Slovenská nemocnica hlási alarmujúcu situáciu a odkazuje: Určite chcete ísť na svadbu? Covid situácia je vážna
- Nemocnica v Žiline hlási prudké zhoršenie situácie
- Sťahuje personál z tzv. bielych oddelení, pretože starostlivosť o pacientov s koronavírusom je náročná
- Nasadzovať je tak možné výlučne vyškolené sestry a lekárov
- Nemocnica v Žiline hlási prudké zhoršenie situácie
- Sťahuje personál z tzv. bielych oddelení, pretože starostlivosť o pacientov s koronavírusom je náročná
- Nasadzovať je tak možné výlučne vyškolené sestry a lekárov
Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina na sociálnej sieti informuje, že tretia vlna je v našej krajine rýchlejšia a nebezpečnejšia. V Žilinskom kraji je aktuálne najviac pacientov s ochorením COVID-19 hospitalizovaných v Žiline a Čadci.
„Alarmujúca situácia vznikla v nemocniciach, ktoré nemajú infekčné ani pľúcne oddelenie, priniesla silný nápor pacientov a veľmi prudké zhoršovanie ich stavu. Až príliš rýchlo musíme pripájať na umelú pľúcnu ventiláciu.“
Aktuálne je z celkového počtu hospitalizovaných pacientov až 21 % na ventilácii. To znamená, že za každého piateho pacienta dýchajú prístroje.
„Takéto vysoké percento a intenzívny priebeh sme riešili v druhej vlne len v priebehu niekoľkých najhorších dní pri stovke hospitalizovaných. Určite chcete ísť tento týždeň ešte na svadbu alebo oslavu? Situácia je vážna,“ tvrdí vedenie nemocnice.
Práve preto zasadal krízový štáb nemocnice a uskutočnilo sa aj mimoriadne online rokovanie nemocníc v Žilinskom kraji.
„Súčasný postup riadenia príjmu a starostlivosti o COVID pacientov nie je adekvátny k personálnym a prevádzkovým možnostiam jednotlivých zdravotníckych zariadení.“
Nemocnica preto žiadala zmeny v spoločnej koordinácii a vzájomnej pomoci, ktoré už dnes reálne prebiehajú. Nemocnica v Banskej Bystrici podala Žiline pomocnú ruku, ktorá do jej starostlivosti preložila dvoch ventilovaných pacientov.
Vzhľadom na nárast ventilovaných pacientov a pacientov na JIS museli vyčleniť ďalší špecializovaný personál z tzv. „bielych“ oddelení a preradiť ho do COVID pavilónu.
„Znamená to ďalšie rozšírenie obmedzenia plánovaných výkonov, keďže k operáciám nevyhnutne potrebujeme anestéziológov a intenzivistický personál, ktorý sa momentálne musí starať aj o pacientov v kritickom stave s ochorením COVID-19.“
Zachované zostávajú pôrody, akútne a onkologické operácie.
https://www.facebook.com/nemocnicazilina/photos/3048119665505327
Príplatky pre preťažený personál
Napriek tomu, že centrálne COVID príplatky na úrovni štátu neboli v tretej vlne zavedené, Rada riaditeľov FNsP Žilina schválila ich obnovenie vo výške až do 7 eur za hodinu.
Platí to pre jednotlivé kategórie zdravotníkov aj nezdravotníkov pracujúcich v COVID pavilóne. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej sa finančnou motiváciou snažia posilniť personálne pokrytie pandemického pavilónu.
„Napriek tomu, že centrálne tieto príplatky na úrovni štátu schválené neboli, považujeme za dôležité oceniť a motivovať ľudí pracujúcich v rizikových infekčných podmienkach.“ uviedol generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek.
Starajú sa o pacientov v kritickom stave, zažívajú nesmierny fyzický i psychický nápor, čo mnohých od tejto práce odrádza, pretože sú už skutočne unavení a demotivovaní.“
V žilinskej nemocnici je momentálne hospitalizovaných 38 pacientov s novým koronavírusom, pričom osem z nich si vyžaduje pripojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.
https://www.facebook.com/nemocnicazilina/photos/3045204462463514
„O pacientov v ťažkom stave sa musia starať skúsení lekári a sestry. Za štandardných okolností pôsobia na anestéziologickom oddelení, jednotke intenzívnej starostlivosti či operačných oddeleniach.
Ich presun do COVID pavilónu znamená výrazné oslabenie personálu, ktorý potrebujeme k plánovanej operatíve,“ poznamenal medicínsky riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Bízik s tým, že pôrody, akútne a onkologické výkony ostanú zachované.
Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na telo plus s Michalom Kovačičom zdôraznil, že okrem samotnej prevencie je dôležitá aj liečba COVID-19.
Aj keď sa nemocnice v posledných dvoch týždňoch opäť plnia, mnoho nakazených sa lieči v domácom prostredí.
Minister uviedol, že pacienti s pozitívnym PCR testom nad 65 rokov sa liečia už dostupným „bamlanivimabom“ a v najbližšom období by sa mali dostať aj k liečivu regeneron.
Ide o monoklonálne protilátky, ktoré podporujú imunitu. Obidve látky sú v procese hodnotenia Európskou liekovou agentúrou (EMA).
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina, SITA, MZSR, Na telo plus