V Rakúsku a Česku dostávajú podnikatelia tisíce eur. Slováci sa búria, na nájom nedostanú nič
- Mnoho podnikavých Slovákov budovalo svoj biznis roky
- Teraz sa pozerajú na to, ako im mizne pred očami
- Mnoho podnikavých Slovákov budovalo svoj biznis roky
- Teraz sa pozerajú na to, ako im mizne pred očami
Slovenskí maloobchodníci bijú na poplach. Zhodujú sa, že situácia v našej krajine je už neúnosná. Zároveň upozorňujú na skutočnosť, že zatiaľ čo okolité krajiny spolu s predĺžením lockdownu okamžite pridávajú opatrenia, ktoré kompenzujú straty, na Slovensku sa táto diskusia ani nedostáva na stôl.
Mnohí obchodníci stále márne čakajú na čiastočné preplatenie miezd svojich zamestnancov za október a nasledovné mesiace, pričom už museli uhradiť všetky minuloročné mzdy. Rovnako tak sa dotácie na nájomné skončili koncom roka a ich predĺženie je otázne.
Stačí sa pozrieť za hranice
„S údivom sa pozeráme na Rakúsko, ktoré podnikateľom dotuje celý výpadok ich tržby, a to aj nad rámec existujúcich opatrení. Podnikateľom tam v novembri preplatili 75 % celkových tržieb z roku 2019,“ objasnil predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov – Daniel Krakovský.
Napríklad v Českej republike sú zatvoreným prevádzkam preplácané mzdové náklady vo výške 100 %, nájomné vo výške 100 % bez nutnosti dohody s prenajímateľom. Najnovšie dostávajú aj príspevok vo výške 400 Kč (cca. 15 eur) za jedného zamestnanca za každý zatvorený deň.
Sú na hranici možností
Nepotravinový maloobchod prišiel pre zatvorenie kamenných predajní na Slovensku za osem dní pred a medzi vianočnými sviatkami 2020 približne o 45 % svojich decembrových tržieb v porovnaní s rokom 2019. Vyplýva to z prieskumu ISKM. Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že takmer 30 % firiem prišlo až viac ako o polovicu celkovej tržby za december.
Tieto čísla podľa ISKM už len zavŕšili veľmi zlý rok v maloobchode, ktorého sa opatrenia spolu s gastro segmentom a cestovným ruchom dotkli najviac. Aj napriek nárastu v e-commerce nie sú maloobchodníci schopní pokryť tento obrovský výpadok.
„Opätovným predĺžením zákazu vychádzania budú naše prevádzky zatvorené minimálne sedem týždňov, čím sa dostávame k podobnej dĺžke trvania ako na jar pri prvej vlne. V spojení s obrovským výpadkom našich tržieb v decembri sme už na hranici možností, ktoré sme schopní zniesť,“ povedal predseda ISKM Daniel Krakovský.
Iniciatíva preto opätovne vyzýva vládu, aby urýchlene začala riešiť kritickú situáciu v maloobchode. Obchodníkom sa hromadia nepredané zásoby sezónneho tovaru, ktoré nie je z čoho splácať. To bude mať za následok krach mnohých slovenských firiem s dlhoročnou históriou. Súčasné schémy ani zďaleka nepokrývajú fixné náklady zatvorených predajní a ďalšie zadlžovanie sa už prestáva dávať zmysel.
Maloobchod v našej krajine pritom zamestnáva približne 300 000 ľudí. Preto by štát nemal prehliadať malých obchodníkov a mal by ich považovať za relevantného partnera do diskusie.
Iniciatíva slovenských maloobchodníkov združuje viac ako 70 maloobchodných spoločností, od najmenších prevádzok zamestnávajúcich niekoľko zamestnancov až po veľké siete s tisíckami zamestnancov. Medzi jej zakladateľov patria firmy Martinus, Regal Burger, Phočkáren, Nay, LPP Slovakia a Sportsman.
Gastro už kolabuje
Samostatnou kapitolou sú aj majitelia gastro prevádzok, ktorí taktiež postupne strácajú nádej na zmenu. Mnohí reštauratéri sú presvedčení, že reštaurácie nepatria k primárnym zdrojom nákazy. Podľa Tatiany Marčekovej z reštaurácie Bistronomy sa ich zatváranie malo riešiť minimálne na krajskej báze. Zdôrazňuje, že predošlé opatrenia boli dosť prísne a väčšina prevádzok ich dodržiavala.
„Prvá vlna zasiahla finančne aj psychicky nielen reštaurácie, ale aj cateringové a eventové firmy. Druhá vlna už môže byť likvidačná. Naše gastro sa začalo uberať dobrým smerom, za posledné roky tu vznikli výborné podniky, a o to smutnejšie je sledovať, ako bojujú o prežitie. Všetkým veľmi, veľmi držíme palce,“ vyjadrila sa Tatiana pre Startitup.
Podľa Martiny Hlinovej z Biofarmy Stupava sa ekonomicky bude každý prevádzkovateľ gastro prevádzky z tohto obdobia zviechať ešte veľmi dlho. Kríza podľa nej ukazuje, ako sa k malým podnikateľom správa štát, ako si váži toto odvetvie.
„Prístup vlády a ministrov k odvetviu gastra je smutný. Najhoršie je to, ako vo verejných médiách popisujú poskytnutú pomoc podnikateľom a pritom pomoc neprichádza. Ak prichádza, je smiešne nízka a veľmi neskoro. V očiach zamestnancov a verejnosti znovu vyrábajú z gastra tých nenásytných krčmárov, ktorým nikdy nie je dosť – veď im preplácame 80% miezd zamestnancov, veď majú na účtoch dotácie na nájomné a ešte majú pomaly 10% z tržieb z minulého obdobia,“ vyjadrila sa Martina pre Startitup.
Realita je však podľa podnikateľky celkom iná. Zdôrazňuje pritom, že nájomné majú prenajímatelia a pomoc na mzdy nepokryla ani odvody zamestnancov. „Bojujeme ako o život o každé euro a zamestnanci s nami.“
O možnosť podpory sa pokúšal aj tím bistra Kubista, z danej finančnej pomoci sú však podľa ich slov úprimne sklamaní. Okrem toho, že je nepostačujúca, systém žiadania je podľa ich názoru komplikovaný, miestami nefunkčný a pomerne nejasný.
„V prvej vlne sme čakali na financie vyše mesiac a pol, teraz, v druhej, sme zatiaľ nedostali ešte ani odpoveď na žiadosť, ktorú sme podávali 27. novembra. Z môjho pohľadu je systém vládnej pomoci nedotiahnutý ako celok. Žiadosť máte podať online, ale následne všetku korešpondenciu zasielajú poštou, čo, samozrejme, veľmi predlžuje celý proces schvaľovania. V takýchto prípadoch by akákoľvek pomoc mala byť vecná a hlavne rýchla,“ objasnilo pre Startitup vedenie bistra.
Navrhujú riešenia
Pred blížiacou sa devastáciou ich biznisov sa rozhodli obrátiť na ľudí. Vytvorili petíciu s jasnými bodmi, ktoré by im pomohli čo najefektívnejšie zvládnuť aktuálnu situáciu a zamedziť prepúšťaniu a zatváraniu prevádzok. Petíciu doposiaľ podpísalo takmer 10 000 ľudí.
Cieľom týchto opatrení je pomoc slovenskému gastrobiznisu, ktorý zažíva kolaps. „Aktuálne, po neustálom ignorovaní zo strany kompetentných a vlády, sú hlavným apelom ekonomické opatrenia, ktoré by pomohli prevádzkovateľom previesť podniky do post-krízovej éry, keďže mnoho z nás pod ťarchou nájmov, úverov a iných fixných nákladov sa obáva, že už ani neotvorí,“ hovoria podnikatelia i iniciatívy „10 pre gastro“.
Žiadajú preto, aby sa vláda zaoberala danou situáciu urgentne a v spolupráci s gastro podnikateľmi. Zdôrazňujú, že ich sektor bude dlhodobo vykazovať extrémny prepad. Preto tiež po vzore Českej republiky apelujú na zníženie DPH na 5-10 %. Toto opatrenie by podľa nich extrémne pomohlo gastro-podnikateľom a uľahčilo reštart celého odvetvia.
„Zníženie DPH na služby verejného stravovania zo súčasných 20 % na 5-10 % by mohlo byť výrazným odľahčením finančnej záťaže pre gastro sektor. Takto by mohla vláda napraviť prvú pomoc, ktorá, žiaľ, z pohľadu väčšiny gastro podnikateľov výraznou mierou zlyhala,“ zdôrazňujú.
Uvítali by aj iné daňovo-odvodové úľavy, ktoré by pomohli gastro prevádzkam prežiť a pomohli by zachovať desaťtisíce pracovných miest, či už priamo v gastronómii alebo v súvisiacich dodávateľských odvetviach. Zdôrazňujú, že finančná vyčerpanosť gastro biznisu sa môže v budúcnosti veľmi negatívne odzrkadliť na všetkých úrovniach odvetvia.
„Pevne veríme, že nás v tom štát nenechá a v dohľadnom období, po vzore iných krajín EÚ, nastaví efektívnu sektorovú pomoc gastronómom Slovenska. Žiadame týmto o efektívne nastavenie možností čerpania pomoci zo stabilizačných fondov EÚ cielené na gastro, tak ako napríklad vo Fínsku či Dánsku,“ dodávajú.
Zdroje: peticie.com, ISKM, 10pregastro.sk