V Turecku sa objavil gigantický kráter, ktorý sa stále zväčšuje. Krajina stále bojuje so zemetraseniami

  • Diera má rozlohu asi 1 400 metrov štvorcových
  • Krajina stále bojuje so zemetraseniami
Kráter v Turecku
Reprofoto: Twitter/MSAU, IHA, Emrah Gurel
  • Diera má rozlohu asi 1 400 metrov štvorcových
  • Krajina stále bojuje so zemetraseniami

Turecko, ktoré nedávno postihli priam apokalyptické zemetrasenia, stále bojuje so zemskými otrasmi. Tie sú aktuálne už slabšie, avšak nedávno sa v krajine objavil záhadný kráter. 

Obrovský kráter

Vzhľadom na nedávne ničivé zemetrasenia, tu vyvstáva otázka, či živelná pohroma nesúvisí s obrovskou dierou. Tá sa nachádza v meste Konya v juhozápadnom Turecku a má rozlohou asi 1 400 metrov štvorcových. Kráter má priemer 37 metrov, hĺbku 12 metrov a naďalej sa zväčšuje.

Miestnym geológom sa však zatiaľ nepodarilo nájsť súvislosť medzi týmto kráterom a sériou ničivých zemetrasení, ktoré krajinu zasiahli od 6. februára, informuje turecký portál Yenikonia.

Riaditeľ Centra pre výskum prírodných javov v Obruku profesor Fetulah Arik pre web potvrdil, že na mieste sú geológovia. Podľa ich informácií nemajú zemetrasenia s touto dierou nič spoločné.

„Zemetrasenie zo 6. februára, ako aj následné otrasy nemajú nič spoločné s dierou, ktorá vznikla v predchádzajúcich dňoch. Nevedeli sme určiť, prečo vznikol. Zem sa možno už predtým zrútila, ale ak by to naozaj súviselo so zemetrasením, diera by sa o 20 dní neskôr neotvorila,“ tvrdí Arik.

Ďalšie zemetrasenia v Turecku

V Turecku a Sýrii len pred týždňom došlo k ďalšiemu silnému zemetraseniu. Podľa Earthquake.Usgs.gov malo silu až 6,4 magnitúdy. Epicentrum tohto zemetrasenia bolo lokalizované v okrese Samandag, pričom otrasy zasiahli mesto Defne o 20:04 miestneho času.

V dôsledku otrasov bolo poškodených niekoľko budov, no neboli hlásené žiadne obete. Podľa tureckej štátnej agentúry Anadolu bolo otrasy cítiť aj v Sýrii, Jordánsku, Izraeli a Egypte.

Pohotovostné tímy pátrajú po ľuďoch v troskách zničenej budovy v Adane na juhu Turecka
zdroj: TASR/AP, Hussein Malla

Táto katastrofa sa stala len dva týždne po zemetraseniach, ktoré sa dotkli celého sveta. Jedno z týchto zemetrasení malo magnitúdu 7,8 a po ňom nasledovali aj ďalšie otrasy zeme. Nastalo 33 kilometrov od od veľkého mesta Gaziantep, metropoly rovnomennej provincie, a to v hĺbke 18 kilometrov, vyplýva z údajov Geologickej služby USA. Došlo k nemu o 4.17 h miestneho času (2.17 h SEČ) a asi o desať minút neskôr udrelo v oblasti zemetrasenie s magnitúdou 6,7.

Ide o najsmrtiacejšie zemetrasenie na svete za posledných vyše desať rokov. Informácie priniesli tlačové agentúry AFP a AP. 18. februára informovala agentúra TASR o tom, že počet obetí ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii presiahol 45 000.

Očakáva sa však, že toto číslo ešte porastie. V Turecku miestne úrady evidovali 39 627 obetí a v Sýrii 5 900 obetí, pričom nádeje na nájdenie ďalších živých sú každým dňom menšie. Toto silné zemetrasenie zasiahlo až 11 provincií.

Viaceré zemetrasenia

Iba niekoľko dní po tragédii sme ťa informovali o tom, že zemetrasenie zasiahlo aj Rumunsko. Objavilo sa totiž pomerne silné zemetrasenie o sile 5,2 magnitúdy. Jeho otrasy mali byť citeľné aj pri slovenských hraniciach, informáciu priniesol web iMeteo.

Epicentrum zemetrasenia sa malo nachádzať asi 8 km od mesta Runcu s počtom obyvateľov približne 5 700 a 74 km od mesta Drobeta-Turnu Severin s počtom obyvateľov 102 000. Hypocentrum zemetrasenia bolo v hĺbke 15 km. Otrasy boli zaznamenané až 600 km od epicentra, a dokonca ich pocítili aj na ukrajinsko-slovenských hraniciach.

Zdroje: Yenikonia, Earthquake.Usgs.gov, TASR, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá