V Španielsku brutálne dobili muža, v Belgicku zavraždili a v Lotyšsku upálili. LGBTQ komunita čelí novej vlne nenávisti

  • Svet šokujú útoky voči LGBTQ komunite, ktoré sa množia. Tento rok si vyžiadali už viacero životov
  • Niektoré incidenty sa odohrali aj v Európe. Posledný v Španielsku vyvolal vlnu protestov
  • Mladí muži zomreli v aj Belgicku, Lotyšsku a Brazílii. Všetci boli homosexuáli
LGBTQ
SITA/AP/Twitter/Mstbrazil, EuroPride, Lindolfo Kosmaski, Bernat Armangue
  • Svet šokujú útoky voči LGBTQ komunite, ktoré sa množia. Tento rok si vyžiadali už viacero životov
  • Niektoré incidenty sa odohrali aj v Európe. Posledný v Španielsku vyvolal vlnu protestov
  • Mladí muži zomreli v aj Belgicku, Lotyšsku a Brazílii. Všetci boli homosexuáli

Mesiac jún sa tradične označuje za mesiac Pride pre LGBTQ komunitu, ktorá ho vníma ako mesiac osláv a akceptácie. Tento rok bol poznačený množiacimi sa prípadmi násilia voči LGBTQ osobám a zároveň novou vlnou nenávisti. Útoky voči komunite si vyžiadali tento rok už viacero životov, niektoré sa odohrali aj v Európe.

KOMENTÁR: Orbána a Úniu nerozdeľujú len práva LGBTQ, ale hlavne budúcnosť EÚ. Viktator môže dostať lekciu, akú si zaslúži

Mladíka kopali 150 metrov 

Posledný útok obletel svetové médiá a spustil vlnu protestov. Odohral sa totiž v civilizovanej Európe a nie v krajine tretieho sveta. Útok sa odohral tento víkend a vyžiadal život 24–ročného španiela Samuela Luiza. Mladý španiel, ktorý pracoval ako zdravotník, vyšiel z nočného klubu, aby mohol prostredníctvom svojho mobilu uskutočniť videohovor s kamarátom. Okoloidúci si myslel, že si ho zdravotník natáča, preto na neho zaútočil, uvádza the Guardian.

https://twitter.com/TJ_Knight/status/1412456044211605507

Luiz, ktorý bol homosexuál, skončil s oškretou tvárou. O pár minút sa ale útočník vrátil aj s ďalšími 12 mužmi. Na ulici začalo to, čo polícia opísala ako „ľudský balík, kopajúci mladíka do ulice vzdialenej viac ako 150 metrov,“ uvádza El País. Po 150 metroch mal mladík padnúť na zem ale to ani útočníkom nezabránilo, aby do jeho bezvládneho tela kopalo 6 – 10 ľudí. Mladý zdravotník bol prevezený do nemocnice, kde zraneniam podľahol.

Smrť Luiza šokovala Španielsko i celú Európu. Množstvo španielov sa vybralo do ulíc, kde protestovali proti homofóbii. Aktivisti tvrdia, že útok nie je ojedinelý a len ukazuje, akému násiliu čelí komunita. „Sme týraní a vraždení za to, že sme LGBTI,“ napísala vo vyhlásení na Twitteri Štátna federácia lesbičiek, homosexuálov a bisexuálov.

Upálený aj brutálne zavraždený 

Federácia má pravdu, že útok nie je ojedinelý. V apríli zomrel ďalší homosexuál 29-ročný Normunds Kindzulis z Lotyšska. Kindzulis, ktorý tiež pracoval ako zdravotník umrel potom, čo ho niekto polial benzínom a zapálil. Mladík mal popáleniny na 85 % teľa, nakoniec im podľahol, uvádza Euronews.

Kindzulis, ktorý zbožňoval svoju mačku čelil vyhrážkam aj v hlavnom meste Riga, preto sa presťahoval do 70 kilometrov vzdialeného malého mestečka Tukums. Polícia nevylúčila ani samovraždu. „Privedenie niekoho na pokraj samovraždy je tiež trestným činom,“ povedal novinárom lotyšský policajt Andrejs Grishins.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Normunds Kindzulis (@kindzulis.normunds)

Mladým zdravotníkom ale štatistika nekončí. Brutálna homofóbna vražda šokovala aj Belgicko. V marci mali traja muži vylákať 42-ročného homosexuála do parku Beveren, kde ho brutálne zavraždili. Nalákať ho mali prostredníctvom aplikácie pre gayov. Polícia prešetruje aj ďalšie prípady, ktoré mali rovnaký modus operandi, uvádza VRT.

Miley Cyrus šokovala vražda fanúšika 

Množstvo útokov sa deje aj v Južnej Amerike. Speváčka Miley Cyrus, ktorá sama seba považuje za pansexuálku si nedávno na Twitteri pripomenula svojho fanúšika Gabriela, ktorého smrť ju šokovala. Gabriel sedel v holičskom kresle v Brazílii, keď bol zastrelený troma ranami do hlavy. Motívom pravdepodobne bola homofóbia. Mal len 22-rokov, informuje Globo1.

„Som zdrvená, keď som zistila, že smiler (meno pre fanúšikov Miley Cyrus) brutálne prišiel o život kvôli nenávisti, predsudkom a nespravodlivosti!“ napísala speváčka, keď retweetla príbeh. „Nazvať túto znepokojujúcu akciu„ homofóbiou “by znamenalo, že útočník mal„ strach z “queer ľudí. Čo je zasr * á hlúposť. Srdce tohto človeka bolo plné NENÁVISTY a HNEVU.“

https://twitter.com/MileyCyrus/status/1408845339935887370?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1408845339935887370%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.out.com%2Fcelebs%2F2021%2F6%2F28%2Fmiley-cyrus-mourning-gay-fan-who-was-murdered-brazil

Globo1 uvádza, že Brazília zaznamenáva jedno úmrtie v dôsledku homofóbie každých 23 hodín.

Napriek tomu, že Brazília má problém s homofóbiou. Vražda 25-ročného aktivistu Lindolfoa Kosmaského šokovala krajinu. Známy aktivista a gay, ktorý pracoval ako učiteľ, bol zastrelený troma útočníkmi a následne zapálený v aute, uvádza Metroweekly.

zdroj: Mstbrazil/Lindolfo Kosmaski

 „Obhajoval život a bojoval za vzdelávanie vidieka, agroekológiu a právo LGBT ľudí na život a lásku bez strachu,“ uviedlo brazílske hnutie Landless Workers Movement (MST), ktorého Kosmaski bol členom. „Odkaz tejto veľkosti nie je možné zabudnúť, vymazať alebo spáliť.“

Oficiálna štatistika neexituje

Oficiálna štatistika zločinov z nenávisti, ktorá viedla k vražde voči LGBTQ komunite neexistuje. Podľa organizácie Stonewall bolo v rokoch 2008 až 2014 v 62 krajinách zavraždených 1 612 transrodových ľudí, čo zodpovedá vražde každé dva dni. Koľko životov gayov, lesbičiek, bisexuálov alebo queer ľudí si homofóbia vyžiadala ostáva neznáme.

 „Teraz je úplne zrejmé, že ani v krajine, ako je Belgicko, kde zákon chráni jednotlivcov LGBTQ + a poskytuje im rovnosť na papieri, to stále nestačí na to, aby sme boli plne chránení v realite našej heteronormatívnej spoločnosti,“ uviedol aktivista Laurent James pre Out tesne po vražde v parku Beveren.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: the Guardian, El País, Euronews, VRT, Globo1, Metroweekly, Stonewall, Out

Najnovšie videá

Trendové videá