V slovenských lesoch pribudnú včelie úle. Lesníci uzavreli s včelármi unikátnu dohodu
- Agátový, gaštanový, slnečnicový. Slovensko sa môže pochváliť jedným z najkvalitnejších medov na svete
- Absolutným unikátom je však med z úľov umiestnených v lesných porastoch
- Na pultoch reťazcov ho však vidieť len zriedka
- To by sa malo zmeniť aj vďaka spolupráci, ktorá vznikla medzi včelármi a lesníkmi
- Agátový, gaštanový, slnečnicový. Slovensko sa môže pochváliť jedným z najkvalitnejších medov na svete
- Absolutným unikátom je však med z úľov umiestnených v lesných porastoch
- Na pultoch reťazcov ho však vidieť len zriedka
- To by sa malo zmeniť aj vďaka spolupráci, ktorá vznikla medzi včelármi a lesníkmi
Aj preto v slovenských lesoch pribudnú úle od lokálnych včelárov. Taká je myšlienka memoranda, ktoré cez víkend podpísal Slovenský zväz včelárov so štátnym podnikom Lesy SR. Túto myšlienku podporuje aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.
„Väčšina úľov, ktoré sú určené do lesa, bude naložená na dopravné vozíky alebo maringotky, ktoré budú umiestnené v zadných častiach pozemkov lesných správ alebo iných ohradených zariadení LESOV SR, ktoré sú chránené pred medveďmi elektrinou alebo psami. Tam budú od 15. apríla do 15. októbra v danom roku , potom si včelári svoje včely na zimu odvezú k sebe domov. Med sa bude vyberať na mieste, čiže v lese,” uviedol pre Startitup predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák.
„Pre nás je to veľká pomoc. Dostaneme včely do prostredia, ktoré je im prirodzené. Včely majú v lese doslova švédske stoly. Máme viac ako 120 druhov rastlín s veľkou škálou peľu, ktorý potrebujú. Jednotvárna strava včiel, ako sú monokultúry repky či slnečnice, sa potom prejaví aj na zdraví včiel,“ povedal predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák.
Chov včiel a produkcia medu má na Slovensku bohatú tradíciu a v súčasnosti je čoraz viac populárna aj medzi drobnochovateľmi a malými producentami. Med zo slovenskej produkcie je vysoko kvalitný a v maloobchodnej sieti je jedným z tovarov, pri ktorom je zabezpečené veľmi vysoké percento zastúpenia práve slovenskej produkcie.
Podľa prieskumu zastúpenia slovenských potravín na pultoch obchodov z konca roka 2018, ktorý urobila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, bol práve med od slovenských včelárov druhou najviac zastúpenou slovenskou potravinou v našich obchodoch. Jej podiel bol na úrovni 69%, teda zo 100 predávaných medov bolo 69 od slovenských včelárov.
„V kvalite medu sme top. O slovenskom mede počuť na svetových súťažiach. Na Slovensku máme veľmi dobré podmienky. Európska únia vydala normu, že med nesmie obsahovať viac ako 20 % vody. Slovenskou normou je dokonca 18 %, a to u nás zvládnu včely samé tak, že my do produktu nemusíme zasahovať, zatiaľ čo včelári napríklad v Srbsku ho musia pre vysokú vlhkosť vysušovať strojmi. Naše podnebie je skrátka ideálne,” povedal pre Startitup včelár Tomáš Bátovský.
Paradoxne konkurentom je v tejto oblasti pre našu krajinu Čína. Nie však čo sa týka kvality. Včelár upozorňuje na štúdie v USA, ktoré dokázali, že až 70 % medu pochádzajúceho z Číny neobsahuje peľ. To znamená, že neobsahuje žiadne živiny. V supermarketoch sa potom predáva síce za veľmi nízke ceny, no tiež vo veľmi nízkej kvalite. Vlastne to med ani nie je. Umelo ho zbavujú peľu filtrami, miešajú a zohrievajú.
zdroj: lesy.sk
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti