V tričkách Puma a Adidas našli stopy kontroverznej bavlny. Spoločnosti obvinenia razantne odmietajú
- USA už zakázali dovoz bavlny zo severozápadu Číny
- Vedci uskutočnili izotopnú analýzu
- Nemecké firmy odmietajú previnenie
- USA už zakázali dovoz bavlny zo severozápadu Číny
- Vedci uskutočnili izotopnú analýzu
- Nemecké firmy odmietajú previnenie
Rozsiahly región Xinjiang na severozápade Číny, ktorý obýva približne 11 miliónov etnickej menšiny Ujgurov, podľa The Guardian produkuje viac ako 20 % celosvetovej bavlny a 84 % tej čínskej.
Avšak, ako píše agentúra Reuters, existuje veľká pravdepodobnosť, že väčšina z tejto bavlny bola vyrobená vďaka núteným prácam páchaných na Ujguroch a iných turkicko-moslimských minoritných skupinách. Najpočetnejšia krajina sveta tiež čelí obvineniam z toho, že Ujgurov dáva do koncentračných táborov. Samotná Čína však tieto obvinenia odmieta.
Pehal News v tejto súvislosti uvádza, že Spojené štáty americké minulý rok zakázali dovozy z autonómnych oblastí na severozápade Číny. O tomto kroku sa diskutovalo aj v rámci Európskej únie, avšak Európska komisia zatiaľ podobný zákaz neimplementovala.
Veľké množstvo odevných firiem zo západných krajín, vrátane nemeckých veľkých firiem Puma či Hugo Boss, prisľúbilo, že bavlnu z provincie Xinjiang nebude používať.
Izotopná analýza ukázala porušenie prísľubu
Wionews píše, že vedci z Agroisolab a Hochschule Niederrhein University of Applied Sciences testovali košele značky Hugo Boss a tričká od Adidasu aj Pumy a vykonali na nich izotopovú analýzu. Tú zvyčajne používajú archeológovia alebo forenzní vedci na sledovanie geografického pôvodu organických alebo neorganických látok.
Výskumníci na základe tejto analýzy prišli k záveru, že stopy bavlny z čínskeho regiónu Xinjiang boli detegované nielen u vyššie uvedených troch mimoriadne známych značiek, ale aj v prípade outdoorovej značky Jack Wolfskin či v pulóvroch módnej spoločnosti Tom Taylor.
Laboratórium Agroisolab vysvetlilo, že príroda zanecháva na bavlne „podpis“ spôsobený „klímou a geológiou“ miesta. Podpis je to, čo vedci nazývajú „izotopový odtlačok prsta“, ktorý im umožňuje priradiť miesto pôvodu ku kúsku bavlny.
„Izotopové odtlačky prsta v bavlne sú jednoznačné a je možné ich odlíšiť od bavlny pochádzajúcej z iných krajín a dokonca aj iných čínskych oblastí,“ povedal Markus Boner z Agroisolabu pre Das Erste.
https://twitter.com/LotteLeicht1/status/1522290683104616449
Nemecké spoločnosti akékoľvek obvinenia popierajú
The Guardian kontaktoval všetkých päť obvinených nemeckých spoločností ohľadom výsledkov najnovšej analýzy.
„Dôrazne trváme na skutočnosti a opätovne potvrdzujeme, že spoločnosť Puma nemá žiadnu bavlnu pochádzajúcu z regiónu Xinjiang. Opakujeme, že nemáme žiadne priame ani nepriame vzťahy so žiadnym dodávateľom bavlny v tomto regióne,“ povedal hovorca firmy Puma.
„Na základe všetkých informácií, ktoré sme získali prostredníctvom našich šetrení a kontrol vysledovateľnosti, ktoré sme zaviedli v našom dodávateľskom reťazci, sme si istí, že z regiónu Xinjiang nezískavame žiadnu bavlnu,“ doplnil.
V podobnom duchu sa niesla aj odpoveď zo spoločnosti Adidas. „Spoločnosť získava bavlnu výlučne z iných krajín a prijíma rôzne opatrenia na zabezpečenie spravodlivých a bezpečných pracovných podmienok vo svojom dodávateľskom reťazci,“ cituje hovorcu Adidasu Yahoo News.
Čo sa týka spoločnosti Hugo Boss, Pehal News poukazuje na to, že predstavitelia tejto firmy uviedli, že vo svojich dodávateľských reťazcoch netolerujú nútenú pracovnú silu, avšak explicitne nevylúčili, či bavlna z Xinjiangu bola použitá v ich výrobkoch.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, Reuters, Pehal News, Wionews, Das Erste, Yahoo News