V štátnej správe prídu o plastové príbory a fľaše s vodou. Slovensko bojuje s ďalším zákonom o zbytočný odpad

  • Poslanec Martin Poliačik sa rozhodol predložiť návrh zákona, ktorý zatočí so zbytočným odpadom vytváraným v štátnej správe
  • Na úradoch už čoskoro možno nenájdu plastové príbory či riad a reč je aj o zálohovateľných obaloch
collage
Flickr/Pixabay
  • Poslanec Martin Poliačik sa rozhodol predložiť návrh zákona, ktorý zatočí so zbytočným odpadom vytváraným v štátnej správe
  • Na úradoch už čoskoro možno nenájdu plastové príbory či riad a reč je aj o zálohovateľných obaloch

„Cieľom navrhovaného právneho predpisu je prostredníctvom dvoch opatrení znížiť množstvo zbytočného plastového odpadu produkovaného organizáciami štátnej správy a prispieť tak k lepšiemu životnému prostrediu a k napĺňaniu dlhodobých cieľov efektívneho odpadového hospodárstva a to znižovaním produkcie (nie len) plastového odpadu,“ píše sa v návrhu, pod ktorý sa podpísal mladý poslanec Martin Poliačik.

Hlavnú úlohu zohrávajú dva body. Prvým je zaviazanie orgánov a organizácií v štátnej správe k nákupu nealkoholických nápojov len vo vratných zálohovaných obaloch (plastových či sklenených) alebo k podávaniu pitnej vody z verejného vodovodu namiesto balenej vody. Druhým je zákaz pre orgány a organizácie štátnej správy nakupovať a obstarávať jednorazové plastové obaly (príbory, taniere, miešadlá na nápoje a slamky s výnimkou slamiek určených a používaných na lekárske účely). Oba návrhy sú prepojené s dôležitým Programom predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 až 2025 navrhnutým Ministerstvom životného prostredia.

Predkladaný návrh je inšpirovaný zákazom používania jednorazových plastových príborov, tanierov a slamiek v Írsku a za cieľ má u nás prirodzene prispieť k predchádzaniu produkcie plastových odpadov čo najskôr. Nemá vplyv na  rozpočet verejnej správy či podnikateľské prostredie, no pozitívny vplyv na životné prostredie, čo je silný argument. Ministerstvá, okresné úrady a ďalšie organizácie štátnej správy by teda už čoskoro mali prejsť na o niečo vyšší „eko mód“.

Byť bez plastu je trendy

Je to príjemná zmena vedieť, že okrem jednotlivcov sa za čistejšie životné prostredie bijú aj väčšie organizácie a podnikatelia. Príkladom idú ako huby po daždi vyrastajúce bezobalové obchody (zoznam hneď desiatich nájdeš napríklad TU), o zákaz mnohých plastov sa stará aj Európska únia (viac nájdeš TU), bez plastov sa dnes už dokonca aj lieta (viac čítaj TU), vznikajú prírodné cintoríny (čítaj TU) a svoje o hrozbe plastov pre biznis vedia aj veľké supermarkety (čítaj TU).

Zdroj: nrsr.sk

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá