V Rakúsku zavádzajú drsné tresty pre cestných pirátov: Vezmú auto a dajú ho do dražby

  • Rakúsko ustanovuje prísne tresty pre vodičov, ktorí extrémne prekročia rýchlosť a porušujú dopravné predpisy
  • Takto by si dopadnúť teda nechcel
auto
Ilustračné foto Unsplash/John Bearby
  • Rakúsko ustanovuje prísne tresty pre vodičov, ktorí extrémne prekročia rýchlosť a porušujú dopravné predpisy
  • Takto by si dopadnúť teda nechcel

Od marca 2024 hrozí Rakúšanom zhabanie a dražba áut v prípade extrémnych prekročení rýchlosti. „Keď už nemáš auto, nemôžeš viac zrýchliť,“ píše sa na rakúskom webe Auto Revue. Tieto prísne tresty platia pre každého, kto sa dopustí „zbesilej jazdy“.

Kedy sa to môže stať? Vtedy, keď v Rakúsku vodiči prekročia rýchlosť o viac ako 60 kilometrov za hodinu v obciach alebo o viac ako 70 kilometrov za hodinu mimo obce.

Aký je postup odobratia auta v Rakúsku

Ak sa miestny vodič dopustí závažného prekročenia rýchlosti, polícia mu bezodkladne na mieste zaistí vozidlo, ako aj vodičský preukaz. Potom príslušný úrad do dvoch týždňov rozhodne, či vozidlo majiteľovi skonfiškujú. Ak sa opakovane vodič dopúšťa vysoko prekročených rýchlostí a nie je schopný sa poučiť, môžu príslušníci úradu jeho vozidlo natrvalo odobrať a následne predať na dražbe.

Ak obyvateľ Rakúska prekročí rýchlosť o viac ako 80 kilometrov za hodinu v obciach alebo o viac ako 90 kilometrov za hodinu mimo obcí, hrozí trvalé odobratie vozidla. Bez ohľadu na to, či ide o vodičov prvý priestupok alebo opakované previnenie.

Sedemdesiat percent získaných prostriedkov z vydraženého vozidla pôjde do fondu pre bezpečnosť cestnej premávky. Zvyšok bude pridelený príslušnému územnému orgánu.

Dôležité je však vedieť, že ak vozidlo nepatrí priamo vodičovi, nemôže byť trvalo odobraté a predané. Avšak bude mu zhabané na mieste, vrátane vodičského preukazu, a do jeho vozových dokumentov príslušníci polície zaznamenajú doživotný zákaz vedenia vozidla.

Treba poznamenať, že implementácia týchto opatrení trvala dlho kvôli právnym výzvam, ktoré s nimi súvisia. Napriek tomu je cieľom tejto novej regulácie zabezpečiť bezpečnejšie cesty a zamedziť rýchlostným prehreškom, aby sme ochránili seba i ostatných účastníkov cestnej premávky.

Rakúsko nie je jediná krajina, ktorá zaviedla „bič na vodičov“

Ako sme ťa už v dávnejšom článku informovali, slovenskí vodiči často kritizujú prísne sankcie za porušovanie rýchlostných obmedzení a nedodržiavanie predpisov. Avšak v porovnaní s inými krajinami je to ako „med lízať“.

Ak slovenský vodič prekročí hranicu jedného promile alkoholu za volantom, automaticky mu hrozí pokuta vo výške od 200 do 1 000 eur a zákaz viesť vozidlá až na dobu piatich rokov.

V niektorých krajinách sú však tresty oveľa prísnejšie a tvrdšie ako u nás. Podľa portálu Autobild patrí Lotyšsko medzi krajiny, ktoré majú originálny prístup k trestaniu vodičov za jazdu pod vplyvom alkoholu.

V Lotyšsku údajne stráca každoročne vodičský preukaz až 3 500 vodičov vplyvom alkoholu. Od konca minulého roka platí novela zákona, ktorá ukladá vyššiu trestnú zodpovednosť vodičovi s viac ako 1,5 promile alkoholu v krvi. Takýmto vodičom hrozí vyššia pokuta, rok väzenia a strata vodičského oprávnenia na obdobie piatich rokov.

Najnovšou zmenou je však to, že ak vodič dosiahne hodnotu 1,5 promile alkoholu alebo je pod vplyvom psychotropných látok, príde hneď na mieste o svoje vozidlo. Vozidlo sa tak stáva majetkom štátu a následne sa predáva na aukcii. Často ide o nové a moderné vozidlá, ktoré majú v aukcii výhodnejšiu cenu v porovnaní so štandardným predajom.

Autá, ktoré majiteľom odoberú, nezostávajú však v Lotyšsku. Začiatkom februára ohlásil lotyšský minister financií Arvils Ašeradens, že autá, o ktoré vodiči prišli kvôli alkoholu, bezplatne pošlú ukrajinskej armáde. Táto nová zmena má za následok, že autá sa už nebudú predávať na aukciách, ale darujú ich Ukrajine v rámci pomoci.

Zdroje: Auto Revue, Redakcia, Autobild

Najnovšie videá

Trendové videá