V roku 2017 sme vyprodukovali viac ako 2 milióny ton odpadu. Triedime len tretinu
- Na svete sú nové štatistiky týkajúce sa odpadov na Slovensku
- Hoci sa Európa snaží ich množstvo zminimalizovať, len v našej malej krajine sme prispeli množstvom vyšším než 2 milióny ton
- Komunálnemu odpadu pomyselne vládnu šupky z banánov
- Na svete sú nové štatistiky týkajúce sa odpadov na Slovensku
- Hoci sa Európa snaží ich množstvo zminimalizovať, len v našej malej krajine sme prispeli množstvom vyšším než 2 milióny ton
- Komunálnemu odpadu pomyselne vládnu šupky z banánov
Podľa najnovších správ Ministerstva životného prostredia Slováci v minulom roku vyprodukovali približne 2 milióny 130 tisíc ton komunálneho odpadu, z čoho sa podarilo vytriediť približne 30 %. Splniť cieľ EÚ, do roku 2020 na Slovensku triediť a následne recyklovať 50 % komunálnych odpadov, bude teda rozhodne náročné. Rovnako tak aj boj s čiernymi skládkami, ktorých je u nás mnoho.
Najväčšie zastúpenie na vzniku zmesového komunálneho odpadu má biologicky rozložiteľný komunálny odpad a práve s ním majú už od minulého roku pomáhať hnedé kontajnery pre rodinné domy alebo kompostéry, ktorých zaisťovanie podporuje aj samotný envirorezort. Tento rok sme sa už rozlúčili s ľahkými plastovými taškami v obchodoch zadarmo (pričom predajcovia ich musia spoplatniť a poskytnúť alternatívu tašiek z papiera či textilu určených na opakované použitie) a v októbri prišiel na pretras nový zákon odpadoch, ktorého cieľom je znížiť skládkovanie odpadu na skládkach.
Nuž a naposledy v boji proti odpadom vyhlásilo novinku, spustenie systému zálohovania PET fliaš a plechoviek, ktoré predstavujú značnú záťaž pre životné prostredie. Minister už začal rokovania s reťazcami a dotknutými výrobcami. Čo je ale veľkou novinkou v Českej republike, je avizovaný zákaz papierových akciových letákov obchodných reťazcov. Slovenské Ministerstvo životného prostredia sa k téme pre Startitup vyjadrilo neutrálne. „Podľa medializovaných informácií v Česku o zákaze uvažuje ministerstvo pôdohospodárstva. Diskutuje o tom so Zväzom obchodu a cestovného ruchu ČR, ale aj obchodnými reťazcami. Ministerstvo životného prostredia sa v súčasnosti aktívne venuje téme zálohovania plastových PET fliaš. Zákaz reklamných letákov nie je nateraz na programe dňa, avšak nevylučujeme, že táto téma nebude na Slovensku v budúcnosti rezonovať,“ hovorí Tomáš Ferenčák, hovorca ministerstva.
Zdroj: minzp.sk