V Rusku sa zapálil muž a kričal, že nechce bojovať proti Ukrajine
- Muž kričal a behal po autobusovej stanici
- Neskôr ho z miesta odvážala záchranná služba
- Muž kričal a behal po autobusovej stanici
- Neskôr ho z miesta odvážala záchranná služba
V nedeľu sa na centrálnej autobusovej stanici v Riazani, v ruskom meste, podpálil muž. Kričal, že nechce ísť do vojny na Ukrajinu, informuje Rádio slobodná Európa.
Svedkovia, ktorí ho videli, uviedli, že „behal po stanici celý v plameňoch a kričal“. Vo videu, ktoré zverejnil telegramový kanál Správy o Ryazan YA62, je vidieť, ako muža odvážajú pracovníci záchrannej služby.
Orgány činné v trestnom konaní odmietli situáciu akokoľvek komentovať.
Postrelený predseda obvodnej komisie
Odpor Rusov proti mobilizácii je naozaj masívny. Ruská polícia v sibírskej Irkutskej oblasti zadržala v pondelok 25-ročného muža, ktorý postrelil predsedu miestnej odvodovej komisie. Na platforme Telegram o tom informovala rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).
K incidentu došlo v meste Usť-Ilimsk. Postreleného predsedu miestnej odvodovej komisie Alexandra Jelisejeva hospitalizovali vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Jelisejev tesne pred útokom robil inštruktáž pre osoby odvedené v rámci mobilizácie vyhlásenej šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Inštruktáž prebiehala pred oficiálnou registráciou odvedencov. Miestna polícia sa k incidentu nateraz nevyjadrila, informovalo rádio RFE/RL.
Gubernátor Irkutskej oblasti Igor Kobzev v reakcii na streľbu vydal pokyn na posilnenie bezpečnostných opatrení. Podľa neho „je hanba“, že k takémuto činu došlo v čase, „keď by ľudia mali byť jednotní“. „Musíme bojovať nie medzi sebou, ale proti skutočným hrozbám,“ apeloval.
Na sieti Telegram sa medzičasom objavilo video so zadržaným páchateľom: predstavil sa ako Ruslan Zinin, narodený v roku 1997 a momentálne nezamestnaný. V pondelok mal byť spolu s ďalšími mužmi mobilizovaný.
Britská stanica BBC dodala, že po tom, čo Putin vyhlásil 21. septembra tzv. čiastočnú mobilizáciu, sa v Rusku začali protesty proti tomuto rozhodnutiu i nová vlna podpaľačských útokov, ktorých terčom sú vojenské správy a sídla odvodových komisií.
Po vyhlásení mobilizácie z Ruska odcestovali desaťtisíce ľudí najmä však mužov, ktorých by sa mohla týkať mobilizácia. V tejto súvislosti ruské úrady – podľa niektorých medializovaných informácií citovaných rádiom RFE/RL – plánujú mužom v mobilizačnom veku zakázať opustenie krajiny.
Útok dronmi
Dva drony vypustené ruskými jednotkami zasiahli v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny vojenské objekty a spôsobili v nich požiar a detonáciu munície.
Podľa agentúry Reuters to v pondelok uviedlo južné velenie ukrajinských ozbrojených síl s tým, že podľa dostupných informácií k obetiam na životoch nedošlo.
„V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva,“ uviedlo velenie vo svojom vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram.
Podľa britskej stanice BBC jedno bezpilotné lietadlo zničili sily ukrajinskej protivzdušnej obrany. Dva tzv. samovražedné drony zasiahli objekt vojenskej infraštruktúry.
BBC súčasne pripomenula, že v čase vojny nie je možné okamžite overovať informácie, ktoré médiám poskytujú bojujúce strany. Podľa BBC ruské ozbrojené sily použili drony iránskej výroby aj minulý týždeň v stredu a piatok pri útokoch na Odesu.
Podľa ukrajinskej armády Rusko nasadzuje do bojov bezpilotné lietadlá Šáhid-136, ktoré získalo od Iránu. Americký denník The Wall Street Journal pred časom ̶ podľa BBC ̶ napísal, že tieto drony boli v ruskej armáde premenované na Geraň-2. Zvyčajne údajne lietajú vo dvojiciach a potom narážajú do svojich cieľov.
Ukrajina v piatok oznámila, že pre rozhodnutie Teheránu dodávať ruským jednotkám drony preruší diplomatické vzťahy s Iránom. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil toto konanie Iránu za „kolaboráciu so zlom“.
Zdroje: Svoboda, Telegram, TASR