V rebríčku najrýchlejšie rastúcich európskych firiem sú štyri slovenské
- Financial Times vydal v poradí tretí rebríček tisícky najrýchlejšie rastúcich firiem Starého kontinentu
- Prvej desiatke vládnu Britské ostrovy, no na štyroch miestach narazíš aj na Slovensko
- Sú to spoločnosti Laudaco, Connect Partner, Instarea a Greyson Consulting, ktoré sa tu umiestnili
- Financial Times vydal v poradí tretí rebríček tisícky najrýchlejšie rastúcich firiem Starého kontinentu
- Prvej desiatke vládnu Britské ostrovy, no na štyroch miestach narazíš aj na Slovensko
- Sú to spoločnosti Laudaco, Connect Partner, Instarea a Greyson Consulting, ktoré sa tu umiestnili
Prestížny Financial Times spolu s údajmi od Statista už po niekoľkýkrát zostavil rebríček najrýchlejšie rastúcich firiem Európy. Tempo rastu bolo určené zmenou výnosov medzi rokmi 2014 až 2017.
Veľmoc Veľká Británia
Prvej desiatke, hneď v šiestich prípadoch, patrí umiestnenie spoločnostiam so sídlom vo Veľkej Británii. Na prvom mieste sa umiestnil Blue Motor Finance, firma venujúca sa financiám v oblasti nákupu áut, druhá priečka patrí donáškovej službe Deliveroo a na treťom mieste sa objavil starý známy estónsky Taxify. TOP 5 uzatvára nemecká technologická firma Solectric a opäť britská, tentoraz v oblasti výskumu rakoviny fungujúca spoločnosť Psioxus Therapeutics.
Zástupcovia zo Slovenska
Prvá slovenská spoločnosť sa objavuje na priečke s číslom 140. Je to spoločnosť Laudaco, ktorá vo vytýčenom časovom horizonte dosiahla rast 912 %. Je to spoločnosť fungujúca na východe Slovenska, ktorá sa už viac ako 10 rokov venuje biznisu s podlahovinou a doplnkami. Podľa FinStatu za rok 2017 ich tržby dosiahli hodnotu 2,47 milióna eur.
Druhý, na koho si Financial Times posvietil, slovenská spoločnosť Connect Partner, ktorá vznikla už v roku 1997, venuje sa predovšetkým poskytovaniu služieb v oblasti výpočtovej techniky a v roku 2017 dosiahla tržby vo výške 1,7 milióna eur. Je na priečke číslo 267.
Spoločnosťou, ktorá je Startitup pravdepodobne zo spomínaných svojím zameraním najbližšie, je Instarea. Spoločníkom v nej je aj Martin Záhumenský, známy vďaka Market Locatoru, ktorý už dnes nerieši mobilný marketing len u nás, ale aj na Blízkom východe. Podľa rebríčka Financial Times sa spoločnosti medzi rokmi 2014 do roku 2017 podarilo vyrásť o 455 % a posledné údaje z FinStatu hovoria o tržbách v hodnote 2,67 milióna eur. Je na 340. priečke.
Posledným, kto sa v rebríčku FT1000 z Slovenska umiestnil je firma Greyson Consulting. Pomáha firmám po celej strednej Európe analyzovať, vytvárať a transformovať ich biznis model, organizáciu a technológie a zameriava sa najmä na bankovníctvo. Za uplynulý rok dosiahli tržby vo výške 9,96 milióna eur a za sledované obdobie „narástli“ o 178 %. Spoločnosť skončila na 923. rebríčka
Česko prekvapilo
Aj naši západní susedia sa v rebríčku objavili niekoľkokrát. Darilo sa investičnej spoločnosti Accolade Holding, vývojárom zo startupu STRV, ale na veľké prekvapenie sa tu objavil aj potápajúci sa Zoot, ktorý v súčasnosti zatvára svoje Výdajne radosti a ide skúšať podnikať s kamennými obchodmi. Desiatky miliónov doň na záchranu investoval Natland (viac si prečítaš TU).
Zdroj: Financial Times
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy