V slovenskom meste nasadili revolučné detektory zvuku. Odhalia takmer každú nebezpečnú situáciu

  • Zariadenia umožnia rýchlejšiu a efektívnejšiu reakciu na prípadné núdzové situácie
  • K zvýšeniu bezpečnosti v meste má prispieť aj nová aplikácia
detektor zvuku michalovce
Detektor zvuku v Michalovciach TASR/Roman Hanc
  • Zariadenia umožnia rýchlejšiu a efektívnejšiu reakciu na prípadné núdzové situácie
  • K zvýšeniu bezpečnosti v meste má prispieť aj nová aplikácia

Michalovce sa stali prvým mestom na Slovensku s nainštalovanými detektormi zvuku SED (Sound Event Detector). Informoval o tom michalovský primátor Miroslav Dufinec na sociálnej sieti.

Podľa jeho slov tieto zariadenia zabezpečia rýchlejšiu a efektívnejšiu reakciu na prípadné núdzové situácie, čo zvýši bezpečnosť obyvateľov.

„Detektory monitorujú zvuky a upozorňujú na zvukové udalosti, ktoré indikujú nebezpečné situácie. Ich hlavnou úlohou je prispieť k zvýšeniu bezpečnosti v srdci Zemplína,“ napísal v príspevku Dufinec.

Kde sú detektory umiestnené?

Tieto detektory zvuku používajú technológiu, ktorá rozozná zvuky spojené s kriminálnou činnosťou alebo nebezpečnými situáciami, ako sú panický krik, streľba alebo náraz auta.

Na rozdiel od videokamier, ktoré slúžia na spätný monitoring, detektory zvuku okamžite vyhodnotia situáciu a ihneď pošlú signál operátorovi. Skracujú tak priemerný čas odozvy záchranných zložiek zo 7 minút na menej ako 5 sekúnd. Toto môže byť kľúčové pri záchrane životov.

Ako informuje oficiálna webová stránka Michaloviec, mesto má štyri detektory SED zapožičané na tri mesiace. Sú umiestnené na Námestí osloboditeľov, Kostolnom námestí, v parku Kerta a pri Ústrednom vojenskom cintoríne Červenej armády. Momentálne ich testujú a plánujú získať externé zdroje na ich zakúpenie.

Tento pilotný projekt realizovala česká spoločnosť JALUD Embedded z Plzne. Detektory sledujú rôzne zvukové udalosti, ako sú výstrely, agresívne správanie, panický plač, rozbitie skla, brúsenie, vŕtanie alebo použitie spreja na grafity.

Technológia detektorov je unikátna tým, že neurónová sieť, ktorá spracováva a klasifikuje zvuky, beží priamo na procesore v zariadení. Toto riešenie nevyžaduje budovanie ďalšej infraštruktúry.

Všetky procesy sú v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. Zvuk sa analyzuje priamo v zariadení a odosielajú sa iba metadáta a maximálne sekundová zvuková ukážka. To znemožňuje rozpoznanie konkrétnej osoby.

Bezpečné mesto

Okrem detektorov zvuku zvýši bezpečnosť aj nová aplikácia Bezpečné mesto. Vyvinula ju michalovská firma Cypronia a momentálne ju testujú.

Hlavnou úlohou aplikácie bude rýchlo privolať pomoc v prípade núdze, ak by klasický hovor predstavoval riziko pre bezpečnosť.

„Aplikáciu v týchto mesiacoch testujeme a robíme všetko pre to, aby ju do konca roka mohla využívať aj verejnosť. Aplikáciu predstavili jej vývojári dnes v rámci preventívne-vzdelávacej aktivity našej mestskej polície,“ informoval Dufinec.

Obe novinky predstavili verejnosti v pondelok 15. júla počas preventívnej vzdelávacej aktivity Prevencia pre ukrajinských vojnových odídencov. Na podujatí sa zúčastnil Ing. Jozef Halcin, riaditeľ odboru prevencie kriminality Ministerstva vnútra SR, spolu so zástupcami Mestskej polície Michalovce, Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Michalovce a Intervenčného centra Pomoc rodine Michalovce.

Polícia upozorňuje motorkárov

Za posledné tri mesiace, teda v apríli, máji a júni, zahynulo na slovenských cestách 15 motorkárov. Na to upozorňuje Prezídium Policajného zboru (PZ) a apeluje na dodržiavanie dopravných predpisov a bezpečnú jazdu.

Polícia na cestách.
zdroj: TASR/František Iván

„Napriek opakovanému varovaniu a upozorneniu na konkrétne prípady tragických dopravných udalostí eviduje polícia za posledné tri mesiace (apríl, máj a jún tohto roka) 310 dopravných nehôd s účasťou vodiča motocykla. Pri týchto dopravných nehodách bolo usmrtených 15 účastníkov, 59 bolo ťažko zranených a 217 ľahko,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa Prezídia PZ Zuzana Hrabovská.

Najčastejšou príčinou nehôd bolo neprispôsobenie jazdy svojim schopnostiam, stavu a povahe vozovky a poveternostným podmienkam.

„Treba si napríklad uvedomiť, že motorka dokáže síce zrýchliť na vysokú neprimeranú rýchlosť v krátkom čase, no brzdenie si vyžaduje väčší časový interval a rýchle vyhodnotenie vzniknutej situácie s duchaprítomnou reakciou,“ dodala hovorkyňa.

Polícia upozorňuje motorkárov, aby v obci pri jazde na motocykli dbali na zvýšenú opatrnosť pred križovatkami. Pri výlete mimo obce treba predchádzať len v úsekoch, kde je to dovolené a bezpečné.

„Nervozitu z kolóny alebo netrpezlivosť čakať na zelený signál na svetelnej signalizácii si v žiadnom prípade neuľahčujte predchádzaním iných vozidiel sprava a ‚nekľučkujte‘ medzi nimi,“ odkazuje Hrabovská.

Motocyklisti sa nemajú pretekať a musia dodržiavať povolenú rýchlosť. „Vyvarujte sa rýchlej jazde v ostrých zákrutách a serpentínach,“ dodala hovorkyňa. Počas jazdy treba používať riadne upevnenú ochrannú prilbu a ochranný odev.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: FB/Miroslav Dufinec - primátor mesta Michalovce

Najnovšie videá

Trendové videá