V slovenskej nemocnici vypuklo ohnisko nákazy, experti varujú pred hromadnými karanténami. Pribudlo 232 nakazených

  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 386 264 za predchádzajúci deň pribudlo 2 589 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 178 216 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 855 ľudí
pandemia, koronavirus
  • Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 386 264 za predchádzajúci deň pribudlo 2 589 očkovaných
  • Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 178 216 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 5 855 ľudí

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 232 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 98 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 7 555 RT-PCR vyšetrení a 9 797 antigénnych testov. Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 356 vzoriek z celkového počtu 359 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 98,2% zastúpenie. Informuje MZSR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (56), nasleduje Prešovský (39), Bratislavský (35), Trnavský (30), Žilinský (30), Banskobystrický (19), Nitriansky (16) a Trenčiansky (7). Je medzi nimi 98 mužov a 134 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 188 842 a žien 206 690.

V nemocniciach je hospitalizovaných 105 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 80 ľudí. Na JIS sú 16 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 11 osoby. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 osobu. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 549 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457. 

 

https://www.instagram.com/p/CTWiOVDAGqO/

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 336 980 pričom takto bolo pozitívne testovaných 395 532 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 786 363 z čoho bolo pozitívne testovaných 385 084 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 719 649. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Ohniská

Denník SME informuje o vzniku ohniska nového koronavírusu priamo v kuchyni rožňavskej nemocnice. Pozitívne testovaných bolo zatiaľ 15 pracovníkov. Informáciu potvrdila aj hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková. Podľa analytikov z projektu Dáta bez pátosu to „bude teraz presne takto vyzerať“.

Experti hovoria o trende hyper ohnísk. Niektorí sa podľa nich nakazia rýchlo, nečakane, budú mať ľahšie aj ťažšie stavy. Možno očakávať hromadné karantény, najprv v nemocniciach, neskôr v domovoch, následne v školách a potom aj v rodinách.

„Ak by sme si bývali mali tipnúť, či Ružinov alebo Rožňava, tak by sme na Ružinov nevsadili ani cent. Ešte jedna vec: nebudú to triedy na základnej škole, ale všetky kuchárky. A 68 % zaočkovanosť pracovníkov v školstve? To je 32 % bez očkovania. Tak na to treba pozerať. Bude to rýchle.“

Tretia dávka

Podobne ako Česko, aj Taliansko začne koncom septembra ponúkať tretiu dávku vakcíny proti koronavírusu pre ohrozené skupiny ľudí – napríklad ľudom s oslabenou imunitou. V budúcnosti možno tiež zavedie povinné očkovanie pre všetkých svojich obyvateľov. Oznámila to talianska vláda, informovali agentúry DPA a Reuters.

Taliansky premiér Mario Draghi uviedol, že očkovacia kampaň v Taliansku napreduje dobre. V krajine je v súčasnosti plne zaočkovaných už 70 percent obyvateľov starších ako 12 rokov a podľa Draghiho by Taliansko mohlo do konca septembra mať plne zaočkovaných až 80 % populácie.

zdroj: TASR/AP, Eugene Hoshiko

Vláda je tiež optimistická ohľadom otvorenia nového školského roka, ktorý sa začne tento mesiac, pretože až 91,5 percenta talianskych učiteľov je zaočkovaných. Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza tiež poďakoval mladým ľuďom za to, že neváhali a rýchlo pristúpili k očkovaniu.

Draghi zároveň vo štvrtok uviedol, že Taliansko môže zaviesť povinné očkovanie pre všetkých svojich obyvateľov v prípade, ak Európska agentúra pre lieky (EMA) plne schváli vakcíny proti koronavírusu. Tie sú zatiaľ schválené iba na núdzové použitie. V Taliansku je očkovanie proti koronavírusu pritom už povinné pre zdravotníkov a učiteľov.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Od 1. septembra začali v Taliansku platiť nové pravidlá, podľa ktorých je na vstup do lietadla, rýchlovlaku, diaľkového autobusu i na trajekt potrebné potvrdenie o očkovaní, 48-hodinový negatívny test na koronavírus alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19.

https://www.facebook.com/martin.klus/photos/a.1671141169771817/3024345191118068/

Taliansko zaznamenalo od začiatku pandémie približne 4,55 milióna prípadov nákazy koronavírusom a 129 352 úmrtí, čo je druhý najväčší počet úmrtí v Európe. Taliansko v tomto ohľade spomedzi európskych krajín prekonala iba Británia, uvádza Reuters.

Protesty zdravotníkov

Stovky gréckych zdravotníckych pracovníkov sprevádzaných sanitkami s húkajúcimi sirénami pochodovali vo štvrtok centrom Atén na protest proti nariadeniam, ktoré prikazujú očkovanie proti koronavírusu všetkým ľuďom pracujúcim v sektore. Podľa nariadenia, ktoré vstúpilo do platnosti v stredu, bude každý zdravotnícky pracovník, ktorý nie je zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19 alebo sa za posledných šesť mesiacov z ochorenia nevyliečil, suspendovaný z práce bez nároku na mzdu.

Približne 400 protestujúcich sa zhromaždilo pred ministerstvom zdravotníctva v centre gréckeho hlavného mesta, odkiaľ sa vydali na pochod k parlamentu v sprievode asi desiatich sanitiek. Protestujúci tvrdia, že nie sú proti očkovaniu, namietajú však proti tomu, aby bolo povinné. Toto opatrenie podľa nich povedie k nedostatku personálu.

Vláda tvrdí, že opatrenie, ktoré sa vzťahuje na všetkých zdravotníckych pracovníkov v súkromnom a verejnom sektore, ako aj na pracovníkov v domovoch pre seniorov, je potrebné v záujme ochrany najzraniteľnejších osôb v čase, keď krajina čelí tretej vlne vzostupu infekcií.

V Grécku, ktoré má približne 11 miliónov obyvateľov, je plne zaočkovaných viac ako 5,7 milióna ľudí. Počet infekcií a úmrtí sa v lete zvýšil a hospitalizácie začali vyvíjať tlak na zdravotnícky systém. Grécko zaznamenalo celkovo viac ako 590-tisíc potvrdených prípadov a viac ako 13 700 úmrtí.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, SME, Dáta bez pátosu, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá