Väčšina ľudí berie vitamíny nesprávne. Ak to preženieš, vedia spôsobiť veľké problémy

  • Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela
  • Niektoré z nich môžu v nadmerných dávkach spôsobiť problémy
Na snímke sú košíky s ovocím
Unsplash/Timo Volz
  • Vitamíny sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela
  • Niektoré z nich môžu v nadmerných dávkach spôsobiť problémy

Ako iste vieš, vitamíny sú nevyhnutné pre zachovanie nášho zdravia. V primeraných dávkach podporujú optimálne fungovanie mozgu aj imunitného systému, podieľajú sa na tvorbe viacerých biochemických procesov v tele a zohrávajú významnú úlohu pri procese metabolizácie potravy.

Mnoho vitamínov si naše telo nedokáže syntetizovať, a preto ich musíme získavať prostredníctvom stravy alebo doplnkov. Ich potreba sa zvyšuje hlavne v zimnom období, kedy sa častejšie stretávame s prechladnutím či chrípkou. Ľahko sa potom môže stať, že prekročíme odporúčané denné dávkovanie a privodíme si stav známy aj ako hypervitaminóza.

Vitamín A

Vitamín A, ktorému sa niekedy hovorí aj retinol, je obzvlášť dôležitý pre zachovanie zraku, ale aj podporu bunkového delenia, reprodukcie a imunity. Vitamín A sa nachádza v rôznych potravinách, vrátane špenátu, mliečnych výrobkov a pečene. Ďalšími zdrojmi sú listová zelenina, mrkva či melón, teda potraviny bohaté na beta-karotén, ktorý slúži ako prekurzor vitamínu A.

Zdravá a pestrá strava dokáže zabezpečiť dostatok tohto vitamínu. Avšak dlhodobý príjem viac ako 3 000 mcg denne môže spôsobiť oslabenie kostí, poškodenie pečene, hnačku, nevoľnosť, podráždenie kože aj bolesti hlavy, kĺbov a kostí.

Vitamíny skupiny B

Skupinu vitamínov B tvorí komplex 8 vitamínov, z ktorých každý zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v ľudskom organizme a zúčastňuje sa na mnohých fyziologických procesoch. V prípade vyšších dávok však niektoré z týchto vitamínov môžu spôsobiť nepríjemné príznaky intoxikácie.

Napr. vysoké dávky vitamínu B3, známeho tiež pod názvom niacín, môžu vyvolať tzv. „návaly niacínu“, ktoré sú charakteristické rozšírením krvných ciev (vazodilatácia) a následným začervenaním pokožky, svrbením či pálením. U niektorých ľudí môže zas nadmerný príjem vitamínu B5 spôsobiť hnačku a pri vitamíne B6 môžu vzniknúť neurologické príznaky, ako je necitlivosť a mravčenie končatín.

Vitamín C

Ako uvádza Mayo Clinic, vitamín C, známy tiež ako kyselina askorbová, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý je nevyhnutný pre rast a vývoj. Okrem toho má tiež významnú funkciu pri absorpcii železa v organizme. Keďže naše telo nevytvára ani neukladá vitamín C, je dôležité ho pravidelne získavať vo forme stravy alebo doplnkov.

Jeden pomaranč alebo miska jahôd spoľahlivo pokryje dennú potrebu vitamínu C. Nadbytok telo vylúči močom, avšak pri doplnkoch sa príjem nad 2000 mg vitamínu C denne považuje za toxický a môže vyvolať vedľajšie účinky, ako sú hnačka, nevoľnosť, zvracanie, žalúdočné kŕče, pálenie záhy a bolesti hlavy.

Vitamín D

Vitamín D, alebo inak povedané kalciferol, napomáha absorpcii vápnika a tvorbe kostí. Provitamín D sa za normálnych okolností  produkuje v pokožke vplyvom slnečného žiarenia, ale vzhľadom k tomu, že trávime čoraz viac času v uzavretých priestoroch, pokožka sama osebe nemusí zabezpečiť dostatočné množstvo tohto dôležitého vitamínu.

Toxicita vitamínu D je obvykle spôsobená nadmerným užívaním doplnkov, a to v dávke presahujúcej 40 000 IU denne. Primárnym dôsledkom takejto toxicity je hromadenie vápnika v krvi (hyperkalcémia), ktoré môže mať za následok nevoľnosť a vracanie, pocit slabosti a zvýšené močenie. Toxicita vitamínu D tiež môže spôsobiť bolesti kostí a problémy s obličkami, vrátane tvorby obličkových kameňov.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Mayo Clinic, Very Well Health

Najnovšie videá

Trendové videá