V Slovákmi obľúbenej destinácii hlásia obete. Vážny vírus sa šíri naším kontinentom
- V Európe sa objavila západonílska horúčka
- Tento rok si pripísala už dve obete
- Ľudia sú hospitalizovaní
- V Európe sa objavila západonílska horúčka
- Tento rok si pripísala už dve obete
- Ľudia sú hospitalizovaní
Západonílska horúčka vyčíňa v Európe. Šíri sa v Španielsku a v súčasnosti stúpa počet nakazených ľudí. Ide pritom o ochorenie, ktorým sa môžu nakaziť kone aj vtáky. Človek západonílsku horúčku od týchto zvierat chytiť nemôže. Na nákazu je nevyhnutné uštipnutie komárom.
V Španielsku hlásia aj obete, upozornil portál tvnoviny.sk. Podľa Spanish News Today najväčšie problémy hlásia v španielskom autonómnom regióne Andalúzia. Ležia tu viaceré významné a veľmi obľúbené turistické destinácie ako Sevilla, Malaga, Córdoba, Granada či Cádiz.
Španielske správy podotýkajú, že andalúzske regionálne ministerstvo zdravotníctva potvrdilo dovedna deväť vážnych prípadov západonílskej horúčky označovanej skratkou WNV. Podľa novín El Pais ide o hospitalizovaných pacientov so zdravotnými následkami.
Okrem toho si vírus tento rok dosiaľ pripísal aj obete. Ide o dve ženy, ktoré umreli na vírusovú meningoencefalitídu – ochorenie postihujúce mozgové blany a mozog. Miestni sa nákazy obávajú, podľa odborníkov oblasť postihla najväčšia invázia nebezpečných komárov za posledných šesť rokov.
„Už päť rokov varujeme, že oblasti pestovania ryže by sa mali ošetrovať larvicídmi, pretože sa na jar naplnia vodou,“ uvádza v tejto súvislosti Jordi Figuerola, výskumník, ktorý sa špecializuje na terénnu ekológiu a dynamiku prenosu infekčných chorôb prostredníctvom komárov.
Ide o praktiku ničenia larvy komára ešte v štádiu vývinu. Pristupujú k nej napríklad regióny v Taliansku a Grécku, ale aj vo viacerých španielskych provinciách.
Príznaky
Ako vysvetľuje Štátna veterinárska a potravinová správa (ŠVPS) SR, západonílska horúčka sa v Európe vyskytuje prevažne v stredomorských krajinách a na Balkáne. Vplyvom globálneho otepľovania sa však dostala aj do Maďarska či Rakúska.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) píše, že u ľudí sa vírus zvyčajne výrazne neprejavuje. To platí až pri ôsmich z desiatich nakazených osôb.
Avšak približne každý piaty infikovaný človek dostane pri WNV horúčku, bolesť hlavy, kĺbov či ďalšie príznaky, ako vracanie, vyrážky a hnačku. Aj po úplnom uzdravení sa u človeka môžu naďalej vyskytovať problémy ako únava a slabosť, a to celé mesiace.
Približne u 1 zo 150 infikovaných ľudí sa vyvinie závažné ochorenie postihujúce centrálny nervový systém, ako je encefalitída (zápal mozgu) alebo meningitída (zápal membrán obklopujúcich mozog a miechu).
Symptómy závažného ochorenia zahŕňajú vysokú horúčku, bolesť hlavy, stuhnutosť šije, strnulosť, dezorientáciu, kómu, tras, kŕče, svalovú slabosť, stratu zraku, necitlivosť a paralýzu.
Závažné ochorenie sa môže vyskytnúť u ľudí v akomkoľvek veku. Osoby staršie ako 60 rokov sú však vystavené väčšiemu riziku. V tejto vekovej kategórii sa závažné ochorenie vyskytuje u 1 z 50 ľudí. Väčšie riziko hrozí aj u ľudí so zdravotnými problémami, ako sú: rakovina, cukrovka, hypertenzia, ochorenie obličiek. To isté platí u jednotlivcov, ktorí v minulosti podstúpili transplantáciu orgánov.
Zdroje: Spanish News Today, El Pais, ŠVPS SR, CDC