V USA stúpa počet nakazených nebezpečným vírusom. Ukázali to vzorky odpadovej vody
- Podľa odborníkov sú v New Yorku stovky prípadov
- Ochorenie môže viesť až k smrti
- Podľa odborníkov sú v New Yorku stovky prípadov
- Ochorenie môže viesť až k smrti
Portál CNN informuje o tom, že vo vzorkách odpadových vôd z New Yorku bol zachytený poliovírus. Spojené štáty stále bojujú s koronavírusom, ku ktorému sa pridali aj opičie kiahne. Vzorky poliovírusu boli zachytené v okrese Rockland v štáte New York v mesiacoch máj, jún a júl.
Podľa jedného z predstaviteľov CDC sú pozitívne vzorky len vrcholom ľadovca, podľa neho sú totiž v obehu stovky prípadov.
Predstavitelia New Yorku zdôraznili potrebu informovanosti o možnostiach očkovania proti detskej obrne. Podľa dostupných údajov je väčšina ľudí v Spojených štátov proti detskej obrne zaočkovaná. Séria troch vakcín dokáže poskytnúť až 99-percentnú ochranu. Ľudia, ktorí zaočkovaní nie sú, prípadne nie sú zaočkovaní kompletne, sú však zraniteľní.
„Na každý zistený prípad detskej obrny môžu byť stovky nezistených,“ povedala štátna komisárka pre zdravie Dr. Mary T. Bassettová. Dodala, že detekcia poliovírusu vo vzorkách odpadových vôd je síce alarmujúca, no nie prekvapivá.
Poliovírus sa najčastejšie šíri prostredníctvom fekálií a za menej bežných okolností prostredníctvom kýchania alebo kašľu. Ako uvádza Svetová zdravotnícka organizácia, približne 90 % nakazených detskou obrnou nevykazuje žiadne viditeľné symptómy. Tie sa často podobajú horúčke, no bežná je aj únava, nevoľnosť či bolesť hrdla.
Podľa CDC hrozí 1 osobe z 25 vírusová meningitída, prípadne infekcia mozgu. 1 z 2 000 hrozí ochrnutie a dotyčný tak nebude schopný hýbať časťami tela alebo bude cítiť akúsi slabosť v rukách, nohách alebo oboch. Ukázalo sa, že svalová bolesť a slabosť sa týka aj detí, ktoré sa z ochorenia úplne zotavili.
Paralýza môže viesť k trvalej invalidite a smrti, pretože môže ovplyvniť svaly používané na dýchanie.
Podobná situácia nastala aj v Londýne
Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť v júni tvrdila, že existujú dôkazy o obmedzenom komunitnom prenose vírusu nájdeného v odpadových vodách.
Podľa portálu The Guardian to potvrdilo rutinné sledovanie odpadových vôd v severnom a východnom Londýne. Prenos poliovírusu v komunite bol tak zaznamenaný prvýkrát.
Posledný prípad poliomyelitídy, ktorej sa hovorí aj detská obrna, zaznamenali na ostrovoch v roku 1984. Od roku 2003 sa vírus v krajine považuje za vykynožený.
Spojené kráľovstvo v súvislosti s objavením vírusu v odpadových vodách vyhlásilo pohotovosť. Ako uvádza NY Times, obyvateľov vyzvali, aby čo najskôr očkovali seba a svoje deti, ak ešte nie sú.
Britská agentúra pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) uviedla, že odpad z čističky odpadových vôd Beckton v Newhame bol vo februári pozitívne testovaný na poliovírus a odvtedy boli zistené ďalšie pozitívne vzorky.
Prípady ochorenia alebo súvisiacej paralýzy dosiaľ hlásené neboli a riziko pre širokú verejnosť sa považuje za nízke. Aj napriek tomu predstavitelia verejného zdravotníctva naliehajú, aby sa obyvatelia krajiny uistili, že disponujú dostačujúcimi informáciami o očkovaní proti detskej obrne.
Poplach na Slovensku
V roku 2015 sme zaznamenali podobný poplach aj na Slovensku. Ako vtedy informovala Pravda, poplach sa týkal okresov Trebišov, Michalovce, Sobrance, Snina aj Humenné. Prípad nebol zaznamenaný na Slovensku, ale na juhozápade Ukrajiny u 4-mesačného a 10-mesačného bábätka.
Na Slovensku sa táto choroba nevyskytla od roku 1960, kedy sa tiež začalo s povinným očkovaním. Vakcína bola podľa Vtedy objavená v roku 1953 americkým virológom, imunológom a detským lekárom Jonasom Edwardom Salkom.
Celoplošné očkovanie sa na Slovensku začalo v roku 1957 a podľa archívnej správy TASR bolo Československo medzi prvými krajinami, ktoré začínali plánovite a masovo očkovať proti detskej obrne.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, WHO, CDC, The Guardian, NY Times, Pravda, Vtedy