V roku 2025 budú plné turistov: Tieto miesta trpia nadmernou turistikou, vyhni sa im (ZOZNAM)

  • Mnoho miest je poznačených masovým turizmom
  • Sprievodca radí, kam budúci rok radšej nechodiť
Alexa West/Aleksandra Dementeva
ilustračné foto: Bali, Indonézia Unsplash/Alexa West, Aleksandra Dementeva
  • Mnoho miest je poznačených masovým turizmom
  • Sprievodca radí, kam budúci rok radšej nechodiť

Pamätáš si ešte dobu, keď si mohol spokojne navštíviť Barcelonu či Benátky bez davov turistov? Tie časy sú, zdá sa, preč.

Prestížny cestovateľský sprievodca Fodor’s zverejnil zoznam destinácií, ktorým by si sa mal v roku 2025 radšej vyhnúť. Dôvod? Nadmerný turizmus, ktorý ničí nielen miestne komunity, ale aj prírodné krásy, píšu Aktuality

Turizmus na Bali ničí prírodné krásy, raj sa mení na peklo

Ak si mal v pláne navštíviť Bali, mal by si spozornieť. Indonézsky ostrov sa ocitol na nelichotivom prvom mieste. Za prvých sedem mesiacov 2024 tam zaznamenali 22-percentný nárast návštevníkov.

Ešte si pamätáš panenské pláže Kuta a Seminyak? Dnes by si ich našiel zaplavené odpadkami a miestne úrady si s problémom nevedia rady.

A tu je ten paradox. Ostrov síce vďaka turizmu ekonomicky prekvitá, ale práve masový turizmus ničí to, prečo si tam chcel ísť – nádherné prírodné scenérie a autentickú atmosféru.

„Loop“ patrí medzi najpokrokovejšie domy sveta

Ani v Európe to nevyzerá ružovo. Ak si myslíš, že po pandémii sa situácia upokojila, mýliš sa. Už v prvom štvrťroku 2024 narástol počet turistov o 7,2 % oproti predpandemickým číslam, informuje European Travel Commission.

A ako to dopadlo? Miestni obyvatelia už majú dosť davov turistov. Ak by si sa vybral do Barcelony, mohol by si schytať spŕšku z vodnej pištole od nahnevaných domácich.

A keby si sa ocitol na Malorke alebo Kanárskych ostrovoch, privítali by ťa transparenty s nápisom „Váš luxus, naša bieda“.

Fenomén Airbnb vytláča miestnych

Ak si niekedy hľadal ubytovanie cez Airbnb v Barcelone, asi si si všimol, že ponuka je obrovská. V meste nájdeš viac ako 10 000 licencovaných rekreačných prenájmov. Ale zamyslel si sa nad tým, čo to robí s miestnymi? Nájmy sú o 68 % vyššie ako pred desiatimi rokmi.

A nie je to len Barcelona. Ak by si sa pozrel do Lisabonu, zistil by si, že až 60 % domov tam slúži turistom.

Mesto, ktoré sa nedávno umiestnilo na treťom mieste v rebríčku najnižšej finančnej ziskovosti, prišlo od roku 2013 o takmer tretinu svojich obyvateľov. A nie je sa čo čudovať – skús si predstaviť, že by si mal platiť nájom, ktorý sa kvôli turistom vyšplhal do závratných výšok.

Od protestov k riešeniam

Ak sa vyberieš do obľúbených destinácií, môžeš naraziť na nahnevaných miestnych. Vnímajú masový turizmus ako hrozbu pre svoj život. Napríklad v Benátkach by si videl davy protestujúcich proti novému vstupnému pre jednodňových turistov.

A čo Kanárske ostrovy? Tam by si možno čakal spokojnosť – veď turizmus tvorí 35 % HDP a v roku 2023 priniesol neuveriteľných 16,9 miliardy eur. Ale aj tam počuješ stále hlasnejšie volanie po obmedzení počtu návštevníkov.

Ak tam plánuješ cestu, možno by si mal zvážiť, či práve ty nechceš byť tým uvedomelejším turistom, ktorý si vyberie menej exponovanú destináciu.

Destinácia Kategória Hlavný problém
Bali Trvalé následky Znečistené pláže, preľudnenie
Barcelona Trvalé následky Vysoké nájmy, vytláčanie miestnych
Kjóto Začínajúce problémy Komercializácia kultúry
Oaxaca Začínajúce problémy Vytláčanie španielčiny, rast cien
Lisabon Trvalé následky 60% domov sú rekreačné objekty
Benátky Trvalé následky Preťažená infraštruktúra

Amsterdam hlása, že nádej existuje

Stále je tu nádej. Ak sa pozrieš napríklad na Amsterdam, uvidíš, že riešenia existujú. Mesto prišlo so skvelými nápadmi – obmedzilo kotvenie výletných lodí, znížilo počet Airbnb prenájmov o 30 % a zastavilo výstavbu nových hotelov.

Ak sa chceš inšpirovať zodpovedným cestovaním, toto je skvelý príklad.

Barcelona plánuje do roku 2028 úplne prerobiť systém krátkodobých prenájmov a jasne nastaviť pravidlá pre turistické ubytovanie.

Vyzerá to tak, že mestá postupne hľadajú spôsob, ako skĺbiť potreby turistov aj miestnych obyvateľov – je to však dlhá cesta. 

Drobné zmeny, veľké gestá 

Bude to stačiť? To ukáže čas.

Kým plánuješ dovolenku na rok 2025, máš skvelú príležitosť byť súčasťou zmeny. Čo tak pozrieť sa po menej známych destináciách?

Také, kde svojou návštevou pomôžeš miestnym, nie ich vyženieš z domovov. Kde sa môžeš tešiť z autentickej atmosféry bez davov turistov.

A kto vie, možno práve ty objavíš novú destináciu, ktorá bude príkladom toho, ako môže fungovať moderný a ohľaduplný turizmus. Lebo ak sa nič nezmení, môže sa stať, že tvoje obľúbené miesta už nikdy nebudú také, ako si ich pamätáš.

Zdroje: Fodors, Aktuality, European Travel Commission, CanarianWeekly

Najnovšie videá

Trendové videá