V technologickom vývoji sme na špici, v predaji Slováci zaostávajú. Môže za to naša skromnosť, tvrdí expert

  • Slovensko čaká náročné obdobie. Investovať do startupov bude čoraz rizikovejšie
  • Problém má Slovensko aj s predajom, podľa experta to bude trvať roky
  • Ako sa v najbližších rokoch zmení startupový svet?
Untitled design – 2023-04-05T093355.994
Startitup
  • Slovensko čaká náročné obdobie. Investovať do startupov bude čoraz rizikovejšie
  • Problém má Slovensko aj s predajom, podľa experta to bude trvať roky
  • Ako sa v najbližších rokoch zmení startupový svet?

Slovenské startupy čaká ťažké obdobie. Domáci founderi by sa mali pripraviť na to, že získavanie investícií bude ešte náročnejšie. Potrápia ich poklesy valuácie, nové nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie aj problémy v Silicon Valley.

Startitup sa 7 významných osobností z radov najvýznamnejších slovenských startupov, korporátnych investorov a VC fondov pýtal na výzvy, ktorým budú founderi čeliť v blízkej dobe.

Rozhovory prebehli na prestížnom Startup & Investor Meetupe 30. marca, ktorý organizovala advokátska kancelária Havel & Partners, ktorá má presah aj do business intelligence a startupového sveta.

baier
zdroj: Startitup - Jednou z najväčších výziev je pokles valuácie v krátkej dobe, ktorá môže poriadne zamiešať karty, uvádza Jaroslav Baier, Counsel Havel & Partners.

Jaroslav Baier

Counsel, Havel & Partners

Slováci a Česi aktuálne čelia rovnakým výzvam. Jednou z najväčších je pokles valuácie v krátkej dobe, ktorá môže poriadne zamiešať karty. Druhou výzvou pre každého startupistu je problém predať – seba aj svoje služby.

Slováci a Česi sú perfektní v technologickom vývoji, v samotnom predaji produktov zaostávajú. Dôvod je jednoduchý – sme skromnejší a ovplyvňujú nás dlhé roky v totalitnom režime a diskontinuity súkromného vlastníctva. Sme druhá generácia, ktorá sa učí, ako to funguje.

Valuácia bude postupne znovu stúpať. Možno nie na pôvodné čísla, ale bude to určite lepšie, ako aktuálne je. Nemyslím si, že to bude trvať dekádu ani niekoľko rokov. Ale to, aby sa z nás stali dobrí predajcovia, bude možno trvať niekoľko rokov, je to beh na dlhú trať.

Z malého startupu až na vrchol advokácie

Havel & Partners vznikla ako malá advokátska kancelária, ktorú tvorilo päť právnikov. Nádejní právnici startup rozbehli na škatuliach od počítačov a spisy mali rozložené okolo jedného stola. Víziu však mali jasnú – vybudovať modernú firmu s komplexným poradenstvom – a do pol roka od vzniku zostavili tím 15 právnikov s rovnakou víziou. 

Dnes má kancelárie v Prahe, Brne, Bratislave, Plzni, Olomouci a Ostrave s celkovo 500 zamestnancami a je najväčšou nezávislou advokátskou kanceláriou v strednej Európe. Obsluhuje viac ako 3-tisíc klientov.

Vďaka unikátnej znalosti právneho a podnikateľského prostredia a komplexným službám je schopná realizovať a riadiť cezhraničné transakcie a projekty kdekoľvek na svete.

Advokátska kancelária si za dve dekády získala medzinárodnú priazeň a klientom asistovala vo viac ako 110 krajinách. Medzinárodný dosah potvrdzuje opätovné získanie Hlavnej ceny v kategórii Medzinárodná advokátska kancelária v prestížnej súťaži Právnická firma roka. Za svoju veľkú výhodu považujú obchodný rozhľad a podnikateľské a manažérske vedomosti právnikov.

havel
zdroj: Startitup - Podľa spoluzakladateľa a riadiaceho partnera advokátskej kancelárie Havel & Partners je dnes veľmi kľúčové vybrať si správny fond, ktorý dokáže startup predať aj v zahraničí.

Jaroslav Havel

Spoluzakladateľ a riadiaci partner Havel & Partners

Výzvou pre Slovákov a Čechov je posunúť sa vpred a preraziť napríklad v západnej Európe. Peňazí na investovanie do startupov je dosť – je však kľúčové vybrať si správny fond, ktorý dokáže startup predať aj v zahraničí. Už to nie je o tom, že si fond vyberá foundera, ale founder si vyberá fond. Na slovenskom a českom trhu je 20 miestnych fondov a okrem nich je tu celý rad fondov, ktoré investujú do menších vecí napríklad z Maďarska alebo Poľska.

Spoločníci kancelárie založili v roku 2021 fond fondov, ktorého cieľom je podporiť v investovaní sofistikované venture fondy a poskytnúť podporu zaujímavým founderom pri budovaní úspešných startupov v regióne strednej a východnej Európy. Doteraz investovali už cca 3 milióny eur a v rokoch 2023 až 2025 plánujú celkové investície vo výške 7 až 8 miliónov eur.

Kľúčová je kompetencia daného fondu a to, či dokáže startup posunúť aj za hranice – nielen doň naliať peniaze. Je potrebné sa pozrieť, akú skúsenosť majú fondy s predchádzajúcimi startupmi, akú majú úspešnosť a či je to fond, s ktorým by firma chcela spolupracovať aj v ďalšom investičnom kole.

Startupy by nemali zabúdať ani na smart money – primárne na to, ako sa dostať smerom na západ. A veľa fondov s tým nemá skúsenosti, nemajú exity na zahraničných trhoch a vznikli len nedávno.

vickova
zdroj: Startitup - Startupová scéna v UK veľmi rastie. Prichádza sem tiež veľa peňazí z USA. Veľmi zaujímavé pre expanziu startupov sú mestá Birmingham, Liverpool či Manchester, vysvetľuje Tereza Vicková, riaditeľka pre zahraničné investície na Britskom veľvyslanectve v Prahe.

Tereza Vicková

Riaditeľka pre zahraničné investície na Britskom veľvyslanectve v Prahe

Najväčšou výzvou z pohľadu Veľkej Británie a všetkých startupov, ktoré chcú vstúpiť na UK trh, je si vybrať správnu lokalitu, kam expandovať. UK dáva zmysel, ak chce startup expandovať globálne, je to medzikrok pred vstupom na americký trh. Mnohí považujú práve Londýn za ideálnu lokalitu, kam expandovať zo Slovenska alebo Česka.

Z môjho pohľadu je to správny krok len vtedy, ak startup má fintechové zameranie alebo iný dosť dobrý dôvod, prečo práve Londýn. Londýn je totiž nákladný a pre vysokú konkurenciu sa v ňom dá len ťažko uchytiť. Veľmi zaujímavé mestá pre expanziu startupov sú Birmingham, Liverpool či Manchester. Najmä v Liverpoole existujú skvelé vývozné a daňové stimuly.

Jeden z programov, ktoré robí aj Britské veľvyslanectvo, je pomoc startupom pri hľadaní vhodnej lokality a schopnosť vyznať sa vo všetkých možnostiach, ktoré Veľká Británia môže ponúknuť – ako napríklad daňové úľavy či granty pre startupy od štátu. Startupová scéna v UK vo všeobecnosti veľmi rastie, prichádza sem tiež veľa peňazí z USA. 

skopovy
zdroj: Startitup - Fintech to dnes bude mať náročnejšie. Riešenie ponúka kombinácia fintechu s bankou. Dokážu sa vzájomne dopĺňať – banka má klientelu a startup technológie, konštatuje CEO korporátneho venture kapitálového programu Seed Starter.

Jiří Skopový

CEO Seed Starter

S pádom Silicon Valley prichádzajú finančné obavy. My v Seed Starteri krízu vidíme optimisticky. Nemyslíme si, že bude problém s financovaním startupov. Mnohí investori dnes tvrdia, že peňazí je dosť, ale projektov je málo. O to viac by sme sa mali snažiť vytvoriť kvalitný startupový ekosystém a udržať mladých talentovaných ľudí na Slovensku.

Rizikom sú v súčasnosti vysoké úrokové sadzby, tie bránia investorom investovať do startupov – keďže na trhu sú aj menej rizikové investície než práve startupy, kde sa dajú zarobiť peniaze. Napriek vysokej miere rizika však považujem investovanie do mladých technologických firiem za spôsob, ako sa môžeme podieľať na budúcnosti.

Stále si myslím, že sa ešte nekoná veľký odliv kapitálu, avšak valuácie padli. Napríklad fintech to bude mať teraz oveľa náročnejšie – vybudovať a naškálovať ho v našom regióne nie je jednoduché. Riešenie ponúka kombinácia fintechu s bankou a práve ich vzájomná synergia je to, čo v Seed Starteri hľadáme. Inovácie z oblasti startupov, a to nehovorím len o fintechu, sa môžu skvele dopĺňať s finančnou inštitúciou – banka má klientelu a silný brand a startup technológie a agilný prístup.

Seed Starter je inkubačný program určený pre long-game startupy v seedovej fáze. V rámci bankovej skupiny Erste expandoval minulý rok Seed Starter z Českej republiky aj na Slovensko a stal sa tak súčasťou Slovenskej sporiteľne.

Program pomáha startupom s go-to-market fázou a v prípade vzájomných synergií dochádza aj k priamej integrácii inovácií do systémov banky.

holly
zdroj: Startitup - Pre spoločnosť Invest in Slovakia je v súčasnosti najväčšou výzvou licencovanie pre Národnú banku Slovensku, tvrdí Hollý.

Ján Hollý

CFO, Invest in Slovakia

Výzvy, ktorým founderi v tomto období čelia, sú špecifické pre každú firmu. Pre spoločnosť Invest in Slovakia je v súčasnosti najväčšou výzvou licencovanie pre Národnú banku Slovenska. Na základe Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie v roku 2020 o európskych poskytovateľoch služieb hromadného financovania pre podnikanie a o zmene nariadenia sa crowdfunding stal legislatívne regulovanou činnosťou.

Orgánom povoľujúcim činnosť poskytovateľov služieb hromadného financovania a vykonávania dohľadu nad nimi bude NBS-ka. Ako poskytovateľ služieb hromadného financovania vítame túto snahu Európskeho parlamentu sprehľadniť a nastaviť jednotné pravidlá crowdfundingu v rámci celej Európskej únie. Ide o základné požiadavky, ktoré spoločnosti dokážu splniť, ak do toho investujú čas aj peniaze. Zároveň to vyčistí trh od subjektov, ktoré dané kritériá nedokážu splniť.

My v Invest in Slovakia sme vo výhode. Dokázali sme sa zosúladiť omnoho skôr ako iné spoločnosti a procesom bankovej regulácie Národnej banky Slovenska práve prechádzame.

Invest in Slovakia je prvá realitná crowdfundingová platforma na Slovensku. Od roku 2019 spája ľudí z celého sveta a radikálne mení spôsob, akým sú ľudia zvyknutí investovať do nehnuteľností.

pasek
zdroj: Startitup - Najväčšou výzvou, ktorej founderi budú čeliť v najbližších rokoch na Slovensku, je nariaďovanie kapitálu. Kapitálu dnes nie je menej, je ho relatívne dosť, ale je drahší a valuácie sú nižšie, ozrejmuje Peter Pašek.

Peter Pašek

Managing Director, Accace

Kapitálu dnes nie je menej, je ho relatívne dosť, ale je drahší a valuácie sú nižšie. Investície budú omnoho komplikovanejšie ako predtým.

Myslím si, že v týchto nepriaznivých časoch by mal founder raisovať kapitál až vtedy, keď má prototyp a je schopný vybudovať startup z vlastných zdrojov. Zamestná prvých zamestnancov a investorov hľadá až vtedy, keď je o produkt na trhu záujem.

V začiatkoch je ideálne získať peniaze napríklad z akceleračného programu. Služby viacerých akceleračných programov sú zostavené tak, aby si v nich každý budúci podnikateľ našiel niečo pre seba. Či už potrebuje konzultácie, individuálne poradenstvo a podobne. 

Accace patrí medzi jedného z najvýznamnejších hráčov na trhu outsourcingových a poradenských služieb v regióne strednej a východnej Európy. Začínala ako miestna účtovná firma s 34 zamestnancami, dnes celosvetovo zamestnáva viac ako 800 odborníkov a spolupracuje s vyše 2 000 klientmi z celého sveta.

cincurova
zdroj: Startitup - Podľa Činčurovej z Microsoftu sa dnes investori pri investičných príležitostiach z hľadiska startupov pozerajú na tím a expertízu.

Vladimíra Činčurová

Startup Program Manager, Microsoft

Dnes je dôležité pozrieť sa na konkurencieschopnosť v rámci daného trhu a produktu. Investori sa pri investičných príležitostiach z hľadiska startupov pozerajú na tím a expertízu. Často sa pozerajú na due diligence a aj na to, ako je daný tím vystavaný z hľadiska komplementárnych vlastností.

Ako ďalšie je pre nich dôležitý produkt. Záleží im na tom, ako bude produkt škálovateľný, nielen z biznisovej stránky, ale aj z tej technologickej. Neudržateľná škálovateľnosť predstavuje problém.

Investície môžu byť rôzne a nielen finančné. Aj Microsoft investuje, predovšetkým ľudským kapitálom a technológiami. Náš startupový program poskytuje firmám technológie, vrátane edukácie a aktívneho prepájania na zákazníkov, kde veríme, že práve vďaka tejto kombinácii startupom pomáhame rásť rýchlejšie.


HAVEL & PARTNERS poradenstvo v oblasti VENTURE KAPITÁLU A PRIVATE EQUITY

Private equity a venture kapitálu sa kancelária venuje dlhodobo už od roku 2005. Dedikovaný tím cca 20 právnikov je zložený z transakčných špecialistov, expertov na duševné vlastníctvo, technologické právo a súvisiacu regulatoriku. Tím navyše dopĺňajú kolegovia, ktorí sa špecializujú na korporátne právo a dane.

Intenzívne poskytujú poradenstvo investorom a perspektívnym startupom po celom svete. Tím sa orientuje v moderných trendoch technologického sveta, má detailnú znalosť trhu, investičného prostredia aj startupového podnikania.

Vieme, aká je pre našich klientov dôležitá biznisová stránka každej transakcie. Spoločne s vami hľadáme praktické riešenia vášho podnikania, či už ste podnikateľ zakladajúci startup, alebo do startupu zamýšľate investovať.

Celý program STARTUP & INVESTOR MEETUPU #1 na Slovensku nájdete TU.

Najnovšie videá

Trendové videá