V roku 2020 musí byť životopis tip-top, o skopírované všeobecné drísty nik nestojí. Zisti, čo robíš zle
- Nech už si sa rozhodol hľadať novú prácu z akéhokoľvek dôvodu, nezabúdaj, že prejaviť záujem stačí málokedy
- Vypracuj si svoje CV podľa nasledujúcich rád a uvidíš, že sa ti čoskoro ozve tvoj nový zamestávateľ
- Nech už si sa rozhodol hľadať novú prácu z akéhokoľvek dôvodu, nezabúdaj, že prejaviť záujem stačí málokedy
- Vypracuj si svoje CV podľa nasledujúcich rád a uvidíš, že sa ti čoskoro ozve tvoj nový zamestávateľ
Skontroluj svoj životopis predtým, než ho spoločnosti odošleš. Nebudeš pravdepodobne jediný, koho CV sa ocitne na stole potenciálneho zamestnávateľa. Ak máš o danú pozíciu skutočne záujem, venuj tomu energiu hneď na začiatku.
Prvý dojem neurobíš dvakrát. Človek, ktorému tvoj email cinkne v schránke je možno pomerne zaneprázdnený, a to, či ho po otvorení mailu osloví jeho obsah v prvej vete, je skutočne dôležité.
Lepšia chudobná, ako zlá grafika
Ak nerozumieš, čo máme na mysli, prejdi sa cez mesto a všímaj si reklamy. Životopis je vlastne reklamou tvojej osoby. Kreatíva niektorých spoločností je až bolestná, a presne takej sa musíš vyhnúť. Pri kreovaní dokumentu by mal prevládať obsah nad formou, no forma je to prvé, čo udrie do očí.
Jednoduchý dizajn môže byť veľmi prospešný, hlavné je, aby prívetivo oslovil. Vyhni sa sýtym a výrazným farbám, ak si nimi nie si istý. Rovnako udrž tvorivosť na uzde pri použití dekoračným elementov. Rovné línie, jednoduché tvary a farby sú často príjemnejšie.
Zosumarizuj si, čo chceš povedať
Daní ľudia ťa nepoznajú a nemajú s tebou najmenšiu skúsenosť. Pravdepodobne ich bude zaujímať tvoja kvalifikácia a dosiahnuté vzdelanie či úspechy. Daj si záležať na obsahu rovnako, ako na forme CV.
Znamená to konkrétne to, že pokiaľ sa uchádzaš o miesto v reklamnej agentúre, v dokumente neuvedieš svoje skúsenosti z gastro priemyslu. Krátky zoznam trefných skúseností a kvalifikácie je omnoho prospešnejší, ako dlhé odstavce opisu tvojej funkcie na miestach, ktoré s budúcim zamestnaním nemajú žiadne prepojenie.
Tvoja tvár veľa napovie
Ak ti v životopise chýba fotografia, nie je to žiaden prehrešok. Pokiaľ je možné doplniť ju, dobrá fotka môže pomôcť. Ako celý vizuál, aj ona dýcha určitým nábojom, ktorý môže byť veľmi prospešný, a to hlavne vtedy, pokiaľ dokážeš tieto dva elementy prepojiť.
Nezabudni ani na najvyššie dosiahnuté vzdelanie, predošlé pracovné skúsenosti, ktoré sú k veci, jazykové znalosti a osobné hodnotenie. Obraz, ktorý máš sám o sebe, posúvaš ďalej, preto buď opatrný.
Sebadôvera a originalita majú svoje miesto
Táto rada úzko súvisí s tvorbou sebahodnotenia a uvedenia svojich pozitívnych vlastností, ako dochvíľnosť, schopnosť pracovať pod stresom, a pod. Ťažko sa z množstva životopisov ležiacich na stole vyberá ten správny, ak všetky obsahujú rovnaké morálne a vôľové vlastnosti a schopnosti.
Zamysli sa nad tým, kto si, či si skutočne súci na chcenú pozíciu, či skutočne dokážeš a chceš vykonávať úlohy, ktoré s ňou súvisia, a potom sa od srdca ohodnoť. Ak v tomto úprimnom hodnotení nájdeš aj negatívne vlastnosti, o to lepšie. Zamysli sa nad možnosťou ich nápravy a vymaž ich z dokumentu. Je dobré vedieť, čo máš zlepšiť, no budúcemu zamestnávateľovi to na nos zavesiť nemusíš.
Pri sebadôvere je potrebné mať aj sebakritiku. Neprežeň to. Tvoje CV potrebuje byť originálne, aby sa odlíšilo od iných, no rátaj s tým, že človek, ktorý si ťa možno vyberie, nie je slepý. Ak budeš v dokumente klamať a po pozvaní na pohovor zistí, že na to v skutočnosti nemáš, ostanú ti len oči pre plač. Rovnako životopis prehnane neformalizuj, no nesprávaj sa ani familiárne. Všetkého s mierou.
Skontroluj si pravopis a pridaj motivačný list
Stalo sa ti, že ťa cudzí komentár na sociálnej sieti takmer fyzicky zabolel, pretože v ňom bola mýlka, ktorú zväčša nespraví ani žiak piateho ročníka na základnej škole? Predstav si, že po otvorení mailu od záujemcu ako prvé uvidíš krásnu šťavnatú hrúbku. Pravdepodobne si tvoj životopis už nik neprečíta a na pohovor sa nedostaneš.
Okrem gramatiky je potrebné zamestnávateľa motivovať. Čítaš správne. Tak, ako obchodník dosahuje dobré výsledky podporou predaja vo forme povzbudenia zákazníka či pomoci výberu, rovnako to funguje aj pri uchádzaní sa o prácu.
Tak trochu predávaš svoje schopnosti a najlepšie sa to robí prostredníctvom motivačného listu. V ňom zhrň, prečo máš o pozíciu záujem a čo ťa predurčuje na dostatočné plnenie povinností. Svojou motiváciou motivuješ ďalej. Spoločnosti potrebujú zapálených a aktívnych ľudí.
Použi šablónu
Ak je pre teda grafický dizajn neznáma a neoplývaš ani značným estetickým cítením, pomôž si šablónou. Pozor, existuje však aj množstvo lepších, ako tie z Profesie. Internet je nimi takmer zaplavený, preto si daj záležať na výbere. Ak si zvolíš hneď druhú v poradí, je viac než pravdepodobné, že na stole potenciálneho zamestnávateľa skončia životopisy nielen s rovnakým osobným hodnotením, no aj vizuálom.
Podstatné je, aby si do všetkých drobných činností, ktoré vytvorenie životopisu zahŕňa, investoval dostatok energie, ktorá sa po prijatí do zamestnania výdatne zúročí. Ak si hľadáš prácu iba z nutnosti, bez akejkoľvek vnútornej motivácie, je to citeľné aj viditeľné.
V takom prípade hľadaj ďalej. Takmer všetci potrebujú šikovných ľudí, a nezáleží, či si učiteľ, zvárač alebo zdravotník. Veríme, že svoj vytúžený job získaš šmahom ruky aj vďaka týmto radám.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Stážista