Václav Havel sa vracia do školských lavíc. Českých žiakov bude učiť prelomová umelá inteligencia

  • Umelá inteligencia s podobou bývalého prezidenta Havla zavíta do českých škôl
  • Žiakov bude učiť na predmete občianska náuka
  • Učiteľov nenahrádza, no vzbudzuje záujem u študentov
Umelá inteligencia DigiHavel, Václav Havel
Odpovědné občanství/DIGIHAVEL Wikimedia Commons/Kingkongphoto &
  • Umelá inteligencia s podobou bývalého prezidenta Havla zavíta do českých škôl
  • Žiakov bude učiť na predmete občianska náuka
  • Učiteľov nenahrádza, no vzbudzuje záujem u študentov

Spisovateľ a dramatik, jeden z prvých hovorcov Charty 77, hlavná osobnosť politických zmien v novembri 1989, posledný prezident Československa a prvý prezident Českej republiky. Takto jednoducho možno opísať človeka, ktorý nesmierne významným spôsobom zapísal svoje meno do českej aj slovenskej histórie.

Áno, ide o Václava Havla, ktorý od prvého januára 2023 opäť zavíta do českých škôl, tentokrát vo forme umelej inteligencie, informuje portál Czech Crunch. Zariadenie ponesie názov DigiHavel, keďže dostalo podobu už nebohého bývalého prezidenta.

DigiHavel zohrá podstatnú úlohu v rámci vyučovania. Konkrétne poslúži pri výučbe občianskej náuky a tém ako demokracia a totalita či ľudské práva a sloboda. 

Žiaci s ním budú môcť diskutovať pomocou mobilných zariadení či počítačov. Ako vysvetľuje český portál, cieľom projektu je umožniť rozvoj kritického myslenia a práce s informáciami. Taktiež však dokáže predniesť výklad tém občianskej náuky zábavnou a interaktívnou formou.

Žiaci si s ním môžu vymieňať správy

DigiHavel žiakom poslúži aj ako radca napríklad pri príprave argumentov. Privedie ich k myšlienkam ohľadom významu demokracie v súčasnej spoločnosti. Taktiež im pomôže s formuláciou otázok a myšlienok či s overovaním informácií. 

„Keď sme projekt na vybraných školách pilotovali, boli sme pri kontrole dát milo prekvapení zistením, že si žiaci po večeroch a mimo výučby sami skúšajú s DigiHavlom ‚chatovať‘,“ uviedol vývojár Jan Tyl.

Ako podotýka portál Novinky.cz, umelá inteligencia nenahrádza učiteľov. Naopak, pomáha im zvýšiť záujem u žiakov a hodiny mení na interaktívne. Program je vhodný pre druhý stupeň základných škôl, viacročné gymnáziá a stredné školy.

„Občianska náuka je dôležitý predmet, ktorý si spoločnosť nemôže dovoliť podceňovať, hoci sa to na školách mnohokrát deje,“ upozorňuje autorka projektu DigiHavel Alena Reslová.

„Tri bloky výučby sú pripravené hravou a interaktívnou formou. Majú byť zábavou a zážitkom. Žiaci tak hodinu spoluvytvárajú a nie sú len pasívnymi príjemcami informácií,“ vysvetlila Reslová. Projekt podľa nej rozprúdi komunikáciu a debaty v malých aj väčších skupinkách, a vyzve k pohybu po triede a práci s predstavivosťou a kreativitou.

Experimentálna aplikácia

Czech Crunch vysvetľuje, že aplikácia je stále v štádiu vývoja. V súčasnosti ju testujú na vybraných školách, k čomu sa od januára 2023 môžu pridať aj ďalšie. Za projektom DigiHavel stojí organizácia s názvom Odpovědné občanství, ktorej cieľom je v rámci Česka „podporovať výchovu k občianstvu“.

Tematické okruhy, ktorými sa má táto umelá inteligencia zaoberať, si na starosť vzali odborníci z Pedagogickej fakulty na Masarykovej univerzite v Brne. Experti vychádzali z poznatkov o tom, ako funguje ľudská pamäť a proces učenia sa. Bloky výučby obsahujú deväť rôznych aktivít, pričom využívajú didaktické princípy.

Vytvárať DigiHavla je mimoriadne komplexná a zložitá úloha. Na implementáciu používame množstvo programovacích jazykov, knižníc, API aj tisíce riadkov vlastného kódu,“ vysvetlil Tyl. Ovocie ťažkej práce vidno už na prvý pohľad. Umelá inteligencia si totiž sama vymyslela svoje logo, ako aj slogan „Objevování demokracie“.

Zdroje: Pražský hrad, Czech Crunch, Novinky.cz, Odpovědné občanství

Najnovšie videá

Trendové videá