V Slovenskom raji pribudla jedinečná atrakcia. Do života motýľov už môžeš nahliadnuť aj ty
- Celkové náklady na vybudovanie náučného areálu a chodníka za vyšplhali na 46 625 eur
- Nájdeš v ňom ohradu pre ovce, interaktívne tabule, hotel pre hmyz či triedu v prírode
- Celkové náklady na vybudovanie náučného areálu a chodníka za vyšplhali na 46 625 eur
- Nájdeš v ňom ohradu pre ovce, interaktívne tabule, hotel pre hmyz či triedu v prírode
Ako informovala Štátna ochrana prírody SR, v národnom parku Slovenský raj nedávno slávnostne otvorili nový náučný areál. Nachádza sa v blízkosti vstupu do parku Slovenský raj – juh a okrem krásnej prírody a lúk tu nájdeš aj kopec atrakcií.
„Kladieme veľký dôraz na enviro výchovu a podporujeme aktivity štátnej ochrany prírody na školách či v teréne. Tento náučný areál je doslova ‚učebňou‘ priamo v prírode,“ hovorí štátny tajomník ministerstva životného prostredia Boris Susko.
Okrem veľkej drevenej ohrady pre ovce, interaktívnych tabúľ, hotela pre hmyz či triedy v prírode sa tu nachádza aj motýlia záhrada. Ide o drevenú konštrukčnú stavbu v tvare šesťuholníka, ktorá je celá pokrytá sieťou. Uvidíš tu všetky vývojové štádia motýľov ako aj ich živné rastliny. V sezóne tu môžeš pozorovať lúčne motýle od larvy až po dospelé jedince.
Celkové náklady náučného areálu pri Ekocentre Dedinky a Náučného chodníka Slovenský raj – Juh sa vyšplhali na 46 625 eur, aktivitu podporil Environmentálny fond.
„Nový náučný areál je prvý svojho druhu v NP Slovenský raj. Bude slúžiť najmä deťom, ktoré s našimi pracovníkmi môžu absolvovať kompletný výučbový program o lúkach. Samozrejme prezrieť si ho môžu aj turisti, areál je voľne prístupný,“ objasňuje riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil.
Hlavnou myšlienkou projektu je priblížiť význam lúk v ekosystéme. Súčasťou areálu je 7 zastávok s drevenými interaktívnymi tabuľami. Máš možnosť tu spoznať ohrozené, ale aj liečivé rastliny lúk, pestrý svet hmyzu a dozvedieť sa, ako sa správne o lúky starať.
„Lúky Slovenského raja sú výnimočné svojím druhovým bohatstvom,“ prízvukuje generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky Martin Lakanda a dodáva: „Z krajiny sa, bohužiaľ, pomaly vytráca tradičné hospodárenie. Chceme prezentovať, že prírodné hodnoty lúk možno zachovať len ich správnym obhospodarovaním.“
Zdroj: TS
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko