 🇺🇦 (@AviSchiffmann) March 18, 2022
Dizajn webovej stránky je jednoduchý. Každá z ponúk obsahuje popis poskytovaného ubytovania. Na základe polohy stránka zobrazí najbližšie ponuky. Hostitelia musia poskytnúť len minimálne informácie, ako sú ich mesto a kontaktné údaje.
K dnešnému dňu má platforma viac ako milión používateľov a viac ako 25 000 ponúk na ubytovanie. Hostitelia po celom svete ponúkajú všetko, čo môžu, od pohoviek v obývačke a voľných izieb až po voľné domy a byty.
Dear @AviSchiffmann, many thanks for your important work 💛💙
— Ukraine / Україна (@Ukraine) March 18, 2022
Ambícia zapojiť ďalšie platformy
Schiffmann a Burstein teraz pracujú na spôsobe, aby bolo možné stránku prepojiť aj s ponukami z Airbnb či neziskovými a vládnymi organizáciami. Stránka mladých študentov upútala pozornosť mnohých, vrátane ukrajinskej vlády, ktorá reagovala na jeden z tweetov. Oficiálny ukrajinský vládny účet napísal: „Drahý Avi Schiffmann, ďakujeme za vašu dôležitú prácu.“
Na pomoc Ukrajine sa spojilo aj Slovensko
Ľuďom utekajúcich z Ukrajiny pomáhajú aj Slováci. Pomoc môžeš poskytnú aj ty, napríklad prostredníctvom organizácií, ktoré sú k hraniciam Ukrajiny vysielané. Okrem dobrovoľníkov často žiadajú o poskytnutie zásob, diek a prikrývok a potravín.
Kto Pomôže Ukrajine je celonárodná výzva, kde ide o spojenie takmer 40 slovenských mimovládnych a neziskových organizácií, ktoré pôsobia buď priamo na mieste, alebo u nás doma. Primárne ide o humanitárnu pomoc na Ukrajine, alebo pomoc Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí budú hľadať bezpečie na území SR.
O ďalších spôsoboch, ako môžeš pomôcť, sme ťa informovali v tomto článku.
Zdroje: CNN, Ukraine take shelter, Donio