V Šanghaji stavajú okolo vchodov ploty, ľudia hladujú. Drastický lockdown nemá obdobu

  • Obyvatelia Šanghaja čelia už týždne tvrdému lockdownu
  • Tvrdia, že neumrú kvôli vírusu, no kvôli hladu
Šanghaj
SITA/Zhang Jiansong/Xinhua via AP, Li He/Xinhua via AP
  • Obyvatelia Šanghaja čelia už týždne tvrdému lockdownu
  • Tvrdia, že neumrú kvôli vírusu, no kvôli hladu

Šanghajom sa už týždne ozývajú výkriky obyvateľov, ktorí sú uzamknutí vo svojich domovoch. Najľudnatejšie mesto Číny je nabité frustráciou a zúfalstvom, informuje CNN. V Číne presadzujú politiku nulového Covidu, čo pre obyvateľov znamená, že čelia drastickým lockdownom.

Ľudia sú bezmocní

Neľahkú situáciu v Šanghaji mapuje aj Slovák, ktorý v Číne vyrastal a v Šanghaji sa nachádza. Na Instagram uverejnil Pavel Dvořák fotografiu, ktorá zaznamenáva ploty, ktoré začali miestne autority stavať okolo vchodu do budov v rámci protipandemických opatrení.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavel Dvořák (@paveldvorak.sk)

„Trvalo to iba chvíľu a prvá budova, ktorú zavreli plotom, začala horieť. Požiarnici sa tam nevedeli dostať, lebo cesty boli uzavreté.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavel Dvořák (@paveldvorak.sk)

Hlasy obyvateľov je počuť v novom videu, v ktorom chcú miestni poukázať na vážnosť situácie, v ktorej sa ocitli a ktorej sa zvyšok sveta už týždne prizerá.

Video Voices of April začína nahrávkou z tlačovej konferencie. Ľuďom v Šanghaji sa prihovárajú a hovoria, že je lockdown nevyhnutný, pretože nejde len o mesto či jeho obyvateľov.

Šanghaj je dôležitým bodom pre ekonomiku celej krajiny, a preto je pár dní v lockdowne nutných, odznelo. V lockdowne skončila väčšina z 25 miliónov obyvateľov.

Okrem nahnevaných či unavených ľudí zaznie vo videu aj plač dieťaťa, ktoré je kvôli karanténe bez svojich rodičov. Ľudia hromadne skandujú z okien. Ďakujú lekárom.

Žiadajú si jedlo, ktoré majú na prídel, no nedostalo sa ku každému. Ľudia hovoria, že nezomierajú kvôli vírusu, no od hladu, a pýtajú sa, ako ich môžu zamykať: „Čo, ak bude požiar?“

Prevláda chaos

Video tiež naznačuje, že rázne kroky nemusia byť práve efektívne. Rozrušený chlap v ňom hovorí, že otca už dvakrát viezol do nemocnice, no aj napriek sľubom, že sa k pomoci dostane každý, ho neprijali. „Všetkých vás vychovali rodičia. Správate sa teraz ako ľudia?“

Ľahké to nemajú ani tí, ktorí na celú situáciu dohliadajú. Krátka nahrávka zaznamenáva zamestnanca, ktorý mužovi žiadajúcemu o prístup do nemocnice vysvetľuje, že mu, žiaľ, nemôže pomôcť. „Som bezmocný. Moje srdce je zlomené viac ako to vaše. Vy vidíte, ako trpí jedna rodina, ja sa dívam na nespočetné množstvo.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Pavel Dvořák (@paveldvorak.sk)

Z videa, no aj mnohých iných nahrávok, je tiež jasné, že ľudí brali do karanténnych centier bez toho, aby na to boli pripravené. Ľudia sa mali biť o deky a spávať na zemi.

Do dvoch karanténnych centier sama šla aj Kumi Wu, miestna. Hovorí, že v prvom z centier vládol chaos, ľudí nikto neusmerňoval a priestory boli zanedbané a špinavé. Druhé jej pripomínalo väzenie, čomu prihrávalo, že mala na oknách mreže. Cez tie videla len zdravotníkov v bielych skafandroch a spomína, že jej situácia prišla takmer nereálna.

https://twitter.com/Reuters/status/1518571778305667077?s=20&t=AK–BCl9eSaZ2mnQUTxCig

V centrách predpisuje pacientom lekár sirup proti kašľu a inak len oddychujú. Kumi Wu nerozumie, prečo by to nemohla robiť doma. „Aj keď sa z karanténneho centra vrátim, budem zaseknutá v byte. Chcem zo Šanghaja odísť, no nemôžem prejsť ani len cez vlastné dvere. Nedali nám na výber.“

Šanghaj
zdroj: SITA/Li He/Xinhua via AP
Šanghaj
zdroj: SITA/Yang Youzong/Xinhua via AP
Šanghaj
zdroj: SITA/Yang Youzong/Xinhua via AP

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: CNN, Youtube/Voices of April, Instagram/Pavel Dvořák, Twitter/Reuters video

Najnovšie videá

Trendové videá