V top dovolenkovej destinácii Slovákov vyčíňa infekčné ochorenie, ohrozuje najmä deti

  • Dovolenka v Chorvátsku sa môže veľmi rýchlo zmeniť o 180 stupňov
  • Chorvátsky web Dnevnik.hr totiž informuje o zvýšenom počte detí s infekčným ochorením
chorvatsko
Ilustračný obrázok Unsplash/Spencer Davis
  • Dovolenka v Chorvátsku sa môže veľmi rýchlo zmeniť o 180 stupňov
  • Chorvátsky web Dnevnik.hr totiž informuje o zvýšenom počte detí s infekčným ochorením

Len nedávno sme ťa na základe chorvátskeho portálu Danas informovali, že mnohých turistov šokujú vysoké ceny. Napríklad v centre hlavného mesta Záhrebu za kopček zmrzliny zaplatíš priemerne 3 eurá. V prímorských oblastiach je to však ešte viac.

V Dubrovníku sa cena za kopček zmrzliny pohybuje na úrovni štyroch a viac eur, na ostrove Krk dáš síce o niečo menej, no stále to možno považovať za vysokú cenu za jeden kopček zmrzliny, a to 3,50 eur.

„Kedysi sme sa kopček platili päť kún, teraz to bude skoro päť eur,“ uviedla Sara zo Záhrebu pre chorvátsky portál Danas. (1 kuna sa ešte minulý rok v lete rovnala 0,13 €, pozn. red.). Podľa portálu pôjdu ceny zmrzliny ešte vyššie, a to spolu s turistickou sezónou v plnom prúde.

Hoci sezóna ešte poriadne ani nezačala, ceny za týždenné ubytovanie sa tu pre štvorčlennú rodinu pohybujú už teraz na úrovni 450 eur. Podľa Daniela Radetu zo Združenia prenajímateľov stojí v hlavnej sezóne apartmán pre štyroch minimálne 80 eur na noc.

Táto cena sa však týka miest, kde je ubytovania požehnane. V prípade, že sa rozhodneš ísť na ostrov, zaplatíš ešte viac, keďže musíš počítať aj s nákladmi na dopravu, ktoré môžu byť skutočne obrovské. 

Zdražovania sa boja aj domáci

Ak sa Chorvátska vzdať nechceš, no tiež nechceš za dovolenku zaplatiť veľa, vyhnúť by si sa mal napríklad ostrovu Vis alebo Dubrovníku, Splitu, Hvaru, Opatiji alebo Rovinji. Práve tu štvorčlenná rodina za týždennú dovolenku zaplatí minimálne tisíc eur. Ide však len o náklady na ubytovanie, pohonné hmoty alebo verejnú dopravu či zmrzlinu a kávu. Ak k tomu prirátaš pravidelné stravovanie v reštauráciách, čiastka sa výrazne zvýši. 

Lacnejšími možnosťami je Makarska, Rogoznica, Vir alebo Čiovo, kde nájdeš cenovo prístupnejšie ubytovanie. Ak chceš ušetriť, do Chorvátska by si mal vyraziť mimo sezóny, kedy môžu byť ceny ubytovania nižšie aj o 30 %. 

Pre portál Novi List sa k zdražovaniu vyjadril Dragan Brnič z cestovnej kancelárie Šiloturist, podľa ktorého sa ceny ubytovania v porovnaní s minulým rokom zvýšili aj o 15 %. Ak nájdeš ubytovanie za cenu, ktorá ti pripadá nízka, pravdepodobne ide o niečo vzdialené od pláže alebo o niečo menej kvalitné. 

Domáci si myslia, že obchodníci začnú ceny zaokrúhľovať nahor, čo následne povedie k vyššej inflácii.

Zmena meny však pre mnohých znamená aj koniec s podnikaním. Ako uviedol majiteľ malej zmenárne v Záhrebe, jeho pobočka skončila v decembri. Hoci jeho biznis fungoval 30 rokov, pokračovať podľa neho nemá zmysel. Tvrdí totiž, že „zámeny všetkých iných mien predstavovali len okolo päť percent, gro tvorilo euro“.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Dnevnik.hr, Danas, Slobodna Dalmacija, Novi List

Najnovšie videá

Trendové videá