V testoch prekonala aj mužov, astronautkou jej byť nedovolili. Wally Funk poletí do vesmíru po 60 rokoch
- V tmavej nádobe s vodou vydržala vyše desať hodín, do uší jej vstrekovali studenú vodu
- Snom Wally Funk bolo poletieť do vesmíru, a aj keď bola lepšia ako jej mužskí kolegovia, NASA v 60. rokoch ženy medzi seba nebrala
- Sen sa jej splní až miliardár Jeff Bezos, ktorý s 82-ročnou pilotkou poletí do vesmíru 20. júla
- V tmavej nádobe s vodou vydržala vyše desať hodín, do uší jej vstrekovali studenú vodu
- Snom Wally Funk bolo poletieť do vesmíru, a aj keď bola lepšia ako jej mužskí kolegovia, NASA v 60. rokoch ženy medzi seba nebrala
- Sen sa jej splní až miliardár Jeff Bezos, ktorý s 82-ročnou pilotkou poletí do vesmíru 20. júla
Minulé tisícročie ženám neprialo. Aj keď ešte dnes mnohí pochybujú o tom, že ženy sú v technických odboroch rovnako dobré ako muži, takéto postoje sa skôr považujú za prejavy zakomplexovaných mizogýnov.
Keď sa však pozrieme do minulosti, nájdeme mnoho smutných príbehov šikovných žien, ktorým nebolo dovolené splniť si sen iba preto, že sa narodili ako to ,,slabšie“ pohlavie. A to aj v prípade, že boli mnohokrát šikovnejšie, ako ich mužskí kolegovia.
Žena astronautka? Neexistuje
„Prepáč dievčatko, ženy neprijímame do vesmírneho programu,“ tak znela odpoveď, ktorá prišla ôsmačke Hillary Rodham , keď napísala do NASA, že by chcela byť astronautkou. Dnes je z Hillary, známej viac s priezviskom Clinton, úspešná politička a bývalá kandidátka na prezidentku USA. V dobe svojej mladosti však naozaj o práci astronautky mohla iba snívať.
Odvtedy prešli ženy dlhú cestu. Ako prví do vesmíru vyslali ženu Sovieti. Písal sa rok 1963 a prvou vyvolenou bola Valentina Tereškovová, po nej nasledovala Svetlana Savická v roku 1982. Napokon sa dočkali aj ženy v programe Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), keď v roku 1983 vyslali prvú Američanku Sally Ride.
Ženy sa postupne stali stálou súčasťou vesmírnych programov a mohli sme vo vesmíre sledovať astronautky rôznych národností, ženy na vedúcich postoch alebo čisto ženskú misiu. NASA dokonca v roku 2024 plánuje misiu Artemis na Mesiac, na ktorú chcú vyslať aj ženu. O tom, kto bude prvá astronautka kráčajúca po mesiaci, však zatiaľ nevieme.
Už samotný názov mise sa môže javiť ako určitá pocta ženskému pohlaviu. Bohyňa lovu a mesiaca Artemis bola totiž podľa gréckej mytológie dvojča boha Apolóna. Podľa neho boli pomenované prvé misie NASA – Apollo.
Nikto na to nečakal dlhšie
Medzi niekdajšie záujemkyne o let na mesiac patrila aj americká pilotka Wally Funk. S tým rozdielom, že ona ňou chcela byť už v 60. rokoch minulého storočia. A možno by sa jej to aj podarilo, keby sa narodila ako iné pohlavie. Alebo v inej dobe.
Dnešné tisícročie však Wally umožnilo splniť si svoj sen. Spoločnosť Jeffa Bezosa Blue Origin totiž oznámila, že v rakete New Shepard, ktorá má do vesmíru letieť 20. júla, bude sedieť aj 82-ročná pilotka. Okrem nej poletí aj Bezos so svojím bratom Markom a víťaz aukcie.
Už minulý týždeň miliardár Richard Branson ukázal, že vysoký vek nemusí byť v dnešnej dobe pri lete do vesmíru problém. Absolvoval ho totiž ako 70-ročný. Rekord však zatiaľ drží John Glenn, ktorý bol prvým Američanom na obežnej dráhe Zeme. Počas jeho posledného letu v roku 1998 mal 77 rokov.
Históriu však môže prepísať práve Wally Funk, ktorá bude najstarším človekom, ktorý poletí do vesmíru. A ktorá na tento let čakala 60 rokov.
,,Nikto nečakal dlhšie,“ napísal Bezos k videu na Instagrame kde predstavil najstaršiu členku svojej posádky. Vo videu sa pilotky pýta, čo povie potom, ako sa po desiatich minút vo vesmíre vráti späť na Zem. ,,Poviem, zlatko, to je tá najlepšia vec, aká sa mi kedy stala“ odpovedá Wally a objíma miliardára. Aj po rokoch diskriminácie a čakania si udržuje optimizmus a vitalitu.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Je pravda, že Wally nič nenecháva na náhodu a lety miliardárov do vesmíru ju zaujali už dávnejšie. Ako píše Time, v roku 2012 dokonca vypísala šek na 200-tisíc dolárov práve Bransonovmu Virgin Galactic v túžbe byť jednou z prvých pasažierov po komerčnom štarte programu vôbec. Legendárnu ženskú turistku mu však nakoniec vyfúkol práve Bezos.
Sú menšie a majú nižšiu spotrebu. Vo vesmíre výhoda
Marry Wallace Funk sa narodila v roku 1939 v Novom Mexiku. K lietaniu ju to ťahalo od malička. V rozhovore pre portál HuckMag spomína, ako ju ako ročné batoľa zobrali rodičia na letisko blízko mesta kde žili. Wally sa vybrala priamo k dopravnému lietadlu Douglas DC-3 a snažila sa kolese odkrútiť maticu. Na to mali jej rodičia reagovať slovami: ,,Ach, ona bude lietať.”
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Do vesmírneho programu sa prihlásila ako 22-ročná, ale do vesmíru sa nedostala
- Jej kolega vydržal v nádrži vodou len 3 hodiny, ona jeho rekord totálne pokorila a nechcelo sa jej von
- Testy astronautov sú mimoriadne drsné, aké skúšky musia zvládnuť?
- Mala Wally nieked chuť vzdať sa svojho sna o lete do vesmíru?
- Čo robí Wally dnes a prečo je najviac cool seniorka
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie