V Rusku sa tvoria dlhé rady pri bankomatoch. Boja sa, že ich šialené úroky a pád rubľa pripravia o úspory

  • Ruská centrálna banka viac ako zdvojnásobila úrokové sadzby
  • Pri bankomatoch sa tvoria dlhé rady
  • Rusi čakajú zhoršenie situácie
Ukrajina zničená
Ilustračný obrázok SITA/AP, Serhii Nuzhnenko
  • Ruská centrálna banka viac ako zdvojnásobila úrokové sadzby
  • Pri bankomatoch sa tvoria dlhé rady
  • Rusi čakajú zhoršenie situácie

Ako píše Financial Times, ľudia v Moskve, ako aj ďalších ruských mestách sa v húfoch hrnuli k bankomatom a bankám už v prvý deň ruskej invázie na Ukrajine, teda minulý štvrtok. Už vtedy sa totiž obávali kolapsu národnej meny a nemožnosti využívať medzinárodné platobné systém, a preto vyberali tak veľa rubľov, alebo aj dolárov, ako mohli. Niektoré medzinárodné banky pôsobiace v Rusku už vo štvrtok na obed nedisponovali žiadnymi americkými dolármi.

Business Standard uvádza, že situácia sa ešte zhoršila po tom, čo Západ uvalil na Rusko ekonomické sankcie, ako napríklad zmrazenie aktív ruskej centrálnej banky v západných jurisdikciách a vylúčenie väčšiny ruských bánk z globálneho platobného systému SWIFT, ktorý každodenne spracováva transakcie v hodnote triliónov dolárov. 

Rekordný prepad rubľa

Tento krok v praxi znamená, že občania Ruska a tamojšie firmy nebudú schopné získať prístup k žiadnemu zahraničnému účtu, ktorým disponujú. Ruská centrálna banka sa pokúsila upokojiť verejnosť a uviedla, že národný systém bankových prevodov zvládne domáce transakcie a že kreditné karty vydané ruskými pobočkami západných bánk by v Rusku mali fungovať.

BBC informuje, že bezprecedentný prepad rubľa ústredný finančný orgán Ruska riešil zdvojnásobením úrokovej miery z 9,5 percenta na 20 percent, čím chcela zamedziť ďalšiemu prepadu kúpnej sily rubľa, ako aj možnému úplnému zničeniu úspor bežných Rusov. Avšak, ako píše The Conversation, to povedie k tomu, že sa požičiavanie pre firmy stane drahšie, čoho výsledkom bude väčšia šanca recesie. 

BBC poukazuje na to, že na začiatku tohto kalendárneho roka si dolár mohli kúpiť za 75 rubľov a euro za 80 rubľov, ale v pondelok bol výmenný kurz 113 rubľov za euro, respektíve 127 rubľov za dolár. Okrem toho, nákup cudzej meny momentálne stojí Rusov o 50 % viac, ako to bolo pred týždňom.

Dlhé rady pri bankomatoch

Prostí občania však už zásadným spôsobom pociťujú dopady sankcií Západu. Sankcie voči niektorým ruským bankám zahŕňajú aj ich odrezanie od kariet Visa a Mastercard, a teda konzekventne aj Apple Pay a Google Pay.

„Vždy platím telefónom, ale jednoducho to nefungovalo. Boli tam aj ďalší ľudia s rovnakým problémom. Ukázalo sa, že prekážkou bola  banka VTB, na ktorú sa vzťahujú sankcie a nemôže akceptovať Google Pay a Apple Pay. Namiesto toho som si musel kúpiť kartu na metro. A dnes som nemohol platiť v obchode z rovnakého dôvodu,“ vysvetľuje 35-ročná Ruska Daria pre BBC

New York Times  poukazuje na to, že bežní ľudia sa ponáhľajú vybrať hotovosť z bankomatov a Aeroflot, národná letecká spoločnosť, zrušila všetky svoje lety do Európy po tom, čo krajiny zakázali ruským lietadlám využívať ich vzdušný priestor. Obavy z cestovania nadobudli také rozmery, že niektorí ľudia sa ponáhľali rezervovať miesta na niekoľkých medzinárodných letoch, ktoré ešte stále fungujú.

Rusi sú pesimisti

Občania Ruska sú skeptickí a očakávajú ešte ďalšie zhoršenie ich finančnej situácie. „Každý, koho poznám, je znepokojený. Všetci sú v strese. Nepochybujem o tom, že život bude ešte horší. Vojna je hrozná,“ povedal pre BBC 45-ročný Jevgenij, ktorý si vyberal peniaze na platenie hypotéky.  

O strachu Rusov vypovedá aj skutočnosť, že z regálov obchodov veľmi rýchlo miznú tovary bežnej spotreby. The Conversation totiž poukazuje na to, že hospodárske sankcie významne ovplyvnia životný štandard Rusov, pretože podľa prieskumu z roku 2021 približne 75,% Rusov minulo polovicu alebo viac zo svojho príjmu na jedlo, a to bolo pred markantným zvýšením cien spôsobeným sankciami Západu. 

Zdroje: Financial Times, Business Standard, The Conversation, New York Times, BBC

Najnovšie videá

Trendové videá