V slovenských nemocniciach je 644 pacientov s Covidom. Jedna z krajín musela zničiť 100 miliónov vakcín
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 257
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 167
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 257
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 167
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 838 693, za predchádzajúci deň pribudli 4 zaočkovaní. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 257 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 328 443, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 851 796 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 644 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 6 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 579.
Indický výrobca vakcín Serum Institute of India (SII) uviedol, že po vypršaní platnosti musel zlikvidovať 100 miliónov dávok ich vakcíny proti Covid-19. Informuje BBC.
Spoločnosť prestala vyrábať „Covishield“ v decembri minulého roka z dôvodu nízkeho dopytu, uviedol generálny riaditeľ Adar Poonawalla.
SII, najväčší svetový výrobca vakcín, vyrába lokálnu verziu vakcíny Vaxzevria od AstraZeneca. Covishield predstavuje viac ako 90 % dávok podávaných v Indii.
India podala viac ako dve miliardy dávok vakcín proti Covid-19. Viac ako 70 % indickej populácie dostalo aspoň dve dávky, podľa miestneho ministerstva zdravotníctva.
V januári 2022 začala India poskytovať posilňovacie dávky zdravotníckym pracovníkom a pracovníkom v prvej línii a osobám starším viac ako 60 rokov. Neskôr bola rozšírená na všetkých dospelých.
Podľa ministerstva zdravotníctva však India doteraz podala iba 298 miliónov posilňovacích dávok. „Po posilňovacej vakcíne nie je dopyt, pretože sa zdá, že ľudia sú už otrávení Covidom,“ povedal Poonawala novinárom. „Úprimne, mám toho tiež dosť. Všetci sme otrávení.“
Povinné očkovanie sa v zariadeniach sociálnych služieb nedodržiava, tvrdí Szalay
Na Slovensku platí podľa vyhlášky povinné očkovanie proti chrípke a pneumokokom pre klientov zariadení sociálnych služieb (ZSS). Napriek tomu je proti pneumokokom zaočkovaný každý piaty klient a proti chrípke dve tretiny ľudí. Upozornil na to na brífingu lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay.
„Klienti sociálnych zariadení sú z viacerých dôvodov zraniteľnejší. V neposlednom rade je preto vo vyhláške stanovené, že všetci klienti týchto zariadení musia byť povinne očkovaní proti chrípke a pneumokokom,“ uviedol Szalay. Upozornil, že v prípade, ak jedno z ochorení dostanú, môže byť pre nich smrteľné. Spresnil, že proti chrípke sa očkuje každý rok a proti pneumokokom každých päť rokov.
Problémom podľa neho je aj to, že sa povinnosť nevymáha pred nástupom do zariadenia. „Klientom sa pri nástupe nedáva podmienka, že umiestnení tu môžete byť až po tom, keď budete zaočkovaní. Hoci by to mohla byť podmienka a vyhli by sme sa situácii, že máme 80 percent nezaočkovaných klientov v ZSS,“ doplnil.
Problém tiež vidí aj v tom, že sa v zariadeniach o ľudí nestará jeden všeobecný ošetrujúci lekár, ale klienti majú každý svojho. „Riešenie sa tu ponúka v podobe mobilných očkovacích jednotiek, ktoré, podobne ako pri koronavíruse, prišli do zariadení a za krátky čas preočkovali personál a klientov,“ priblížil Szalay. Podotkol, že to zatiaľ nie je možné, keďže očkovania proti chrípke a pneumokokom sú hradené všeobecnému lekárovi daného pacienta.
Na Slovensku umrie každoročne viac ako 2 500 ľudí na následky sezónnych respiračných infekcií, upozornil prednosta Kliniky pneumológie, ftizeológie a funkčnej diagnostiky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnici Bratislava Štefan Laššán.
Ohrození sú najmä ľudia nad 65 rokov a chronicky chorí. Najčastejšou príčinou baktériových zápalov pľúc sú pneumokoky.
„Predovšetkým vírusové nákazy, či už je to chrípka alebo COVID-19, vytvárajú veľmi dobrú pôdu na to, aby súčasne prišla na tento oslabený terén baktériová infekcia,“ spresnil s tým, že najčastejšie je to pneumokok.
Podotkol, že kombinácia chrípky alebo koronavírusu s pneumokokom je často smrteľná. „Vieme sa chrániť proti všetkým týmto trom nákazám vďaka očkovaniu,“ doplnil.
Očkovanie pomáha znižovať riziko nákazy. „Čo je oveľa dôležitejšie, aj keď sa nakazím, priebeh ochorenia je pravdepodobne oveľa miernejší. Nedostanem sa do nemocnice, nebudem trpieť ťažkým zápalom pľúc či vyžadovať umelú pľúcnu ventiláciu,“ spresnil Laššán.
Zdroje: BBC, NCZI, korona.gov.sk, TASR