V týchto dňoch vyvrcholí „diabolské“ vesmírne divadlo. Vzácnu kométu môžeš pozorovať voľným okom

  • Kométa 12P/Pons-Brooks v týchto dňoch bude viditeľná voľným okom
  • Vesmírne teleso sa na našej oblohe objaví znova až v roku 2095
obloha, noc, kométa
12P/Pons-Brooks freepik, Wikimedia/Nielander
  • Kométa 12P/Pons-Brooks v týchto dňoch bude viditeľná voľným okom
  • Vesmírne teleso sa na našej oblohe objaví znova až v roku 2095

V týchto dňoch až do polovice apríla je možné pozorovať výnimočné vesmírne divadlo. Oblohu „ozdobí“ kométa 12P/Pons-Brooks. V týchto dňoch bude dosahovať viditeľnosť, vďaka ktorej ju bude možné pozorovať voľným okom. Na kométu sa nezabudni pozrieť, pretože ju bude možné vidieť až v roku 2095.

Charakteristický tvar kométy jej vyslúžil názov „rohatá“ kométa alebo „diabolská“ kométa, uvádza Európska vesmírna agentúra.

Rovnako ako ostatné kométy, i táto sa skladá z ľadu, prachu a skalnatého materiálu. Keď sa kométa priblíži k Slnku, teplo spôsobí, že sa ľad vo vnútri kométy zmení z pevného na plynný.

Plyn uniká z povrchu kométy a ťahá so sebou prach. Tvoria veľký oblak a chvost, ktorý je slnečným vetrom odtláčaný od Slnka.

Ide o kométu typu Halley s obežnou dobou 71 rokov. Slovenská akadémia vied (SAV) uvádza, že 12P/Pons-Brooks, objavil 12. júla 1812 Jean-Louis Pons a neskôr ju nezávisle našiel v roku 1883 William Robert Brooks. Práve podľa týchto dvoch mužoch získala kométa svoj názov.

„Je to jedna z najväčších známych komét s odhadovaným priemerom jadra až 30 kilometrov. Bola tiež identifikovaná v čínskych a európskych textoch pri návrate v roku 1385. Pri súčasnom návrate bola nájdená už 10. júna 2020 ako objekt 23. magnitúdy za dráhou Saturnu. Predpokladá sa, že 12P/Pons–Brooks je materským telesom meteorického roja κ-Drakonidy,“ informovala SAV.

Najvhodnejšie je pozorovať 12P/Pons-Brooks práve teraz

Viditeľnosť kométy 12P/Pons-Brooks sa počas jej „cesty“ líši. Keď je vysoko aktívna a blízko Zeme, môže sa javiť ako veľmi jasná. Inokedy môže byť viditeľná len slabo.

Najviac k Zemi sa táto kométa priblíži 2. júna, a to na vzdialenosť 1,54 astronomickej jednotky. V tom čase ju ale nebude možné pozorovať zo severnej pologule. Najvhodnejšie podmienky pre pozorovanie preto nastávajú práve teraz na konci marca a začiatku apríla.

SAV uvádza, že kométa 12P/Pons-Brooks je známa tým, že náhle zvyšuje svoju jasnosť a od 19. storočia pozorovali najmenej sedem významných výbuchov, a teda zvýšení jasnosti.

„Richard Miles z British Astronomical Association prišiel so smelou hypotézou, že kométa 12P/Pons Brooks môže byť jednou z desiatich až dvadsiatich známych veľkých komét s aktívnymi ľadovými sopkami,“ uviedla SAV.

12P/Pons-Brooks
zdroj: NASA/Fyzikálny ústav v Opave. Petr Horálek. Fotografia kométy 12P/Pons-Brooks zo Slovenska. Snímka bola vybratá editormi NASA ako fotografia dňa.

Kométa bude aj koncom marca zapadať tri hodiny po západe Slnka a v poslednej dekáde marca sa jasnosť zvýši na hranicu viditeľnosti voľným okom.

„Načasovanie je dôležité, pretože 8. apríla 2024 prebehne úplné zatmenie Slnka, ktoré však zo Slovenska nebude viditeľné. Kométa bude v tom čase už dostatočne jasná, aby ju bolo vidno počas zatmenia na tmavej oblohe aj malými ďalekohľadmi vo vzdialenosti len 25 stupňov od Slnka,“ doplnila SAV s tým, že celý prvý štvrťrok 2024 bude jasnejšia ako 12. magnitúda a viditeľná bude aj z územia Slovenska.

Kométa sa v týchto dňoch nachádza pri súhvezdí Barana, kde bude pozorovateľná od 27. marca až do 19. apríla. Svoju viditeľnosť na našej oblohe potom „zakončí“ vo svetle súmraku nad západným obzorom v súhvezdí Býka, v ktorom sa tiež vytratí z nášho dohľadu.

Európska vesmírna agentúra ale radí, že šance na vzhliadnutie kométy si zvýšime prostredníctvom ďalekohľadu či teleskopu. V našich končinách je na nočnej oblohe viditeľná po západe Slnka až približne do 22.00.  

Kométa sa vráti na našu nočnú oblohu až v roku 2095.

Fotografia kométy zo Slovenska vybrala NASA ako fotku dňa 

12P/Pons-Brooks ale už stihla Slovensku priniesť uznanie, teda konkrétne astronómovi Petrovi Horálekovi z Fyzikálneho ústavu v Opave. Astronóm na Slovensku zhotovil fotografiu kométy, ktorú Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) publikoval ako fotografiu dňa, uvádza TASR.

Snímka podľa neho vznikla 5. marca tohto roka neďaleko slovenského mesta Revúca, kam sa autor vydal zaznamenať kométu 12P/Pons-Brooks s galaxiou v Andromede. Ako uviedol samotný Horálek, výsledná snímka vznikla len vďaka veľkému šťastiu. Na dané miesto, ktoré vôbec nepoznal, sa totiž vybral v snahe vystihnúť jasné počasie.

Na zverejnenej snímke je zachytená kométa 12P/Pons-Brooks a galaxia v Andromede z lúky neďaleko Revúcej. V čase snímania boli oba objekty nízko nad severozápadným obzorom. V prvom marcovom týždni prelietala kométa na oblohe okolo galaxie uhlovo veľmi blízko a ponúkla sa tak veľmi fotogenická kompozícia.

Zdroje: Európska vesmírna agentúra, SAV, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá