V rukách Ukrajincov sa objavila záhadná zbraň, ktorá boduje. Experti netušia, čo to môže byť
- Na Ukrajine sa objavila záhadná zbraň, experti sa nevedia zhodnúť, o čo ide
- Môže to byť aj nová munícia z USA GLSDB, ktorá má dolet 150 kilometrov a nízke náklady
- Na Ukrajine sa objavila záhadná zbraň, experti sa nevedia zhodnúť, o čo ide
- Môže to byť aj nová munícia z USA GLSDB, ktorá má dolet 150 kilometrov a nízke náklady
Bojisko na Ukrajine sa stalo miestom, ktoré otestovalo nejednu novú zbraň, ale i tie, ktoré boli v inventári Kyjeva a jeho spojencov už dlhú dobu. Premiéru tak zažil napríklad nemecký systém protivzdušnej obrany IRIS-T, ktorý bol vôbec prvýkrát nasadený v ostrom boji.
Teraz sa na bojisku objavila neznáma zbraň v rukách ukrajinskej armády, nad ktorou si lámu hlavu experti. Nevedia totiž identifikovať, aká zbraň to je, a teórií, čo to môže byť, je viacero.
Portál Komputer Swiat uvádza, že jej prítomnosť je zdokumentovaná na videu zachytávajúcom útok na ruských operátorov dronov Lancet a Zala.
Na videu vidno nezvyčajne vyzerajúcu explóziu guľovitého tvaru. Podľa niektorých ide o muníciu zo salvových raketometov HIMARS, ďalší tvrdia, že ide o samovražedné drony.
Môže ale ísť o riadenú strelu bombu s malým priemerom (GLSDB). Ide o riadenú strelu, ktorá môže byť odpaľovaná pomocou salvových raketometov HIMARS (šesť striel) alebo M270 (dvanásť striel). Táto munícia vie prekonať až 150 kilometrov a Ukrajinci ju dostali tento rok od Spojených štátov na účel útokov na ruskú logistiku a zásobovanie. Na tento účel nahradili strely GMLRS, konkrétne verziu M31, ktoré mali dosah len 85 kilometrov.
Elimination of ZALA\LANCET operators pic.twitter.com/tD7BkagiJh
— Angry Cossack (@auto_glam) November 8, 2023
GLSDB je oveľa menej nákladná ako M31
GLSDB je pomerne nová munícia, jej prvé testy prebehli v roku 2015. Vznikla z potreby USA vo vojnách v Iraku a Afganistane zasiahnuť menšie ciele bez toho, aby vznikla vedľajšie škody.
Stoja za ňou spoločnosti Boeing a švédsky Saab AB, ktoré pôvodne vyvíjali strely, ktoré by boli vypúšťané z lietadiel. Nakoniec však strely, ktoré sú navádzané pomocou GPS, vypúšťajú pomocou salvových raketometov alebo pomocou vlastného odpaľovača.
Oproti tradičnej munícii GMLRS máju bomby s malým priemerom nevýhodu v menšej hlavici, ktorá nesie 16 kíl trhavín oproti 23 kilám. Presnosť je okolo jedného metra.
Výhodou je cena. Jeden kus tejto strely stojí 40 000 dolárov, čo je výrazne menej ako cena M31, ktorej exportná verzia dosahuje cenu 430 000 dolárov.
Výrobca munície Saab tvrdí, že strelu je ťažké zneškodniť protivzdušnou obranou, a to vďaka jej kĺzavej dráhe, keď je schopná priblížiť sa k cieľu z akéhokoľvek smeru a z rôznych uhlov. Vďaka tomu, že ide o klzák, je aj infračervený podpis slabý, čiže ho je veľmi ťažké zachytiť pomocou prenosného protilietadlového systému (MANPADS), alebo iných systémov, ktoré likvidujú strely na základe infračerveného podpisu.
Bomba s malým priemerom je schopná operovať za každých podmienok, dvadsaťštyri hodín denne.
Arzenál striel dlhého doletu v rukách Ukrajiny sa rozrastá
Ruské štátne médiá tvrdili, že Rusi GLSDB rozstrelili už v marci. Zatiaľ ale neexistujú dôkazy, okrem spomínaného videa, že by sa na fronte dostali. A už vôbec nie v marci, mesiaci, kedy bola munícia zahrnutá do balíčka pomoci Ukrajine.
Podľa vyjadrení úradníčky Laury Cooper mali Ukrajinci dostať muníciu až na jeseň, Boeing tvrdí, že až cez zimu. Dlhá doba dodania munície má byť spôsobená problémami pri vývoji a výrobe GLSDB. Munícia sa až tento rok dostala do masovej produkcie, takže existuje len obmedzený počet jej kusov.
Ukrajinský arzenál rakiet s dlhým dostrelom sa tak začína postupne rozrastať. Kyjev už disponuje britsko-francúzskou strelou Storm Shadow známou tiež ako SCALP schopnou prekonať 250 kilometrov. Po dlhom naliehaní boli Ukrajine poskytnuté aj balistické rakety ATACMS, ktoré dokážu prekonať 165 kilometrov.
Všetky spomínané strely a tiež protilodné strely Neptun ukrajinskej výroby zaznamenali úspešné zásahy ruskej logistiky, zásobovania a dôležitých segmentov vojny. Poradiť si mali s plavidlami Čiernomorskej flotily, ruskými vrtuľníkmi či veliteľskými stanovišťami, protivzdušnými systémami, skladmi munície alebo zásobovacími trasami, ako je Kerčský most.
Zdroje: Komputer Swiat, Saab, X/Angry Cossack