Jedenie čučoriedok v slovenských lesoch ťa môže vyjsť draho. Číha tu smrteľné ochorenie
- Diagnostika ochorenia je veľmi ťažká
- Ochorenie sa rozvíja roky
- Poškodzuje najmä pečeň
- Diagnostika ochorenia je veľmi ťažká
- Ochorenie sa rozvíja roky
- Poškodzuje najmä pečeň
Sezóna zberu lesných plodov je tu. Jahody, čučoriedky a maliny lákajú milovníkov prírody svojou chuťou a zdravými benefitmi. Avšak aj jeden malý kúsok neumytého ovocia ti môže privodiť vážne zdravotné problémy.
Odborníci preto varujú pred konzumáciou neumytých lesných plodov. Dbaj preto na hygienu aj v prírode a pred jedlom ovocie dôkladne umy.
Parazitické ochorenie prenášané líškami
Na túto problematiku nedávno upozornil aj profil rádiológa radiolog_z_mordoru na sociálnej sieti. Podelil sa o prípad 25-ročnej pacientky, u ktorej diagnostikovali alveolárnu echinokokózu, vážne parazitické ochorenie prenášané líškami.
Echinokokóza sa prenáša konzumáciou neumytých lesných plodov kontaminovaných vajíčkami parazita. Tie sa do ovocia dostávajú trusom líšok, ktoré sú medzihostiteľmi parazita. Príznaky echinokokózy sa prejavujú nenápadne a pomaly. Môže ísť o únavu, bolesti brucha, nevoľnosť, chudnutie a zväčšenie pečene. V neskorších štádiách môže ochorenie napadnúť aj iné orgány, ako pľúca, mozog a kosti.
„Vyzerá ako nádor,“ vysvetľuje rádiológ
„Je to alveolárna echinokoóza. Malígna forma pečeňovej echinokokózy, teda infekcie spôsobenej líščou pásomnicou, kedy sa z vás stane medzihostiteľ. Teda parazitárna infekcia (pacientku som hneď po mojej konzultácii poslal na infektológiu, infekciu potvrdila serológia). Vyzerá ako nádor, dokonca sa aj môže správať ako nádor (dokonca aj zakladať metastázy), ale nie je to ozajstný malígny nádor. To najhoršie, čo môžete urobiť, je pichnúť do toho bioptickú ihlu – tým, že som do toho nešiel zhurta, som predišiel obrovskému prúseru,“ vysvetľuje radiológ.
Zdôrazňuje tiež, že neliečenie je takmer isto smrteľné a hovorí aj o tom, že tento prípad je veľmi problematický. Ak to nebude operovateľné, sú len 2 možnosti: transplantácia pečene alebo doživotná liečba antiparazitikami.
„Ak si myslíte, že ide o infekciu u ľudí so stredovekou hygienou, ste na omyle. Toto je výsledok zjedenia lesných plodov kontaminovaných trusom líšky. Ochorenie sa rozvíja dlho – roky. Zo začiatku aj na zobrazovacích metódach vyzerá ako obyčajná cysta, ktoré sú veľmi bežné. Diagnostika je veľmi ťažká.“
Upozorňuje tiež na to, že akákoľvek jahôdka či čučoriedka v lese vyzerajú lákavo, nemal by si ich jesť. Zvlášť nie neumyté. Môžeš prísť o pečeň.
„Je to síce vzácne, vyskytuje sa to endemicky, ale ako vidíte, môže to skončiť veľmi zle. Výskyt, bohužiaľ, stúpa,“ dodáva.
Zdroj: radiolog z mordoru