V USA sa chystá „spiknutie“ motivované Trumpom. Ten na tvrdeniach o volebných podvodoch zarobil neuveriteľných 200 miliónov dolárov
- Nevyspytateľný Donald Trump je stále posadnutý "zvrátením" volebného výsledku
- Zo západného krídla sa ozývajú obavy prezidentových poradcov. Trump sa obklopuje pochybnými existenciami
- Zhoršujú sa aj jeho vzťahy s republikánmi, no niektorí sa chystajú bojkotovať potvrdenie hlasovania zboru voliteľov
- Trump na tvrdeniach o podvodoch zarobil. Existuje len málo regulácií, ktoré by určovali, čo s peniazmi môže urobiť
- Nevyspytateľný Donald Trump je stále posadnutý "zvrátením" volebného výsledku
- Zo západného krídla sa ozývajú obavy prezidentových poradcov. Trump sa obklopuje pochybnými existenciami
- Zhoršujú sa aj jeho vzťahy s republikánmi, no niektorí sa chystajú bojkotovať potvrdenie hlasovania zboru voliteľov
- Trump na tvrdeniach o podvodoch zarobil. Existuje len málo regulácií, ktoré by určovali, čo s peniazmi môže urobiť
Zo západného krídla Bieleho domu sa čoraz častejšie ozývajú obavy personálu a poradcov dosluhujúceho prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa. Podľa televízie CNN sa jeho blízki spolupracovníci strachujú, že počas posledných dní vo funkcii sa prezident už úplne vymkne spod kontroly.
„Nikto si nie je istý, kam to smeruje,“ uviedol jeden z blízkych spolupracovníkov prezidenta podľa CNN.
Obavy vyvoláva hlavne prezidentova neochota uznať volebnú porážku. Podľa ďalšieho zdroja z prostredia západného krídla je prezident „posadnutý“ snahou zvrátiť volebné výsledky.
Pochybná zostava
Vrásky na čelách poradcom vyvolávajú aj ľudia, ktorými sa Trump obklopuje. Okrem právneho poradcu a bývalého starostu New Yorku Rudyho Giulianiho, ktorý živí prezidentove falošné nádeje už niekoľko týždňov, Biely dom pravidelne navštevuje aj právnička Sidney Powell.
Práve právnička, ktorá už nie je oficiálnou členkou Trumpovho právneho tímu, prišla s rozsiahlymi konšpiračnými teóriami o volebných podvodoch. Doraz ale nepredložila žiadny relevantný dôkaz, ktorý by jej tvrdenia podporoval.
Okrem právnikov prezidenta navštevujú aj ďalšie pochybné existencie, prezidentov obchodný poradca a známy bojovník proti globalizmu Peter Navarro, bývalý hlavný stratég Steve Bannon, alebo bývalý poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn.
Posledný menovaný skončil po tom, ako sa začalo vyšetrovanie FBI, ktoré skúmalo údajné zasahovanie Ruska do volieb v 2016. Flynn mal vtedy iniciovať rozhovor s ruským veľvyslancom o zrušení sankcií voči Rusku. Flynn priznal, že klamal FBI, prezident ho neskôr omilostil.
Jared Kushner mlčí
Schôdzkami nie je nadšený ani vedúci kancelárie Bieleho domu Mark Meadows. Každý, kto má odlišný názor, je u prezidenta v nemilosti.
Mnohí sa ho snažili presvedčiť, aby sa radšej sústredil na svoju politickú budúcnosť a možnú kandidatúru v roku 2024, nad ktorou prezident rozmýšľal, a plánoval jej oznámenie v deň Bidenovej inaugurácie.
Mlčanie sa ozýva aj od Trumpovho zaťa Jareda Kushnera, ktorý je zároveň prezidentov hlavný poradca. Kushner sa väčšinu času po volebnom debakli nachádza mimo krajiny.
Denník New York Times uvádza, že sa mal zveriť ľudom, že aj pre neho existujú nejaké limity, čo môže pre prezidenta spraviť.
Denník uvádza, že Trump trávi celé dni pozeraním televízie, hraním golfu a svoj hnev si vybíja aj na Twitteri. „Nie je jasné, či najnovšie správanie pána Trumpa je niečo ako záchvaty hnevu, získavanie pozornosti alebo forma terapie pre človeka, ktorý riadi jadrový arzenál – aj keď alternatívou, a to zhovievavou, je, že ide o strategický základ pre priebeh kandidatúry v roku 2024,“ okomentoval správanie prezidenta denník.
Trumpa opúšťajú aj Murdochove média
Od prezidenta sa odvracajú aj jeho tradiční mediálni spojenci. Televízia Fox News podľa prezidentových priaznivcov zradila Trumpa už v deň volieb, keď pripísala víťazstvo v Arizone Joeovi Bidenovi. Prívrženci Trumpa odvtedy pokrikujú „Fox News stojí za hovno.“
Teraz sa s prezidentom rozkmotril aj bulvárny denník New York Post a aj denník The Wall Street Journal, obe média vlastní rovnako ako Fox News, mediálny magnát Rupert Murdoch. New York Post na svojom titulku hlásal „Pán prezident, zastavte tú šialenosť.“
Bulvárny denník podporil Trumpa pri jeho druhej kandidatúre za prezidenta. Prezident často plnil jeho stránky, práve jemu sa môže poďakovať, že sa pretransformoval z obchodníka na celebritu a meno Trump sa zmenilo na obchodnú značku.
Denník podporil Trumpa aj pri jeho počiatočných politických ambíciách. „Sidney Powell je bláznivá osoba. Michael Flynn, ktorý naznačuje, že stanné právo sa rovná zrade, je to hanebné. Chápeme, pán prezident, že vás hnevá, že ste prehrali. Pokračovať po tejto ceste je však pre vás zničujúce,“ píše sa v úvodníku.
Republikánski senátori nepotvrdia hlasovanie
Rozbroje sa objavujú aj v straníckej politike. Trump vetoval návrh rozpočtu na obranu.
Problémy boli aj s vládnym finančným stimulom, ktorý najskôr prezident odmietal podpísať s tvrdením, že 600 amerických dolárov je málo, a príspevok by mal byť zvýšený na 2 000 dolárov.
Zvýšený príspevok už odhlasovala Snemovňa, kde majú väčšinu demokrati, na odpor ale narazil v Senáte.
Trump sa pustil do kritiky svojich straníckych kolegov na Twitteri, kde nazval vedenie Republikánskej strany za „slabé a unavené“, alebo uviedol, či majú „republikáni želanie pred smrťou.“
Napätie vyvoláva aj Trumpova požiadavka, aby jeho stranícky kolegovia nepotvrdili hlasovanie voliteľského zboru. Potvrdenie hlasovania sa má odohrať šiesteho januára, potvrdiť ho musí Senát aj Snemovňa, prakticky ide len o formalitu.
Trump vyzýva svojich straníckych kolegov, aby hlasovanie nepotvrdilo. Josh Hawley, senátor z Missouri, sa tak podľa portálu The Hill chystá učiniť.
Pridať sa k nemu plánujú aj viacerí republikáni z oboch komôr Kongresu. The Hill informuje, že do tohto „spiknutia” sa môže zapojiť až 50 republikánov.
Šéf senátnych republikánov Mitch McConnell ich viackrát vyzval, nech tak nerobia. Ozval sa aj republikánsky senátor Ben Sasse z Nebrasky, ktorý vo vyhlásení označil svojich kolegov za príliš ambicióznych.
Podľa neho si neuvedomujú, koľko škody môžu napáchať. Práve zisk priazne prezidentových podporovateľov sa najčastejšie uvádza ako dôvod ich konania.
Lincoln Projekt sa dostal prezidentovi pod kožu
V senáte má výsledky potvrdiť aj viceprezident Mike Pence, ktorý sa tiež stal objektom prezidentovej zlosti. Trump si podľa zdrojov blízkych prezidentovi myslí, že Pence sa ho nedostatočne zastal, a nepodporuje jeho snahu zvrátiť volebné výsledky. Prezident mal viceprezidenta nazvať „nelojálnym“.
Pod kožu sa dostal prezidentovi aj Project Lincoln, ktorý združuje súčasných a bývalých republikánov nespokojných s administratívou Donalda Trumpa.
Jeden zo zakladajúcich členov výboru je paradoxne George Conway, manžel Trumpovej verejnej poradkyne (aj keď už bývalej), Kellyanne Conway.
Project Lincoln vypustil video, v ktorom uvádza, že sa blíži koniec, čo vie aj viceprezident. „Keď od teba uteká ešte aj Mike Pence, musíš vedieť, že je koniec.“
Práve Pence mal 6. januára po potvrdení hlasovania odcestovať na služobnú cestu na Blízky východ a špekuluje sa, že práve preto, aby unikol prezidentovmu hnevu. Podľa Times of Israel je napokon cesta zrušená.
Bezpečnostní analytici sa boja násilia
Okrem politikov sa do Washingtonu D. C. 6. januára chystajú aj prezidentovi priaznivci z krajne pravicovej organizácie Proud Boys (Hrdí chlapci).
Pencova bývalá poradkyňa pre národnú bezpečnosť Olivia Troye podľa The Hill uviedla, že sa obáva násilia v uliciach hlavného mesta, ku ktorému prezident podľa nej podnecuje.
Trump svojich priaznivcov na sociálnej sieti volal do D. C., pričom už v minulosti došlo k násilným stretom medzi Proud Boys a priaznivcami ľavicovej organizácie Antifa.
„Toto on robí. Tweetuje, podnecuje to a prinúti svojich nasledovníkov a podporovateľov, aby sa správali týmto spôsobom, a oni veria, že sú vlastenci, pretože podporujú prezidenta, “ uviedla Troye.
Najstarší hotel v D.C. ,Hotel Harrington, v ktorom sa zvykli krajní pravičiari združovať, podľa Washington Post zatvorí svoje brány pre návštevníkov od 4. do 6. januára.
Tento krok súvisí práve s organizáciou, samotný hotel vo svojom stanovisku vysvetlil, že mu záleží na bezpečnosti a zdraví návštevníkov a personálu, rovnako ako obyvateľov hlavného mesta.
Ďalší hotel, tentokrát prezidentov Trump hotel vo Washingtone, naopak, svoje izby, ktoré boli dopredu zablokované, teraz uvoľňuje.
Nejde však o dátum 6. januára, ale 20. januára, keď má dôjsť k prezidentskej inaugurácii. Vyzerá, že zvratu vo voľbách už neveria ani Trumpovi zamestnanci.
Od volieb odoslali každému podporovateľovi 554 emailov
Naopak, prezidentovi sa darí pri svojich podporovateľoch, teda vo vyťahovaní peňazí od nich. Trumpova kampaň zaslala podľa CNN od jedenástej večer volebného utorka (3. november) priemerne 554 emailov a 195 textových správ každému podporovateľovi s požiadavkami na finančné príspevky.
Denné emaily neprestávali chodiť ani cez Vianoce, jediná výnimka bol Štedrý deň, kedy bol zaslaný iba jeden email, prázdninový pozdrav bez obťažovania.
Veľká časť emailov súvisí s nepodloženými tvrdeniami o volebných podvodoch. „Prezident Trump a ja potrebujeme, aby sa naši NAJSILNEJŠÍ podporovatelia ako VY pripojili k Pracovnej skupine volebnej obrany. Táto skupina bude zodpovedná za bránenie volieb pred podvodmi s voličmi a skutočne potrebujeme, aby ste postúpili do prvej línie tejto bitky,“ píše sa v emaile, ktorý je podpísaný v mene Penca.
Najčastejšie sú emaily posielané v mene prezidenta, inokedy v mene jeho poradcov alebo detí. V niektorých emailoch sa zase predávajú produkty s prezidentovou podobizňou alebo sloganmi či kalendáre na rok 2021.
Vybrali už vyše 200 miliónov dolárov
Podľa CNBC mal Trumpov tím potvrdiť, že na začiatku decembra sa im podarilo vyzbierať už 200 miliónov dolárov. Suma teraz už bude pravdepodobne oveľa väčšia.
MSNBC poukazuje, že výber peňazí je neetický a zavádzajúci. Napríklad, v jednom emaili sa píše „MUSÍME brániť Georgiu pred Demokratmi!,“ čím sa môže navodiť dojem, že vybrané finančné prostriedky poputujú pre republikánskych kandidátov do senátnych volieb v Georgii.
V skutočnosti im Trumpov fond nedaroval žiadne peniaze. Pritom tieto voľby, ktoré prebehnú 5. januára, rozhodnú o tom, ktorá strana bude mať väčšinu v Senáte.
Trump, ktorý sa správa urazene, pretože sa mu nepodarilo zvrátiť výsledky práve v tomto štáte, sa nechcel zúčastniť ani na osobnej podpore kandidátov. Kandidátov šla namiesto neho podporiť jeho dcéra Ivanka, ktorá má vlastné politické ambície.
Až 75 % peňazí poputuje do Trumpovho vrecka
Väčšina peňazí, 75 %, ide na Trumpov nový fond Save America (Záchrana Ameriky). 25 % ide Republikánskemu národnému výboru.
Trumpov nový fond nie je podľa Washington Post prísne viazaný pravidlami, ktoré sa by určovali, čo sa musí s peniazmi sťať a načo ich minúť.
„Je to taká oblasť laxných obmedzení, je to naozaj dychberúce,“ povedala Jessica Levinson, expertka na financovanie a etiku v kampani spoločnosti Loyola Law Scho pre denník.
Predpokladá sa, že časť peňazí bude použitá na prezidentove výdavky, ktorými sa pokúsil zvrátiť výsledok volieb – napríklad prepočet dvoch okresov v štáte Wisconsin, kde napokon prišiel o 87 hlasov, ho stál 3 milióny dolárov. Ďalšie výdaje môže zožrať prezidentov právny tím.
Podľa MSNBC je možné fond „použiť na jeho vlastné a rodinné náklady. Táto skutočnosť je zakrytá drobným písmom na darovacej stránke, a určite to nie je to, čo si darcovia myslia, že financujú.“
Trump má voľnú ruku pri použití financií
Prezident má tak voľnú ruku a financie môže použiť napríklad na investovanie do svoje možnej kampane v roku 2024, podporu politických ambícií dcéry Ivanky, podporu republikánskej strany, alebo len zaplatenie svojich dlhov.
Trump osobne garantoval dlh vo výške približne 420 miliónov dolárov, ktorý dlhujú jeho podniky, a ktorý podľa New York Times bude musieť byť v nasledujúcich rokoch splatený.
Väčšina týchto dlhov je v Deutsche Bank. Trumpova organizácia, na ktorú v súčasnosti dohliadajú jeho dvaja synovia, dlhuje Deutsche Bank asi 340 miliónov dolárov.
Prezident a jeho firmy sú v súčasnosti vyšetrované kanceláriou okresného prokurátora štátu z dôvodu daňových a poistných podvodov.
Denník Washington Post priniesol informáciu, že prokurátor Manhattanu prizval odborníkov na forenzné účtovníctvo, ktorí majú pomáhať pri vyšetrovaní Trumpa.
Prezident už v minulosti uvažoval, že omilostí svoje deti a blízkych spolupracovníkov. Milosť ale platí len na federálne zločiny a nie na tie štátne. Peniaze z fondu tak môže Trump použiť aj na právnu obranu voči týmto obvineniam.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, New York Times, New York Post, the Hill, Times of Israel , The Hill, Washington Post, CNN, CNBC, MSNBC