V Ríme sprístupnili novú historickú pamiatku. Naposledy tadiaľ kráčali gladiátori pred 2 000 rokmi
- Celý projekt financuje súkromná talianska spoločnosť
- Prejsť sa vieš po pätnástich chodbách a prezrieš si aj komnaty
- Celý projekt financuje súkromná talianska spoločnosť
- Prejsť sa vieš po pätnástich chodbách a prezrieš si aj komnaty
Po prvýkrát sa môžeš poprechádzať všetkými chodbami, ktorými bežne chodili gladiátori. Rím pre verejnosť sprístupnil zákulisie Kolosea, v ktorom sa kedysi na zápas pripravovali bojovníci a zvieratá. Pri najbližšej návšteve Ríma tak môžeš z historického monumentu objaviť ešte omnoho viac, než doteraz. O novinke informoval The Guardian.
Štyristo ročná história
Ide naozaj o backstage z minulosti, časť, ktorou sa môžeš dnes prejsť, pred dvetisíc rokmi diváci zápasov nevideli. Od roku 2010 bola sprístupnená malá časť, renovácia však skončila a teraz môžeš ísť všade, uličkami sa dostaneš aj do komnát. Celú rekonštrukciu zafinancoval taliansky módny dom Tod’s.
„Verejnosti vraciame pamiatku v pamiatke,“ hovorí Alfonsina Russo, riaditeľka Kolosea. „Časti, ktoré sme sprístupnili, majú štyristo ročnú históriu, od otvorenia amfiteátra v roku 80 nášho letopočtu až po rok 523, kedy odohrali záverečné vystúpenie.“ Ďalej hovorí, že 15 obnovených chodieb ukazuje stopy histórie, ktoré zamrzli v čase.
Na projekte pracovalo viac ako 80 archeológov, architektov a inžinierov. Chodby sa rozprestierajú na pätnástich tisícoch metroch štvorcových. V rímskych dobách chodili ľudia do Kolosea sledovať zápasy gladiátorov a zvierat, napríklad medveďov, tigrov, slonov či nosorožcov.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Projekt ešte neskončil
Keď Dario Franceschini, taliansky minister kultúry oznámil viacero súkromno-verejných projektov, schytal vlnu kritiky. Renovácia chodieb bola druhou časťou trojfázového projektu, ktorý Tod’s začal pred ôsmimi rokmi a zatiaľ zainvestovali už 25 miliónov eur.
„Je v úplnom poriadku mať spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom,“ tvrdí na svoju obranu minister: „Projekt je naozaj dôležitý a ukazuje, ako talianska spoločnosť, ktorá vyváža do celého sveta, investuje späť do svojej krajiny, na ochranu svojho kultúrneho dedičstva.“
V prvej fáze vyčistili fasádu Kolosea a v poslednej budú obnovovať galérie a osvetľovací systém. V pláne majú tiež vybudovať nové návštevnícke centrum, celý projekt by mal byť hotový o tri roky.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroj: The Guardian