V USA zaznamenali zvláštny fenomén. Inflácia drví už aj tých najbohatších
- Hlavné ekonomické faktory sa zlepšujú, ale sú tu problémy pre tých najbohatších
- Bohatstvo tých najmajetnejších stagnuje, pretože mzdy nerastú
- Hlavné ekonomické faktory sa zlepšujú, ale sú tu problémy pre tých najbohatších
- Bohatstvo tých najmajetnejších stagnuje, pretože mzdy nerastú
Už niekoľko mesiacov ohľadom ekonomiky píšeme o rastúcej inflácii, životných nákladoch, problémoch so zamestnanosťou či, hlavne v poslednom roku, o zvyšujúcich sa cenách energií a pohonných hmôt.
The Wall Street Journal pripomína, že žiť s malými úsporami môže byť v prípade nečakaných udalostí, akými sú napríklad choroba alebo náhla strata zamestnania, psychicky, ale aj fyzicky oslabujúce a zároveň stresujúce.
Ale pre mnohých chudobnejších ľudí boli roky od vypuknutia krízy spôsobené Covidom-19 finančne o niečo jednoduchšie ako roky, ktoré jej predchádzali. Napríklad v USA niekoľko kôl vládnej pomoci im pomohlo prekonať počiatočné štádiá pandémie a napätý pracovný trh im v súčasnosti poskytuje mzdové zisky, ktoré znižujú mieru inflácie.
Aj iné ekonomické faktory naznačujú skôr zlepšenie hospodárskej situácie. Podľa portálu Philadelphia Feld inflácia smeruje k cieľu Federálneho rezervného systému (FED), čo sú 2 %, pričom nezamestnanosť zostáva v dôsledku agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb centrálnej banky stabilná na úrovni 3,6 %.
Napriek týmto pozitívnym číslam je v USA skupina, ktorá nie je s aktuálnou situáciou spokojná, a táto časť spoločnosti bude pre teba asi prekvapujúca. Ide totiž o tých najbohatších Američanov.
Nový termín richcession
Novinár The Wall Street Journal Justin Lahart tento jav na začiatku tohto roka označil za richcession, odkazujúc na pokles, ktorý disproporčne ovplyvňuje niektorých najbohatších ľudí v krajine.
Narážal na ľudí, ktorí na základe ich ročného platu patria medzi 25 % najlepšie zarábajúcich ľudí v USA. Len pre tvoj lepší prehľad, členovia tejto skupiny zarábajú viac ako 80-tisíc eur ročne.
Pre USA Today Lahart vysvetlil, že k richcession by mohlo prísť, pretože bohatstvo tých najmajetnejších domácností percentuálne nerástlo v priebehu pandémie tak, ako to bolo v prípade tých chudobných.
Na jednej strane, bohatstvo chudobných rástlo v dôsledku stimulačných kontrol a iných vládnych stimulačných opatrení, ako aj zvyšovania miezd v snahe držať krok s infláciou a prilákať pracovníkov na napätom trhu práce.
Na druhej strane, bohatstvo tých najmajetnejších medzitým stagnuje, pretože mzdy nerastú a pokles akciového trhu za posledný rok zasiahne najmä majetnejších.
Prepúšťania vo veľkých firmách
Ďalším dôležitým faktorom je prepúšťania vo veľkých globálnych firmách, ako napríklad Meta či Goldman Sachs, ku ktorému došlo najmä v priebehu prvého polroka 2023 ako k výsledku snahy týchto spoločností ušetriť finančné prostriedky.
CNN píše o Alovi Brownovi zo štátu Severná Karolína, ktorý bol hlavným živiteľom svojej snúbenice a ich dvoch detí. V apríli ho však prepustili z pozície globálneho riaditeľa pre rozvoj podnikania v softvérovej spoločnosti Cascade a zrazu jeho rodina musela čeliť otázke, či si kúpi viac jedla alebo prostriedok na umývania nádob.
„Toto je Amerika, kde sú vašou hodnotou vaše financie. Na to nedá pozrieť žiadnym iným spôsobom,“ povedal samotný Brown.
Niektorí odborníci predpovedajú, že do podobne zložitej situácie sa pravdepodobne dostane viacero Američanov. „Ako prechádzame rokom 2023 a budúcim rokom, stále sa budeme zameriavať na snahu o znižovanie nákladov, čo povedie k vyššej nezamestnanosti. Vplyv prepúšťania, ktorý sa v súčasnosti koncentruje medzi kancelárskymi pracovníkmi, sa odrazí v celej ekonomike prostredníctvom ,veľkého poklesu celkových výdavkov‘, “ vysvetlil skúsený ekonóm Thomas Simons.
Zdroje: Philadelphia Feld, CNN, Yahoo News, The Wall Street Journal, USA Today