OTÁZKY A ODPOVEDE: Prečo je Trump už aj pre svojich nepriateľ, čo sa to v USA deje a čo je impeachment
- Demokrati zo Snemovne reprezentantov USA oficiálne zahájili proces ústavnej žaloby (impeachmentu)
- Kongresmani v predloženej rezolúcii žalujú Trumpa za „podnecovanie povstania“
- Trump je prvý prezident histórii, ktorý bude dvakrát podrobený ústavnej žalobe. Času, ale majú demokrati málo, otázny je aj úspech
- Na to, aby zabránili Trumpovi opäť kandidovať majú kongresmani dve možnosti
- Demokrati zo Snemovne reprezentantov USA oficiálne zahájili proces ústavnej žaloby (impeachmentu)
- Kongresmani v predloženej rezolúcii žalujú Trumpa za „podnecovanie povstania“
- Trump je prvý prezident histórii, ktorý bude dvakrát podrobený ústavnej žalobe. Času, ale majú demokrati málo, otázny je aj úspech
- Na to, aby zabránili Trumpovi opäť kandidovať majú kongresmani dve možnosti
Demokrati zo Snemovne reprezentantov USA oficiálne zahájili proces ústavnej žaloby (impeachmentu). Kongresmani v predloženej rezolúcii žalujú Trumpa za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu.
Snemovňa reprezentantov schválila v stredu ráno rezolúciu vyzývajúcu amerického viceprezidenta Mikea Pencea, aby aktivoval 25. dodatok ústavy, ktorý umožňuje kabinetnej väčšine odobrať dosluhujúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi právomoci a udeliť ich viceprezidentovi. Pence však ešte pred samotným hlasovaním kongresmanov túto možnosť vylúčil. „Neverím, že takýto postup je v najlepšom záujme nášho národa alebo v súlade s našou ústavou,“ uviedol Pence.
Demokrati teraz prikročia k procesu impeachmentu voči Trumpovi. Snemovňa v stredu večer odhlasovala ústavnú žalobu. Pri hlasovaní podporilo takýto krok 232 členov Snemovne vrátane desiatich kongresmanov z Republikánskej strany.
Žalobu podpísala aj predsedníčka Snemovne Nancy Pelosi. Politička krátko pred podpisom textu obžaloby uviedla, že „Snemovňa dnes ukázala, že nikto nie je nad zákonom, dokonca ani prezident USA“.
Čo je impeachment a odkiaľ pochádza?
Impeachment alebo ústavná žaloba pochádza zo stredovekého Anglicka, keď sa parlament dožadoval aby kráľovský poradcovia boli odvolateľní a zodpovedali za svoje funkcie. Pri zostavovaní americkej ústavy sa tiež zapracoval článok o impeachmente 4. oddielu II. článku, ktorý hovorí, že prezident, viceprezident aj štátni úradníci sa môžu podrobiť impeachmentu ešte pred vypršaním ich funkčného obdobia. Ak páchali „vlastizradu, úplatky alebo iné závažné trestné činy a priestupky“. Ako závažné trestné činy alebo priestupky sa chápe napríklad zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Proces impeachmentu zahajuje dolná komora Kongresu, a tou je Snemovňa, kde majú demokrati väčšinu. Po následnom schválení hlasovaním v Snemovni prechádza impeachment do hornej komory Kongresu Senátu. V hornej komore Kongresu majú aktuálne väčšinu republikáni, to ale bude platiť len dokiaľ sa dvaja novozvolení demokratickí senátori z Georgie Jon Ossoff a Rapheal Warnock neujmú svojich mandátov. Potom budú počty senátorov vyrovnané a rozhoduje hlas viceprezidenta, teda do 20. januára Mikea Pencea a po 20. januári Kamaly Harris.
Senát vystupuje ako súd. Úlohu prokurátorov zohráva tím zákonodarcov zo Snemovne, ktorí sa snažia argumentmi presvedčiť členov Senátu, ktorí vystupujú ako porota, že je vinný. Prezident má taktiež obhajcov. Na zbavenie funkcie prezidenta je potrebný súhlas dvoch tretín prítomných senátorov.
Koľkokrát bol proces impeachmentu iniciovaný?
Podľa agentúry Bloomberg bol proces impeachmentu iniciovaný viac ako 60-krát. Nakoniec Snemovňa odhlasovala obžalobu 20 jednotlivcov – 15 federálnych sudcov, jedného senátora, jedného tajomníka kabinetu a troch prezidentov (Andrew Johnson v roku 1868, Bill Clinton v roku 1998 a Trump v roku 2019). Z tejto skupiny bolo osem sudcov odsúdených a odvolaných z funkcie senátom. Traja zo sudcov boli tiež diskvalifikovaní z opätovného výkonu funkcie.
Žiadny prezident doteraz nebol zbavený svojej funkcie na základe ústavnej žaloby. Andrewa Johnsona delil od straty mandátu len jediný hlas. Bill Clinton čelil impeachmentu kvôli svojej afére so stážistkou Monikou Lewinskou.
Impeachment hrozil aj prezidentovi Richardovi Nixonovi pre jeho kauzu Watergate. Nixon ale stihol rezignovať pred tým, než bola proces žaloby spustený.
Trump ako prvý prezident v histórii čelí impeachmentu dvakrát. Prvýkrát, v roku 2019 bol dôvodom údajné zneužívanie moci, keď sa snažil ovplyvniť a podľa demokratov až vydierať, ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zahájil vyšetrovanie Bidenovho syna Huntera a jeho aktivity na Ukrajine. Za impeachment v roku 2019 hlasoval s demokratmi len jeden republikánsky senátor Mitt Romney (Utah).
Aké sú obvinenia voči Trumpovi?
Teraz čelí Trump obvineniu z „podnecovania povstania“, ktoré sa malo stať tesne pred útokom na Kapitol. Trump vo svojom prejave uviedol, aby jeho priaznivci „nakráčali do Kapitolu“ a uviedol, že krajinu si nikdy „nevezmú späť so slabosťou.“
New York Times na základe svojej analýzy poukazuje aj na ďalšie výroky prezidenta, ktoré môžu byť sporné ako napríklad: „Bojujeme ako v pekle, a ak nebudete bojovať v pekle, už nebudete mať krajinu.“ alebo „Nikdy sa nevzdáme. Nikdy nepriznáme prehru. To sa nikdy nestane. Nepriznáme prehru, keď došlo ku krádeži. Naša krajina toho má dosť. Už to nebudeme tolerovať, a o to tu ide.“.
Otázne je aj forma, ktorou žiadal útočníkov aby šli domov. Vo videu, kde uviedol, aby šli pokojne domov uviedol, že „milujeme vás, ste špeciálni.“
Prečo by mal byť, podľa demokratov, Trump súdený?
Trumpovo správanie odsúdilo aj množstvo republikánskych politikov, ktorí tvrdia, že Trumpovo správanie v posledných mesiacov viedlo k násilnostiam. Napríklad bývalý minister spravodlivosti William Barr povedal „organizovať dav, aby vyvíjal tlak na Kongres, je neospravedlniteľné“.
V dôsledku útoku na Kapitol rezignovali Trumpove dve ministerky a množstvo vysoko postavených úradníkov a poradcov.
Impeachment podporujú hlavne demokrati, predsedníčka Snemovne Nancy Pelosi argumentuje, že prezident musí byť za svoje správanie potrestaný. Podľa nej by mohla nastať aj situácia, keď by Trump mohol udeliť milosť aj útočníkom na Kapitol. „Čo sa stane ak Trump omilostí tých ľudí, ktorí sú teroristi?“ pýta sa Pelosi v relácii 60 Minutes.
Pelosi v relácii opisovala aj útok, pričom uviedla, že jej poradcovia strávili dve a pol hodiny zabarikádovaní v tme pod stolom v malej miestnosti vedľa jej pracovne, ktorú obsadili útočníci.
Pelosi už predtým označila Trumpa ako nebezpečného a psychicky nestabilného, dokonca žiadala, aby mu odobrali nukleárne kódy.
Nájde sa potrebná podpora zo strany republikánov?
Medializované informácie o podpore republikánov sa líšia. Jedni tvrdia, že republikáni, ktorých šokovalo násilie by sa týmto krokom mohli definitívne zbaviť Donalda Trumpa a teda nájde sa aj dostatočná podpora na potvrdenie žaloby. Druhí tvrdia, že je nepravdepodobné, že by sa našlo minimálne potrebných 17 senátorov z republikánskych radov, ktorí by za impeachment hlasovali. Zatiaľ sa ozvala len senátorka z Aljašky Lisa Murkowská, ktorá uviedla, že Trump krajine narobil „už dosť škody“ a žiadala jeho odchod. Senátor z Nebrasky Ben Sasse pre CBS News uviedol, že zvažuje hlasovanie. Pridal by sa pravdepodobne aj Mitt Romney (Utah).
Jeden z najvplyvnejších republikánov, senátor Mitch McConnell (Kentucky) sa mal podľa New York Times v súkromí vyjadrovať, že Trump spáchal činy, za ktoré ho ústavná žaloba uzná vinným a je rád, že sa voči nemu zaháji impeachment. McConnell, ktorý pôsobí líder väčšiny v Senáte údajne vidí ústavnú žalobu ako spôsob na zabavenie Republikánskej strany od Trumpa.
Niektorí republikáni tvrdia, že ide len o cirkus a mediálne divadlo demokratov, pričom vyzývajú na jednotu a zmierenie. Na impeachmente im prekáža hlavne jeho načasovanie.
Kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortez v relácii This Week uviedla, že na zmierenie treba najskôr vyvinúť zodpovednosť za útok na Kapitol. „Proces liečenia je samostatný a v skutočnosti si vyžaduje zodpovednosť, pretože bez nej sa to stane znova,“ uviedla kongresmanka, ktorá predtým povedala, že sa pri útoku bála o svoj život.
Stihnú impeachment ukončiť do 20. januára?
Otázkou ale ostáva, či je dostatok času na proces impeachmentu, ktorý býva tradičné zdĺhavý. Republikánsky senátor Mitch McConnell z Kentucky, ktorý je zároveň lídrom väčšiny v Senáte, uviedol, že je prakticky nemožné zvolať súdny proces pred 20. januárom.
Agentúra Bloomberg uvádza, že by stačilo, keby Snemovňa odhlasovala žalobu ešte pred inauguráciou a podržala zasielanie schválených článkov obžaloby do Senátu o niekoľko mesiacov, aby to nezasahovalo do prvých asi 100 dní administratívy zvoleného prezidenta Joea Bidena. Samotný Biden sa podľa NBC News vyjadril, že impeachment by výrazne neovplyvnil jeho agendu.
Líder demokratov v Senáte Chuck Schumer prisľúbil, že proces s Trumpom sa uskutoční aj po jeho odchode a inaugurácii Joea Bidena. Uviedol, že proces sa môže začať okamžite, ak McConnell schváli konanie mimoriadneho zasadnutia Senátu. Ak tak McConnell neurobí, znamená to, že členovia Senátu sa znova nezídu skôr ako 19. januára, čo je deň pred slávnostnou inauguráciou nového demokratického prezidenta Bidena.
Môže proces pokračovať aj po skončení funkčného obdobia?
Názory, či je možné prezidenta podrobiť impeachmentu aj po skončení jeho funkcie, sa líšia. „Mám sklon veriť, že je to len pre súčasných funkcionárov,“ uviedol profesor práva na Harvarde Cass Sunstein pre NBC News.
Iný názor zastáva jeho kolega Micheal Gergardt. „Len čo v Snemovni začne obžaloba, môže to pokračovať v procese pred Senátom. Nevidím žiadny ústavný problém v tom, že by Senát konal rýchlo alebo pomaly,“ uviedol Gerhardt, ktorý pôsobí ako profesor práva na univerzite v Severnej Karolíne v Chapel Hill.
Dokonca sa nájdu aj takí, čo tvrdia, že celý proces sa môže začať aj po Trumpovom odchode z Bieleho domu, k ním patrí Brian Kalt, profesor na vysokej škole práva na Michiganskej štátnej univerzite.
Žiadny prezident nebol nikdy podrobený ústavnej žalobe po odchode z funkcie, čo by mohlo spochybňovať zákonnosť impeachmentu, ak by bol úspešný.
Existujú nejaké možnosti ako Trumpovi zabrániť aby znova kandidoval?
Popri impechmente sa môže odhlasovať aj o vylúčení uchádzania do funkcie prezidenta. Aby takéto hlasovanie bolo úspešné, stačí nadpolovičná väčšina, na rozdiel od ústavnej žaloby, kde sú potrebné dve tretiny zúčastnených. Trump by sa tak v budúcnosti nemohol uchádzať o prezidentský úrad.
„Senát by mohol preskočiť hlasovanie o ústavnej žalobe a zbavenia funkcie, ktoré si vyžaduje dve tretiny senátorov, a ísť rovno jednoduchou väčšinou k diskvalifikácii z verejnej funkcie,“ uviedol pre CNN Ross Garber, právnik impeachmentu a politických vyšetrovaní, ktorý učí na právnickej škole Tulane.
Podľa Bloombergu majú Senátori aj podobnú možnosť v 14. dodatku, ktorý zakazuje vládnym úradníkom, ktorí sa zúčastnili alebo podporovali povstanie proti USA, aby v budúcnosti zastávali úrad. Na prijatie tohto rozhodnutia by stačila nadpolovičná väčšina.
Zdroje: TASR, Bloomberg, New York Times, CBS News, NBC News, CNN, Washington Post, New York Times, New York Times, New York Times