Väčšina Slovákov má v planétach a vesmíre „guláš“. Dokáž, že v tomto teste získaš 100 %

  • Vesmír je rozsiahly a zložitý, plný záhad
  • Jeho skúmanie poskytuje skvelý pohľad na našu existenciu a miesto, ktoré v ňom zaujímame
S. Hawking, Slnko
Ilustračná fotografia wikimedia/Jim Campbell/Aero-News Network
  • Vesmír je rozsiahly a zložitý, plný záhad
  • Jeho skúmanie poskytuje skvelý pohľad na našu existenciu a miesto, ktoré v ňom zaujímame

V dnešnej dobe rýchleho technologického rozvoja a zvýšenej zvedavosti ľudstva o svete mimo našej planéty, je porozumenie vesmíru, planét a slnečnej sústavy dôležitejšie než kedykoľvek predtým.

Toto vedomie nám môže poskytnúť nielen fascinujúci pohľad na našu minulosť, ale tiež cenné informácie o našej budúcnosti.

Vesmír je ako obrovská časová kapsula, ktorá uchováva tajomstvá o vzniku a evolúcii všetkého, čo poznáme. Sledovaním hviezd a planét môžeme získať lepšie porozumenie o vzniku Zeme a vývoji života. Tieto informácie sú kľúčové pre chápanie našej vlastnej existencie a miesta v kozme.

Ak patríš medzi ľudí, ktorí by si radi overili svoje vedomosti ohľadom vesmíru a planét. Pusti sa do nášho kvízu. Možno sa nejakým novým poznatkom aj priučíš:

Ktoré zviera bolo ako prvé vyslané do vesmíru?

Na snímke je planéta Zem na čiernom pozadí Unsplash/NASA
Správne! Nesprávne!

Pred psom Laikou boli do vesmíru vyslané menšie živé organizmy. Prvými živými bytosťami vyslanými do vesmíru boli skutočne mušky octomilky. Tieto mušky boli vypustené na palube americkej rakety V-2 dňa 20. februára 1947. Počas tohto letu dosiahli výšku približne 109 kilometrov a následne sa bezpečne vrátili na Zem. Tento experiment mal za cieľ preskúmať vplyv vystavenia vysokým nadmorským výškam na živé organizmy. Laika bola prvým veľkým živočíchom vyslaným do vesmíru, ale mušky octomilky boli skutočne prvé živé bytosti, ktoré tam cestovali.

Ako sa volá prirodzená družica Zeme?

vesmír svet polárna žiara astronauti Unsplash/NASA
Správne! Nesprávne!

Mesiac je jediný prirodzený satelit Zeme a zohráva dôležitú úlohu v mnohých aspektoch života na našej planéte, vrátane ovplyvňovania prílivov a odlivov oceánov a stabilizácie osy rotácie Zeme.

Z čoho je utvorená kométa?

Kométa Unsplash/ Justin W
Správne! Nesprávne!

Kométy sú malé vesmírne objekty, zložené prevažne z ľadu a prachových častíc, ktoré obiehajú okolo Slnka. Keď sa kométa priblíži k Slnku, jej povrch sa začne zahrievať a uvoľňuje plyn a prach, čo vytvára typický jasný ocas, ktorý môžeme vidieť zo Zeme.

Ako sa dá rozpoznať planéta od hviezdy?

Unsplash
Správne! Nesprávne!

Rozpoznať planétu od hviezdy je možné na základe niekoľkých dôležitých charakteristík. Jednou z hlavných rozdielov je, že hviezdy sú samosvietiace telesá, čo znamená, že generujú svoje vlastné svetlo prostredníctvom jadrových reakcií vo svojom jadre. Planéty na druhej strane, ako napríklad Zem alebo Mars, nevyrábajú vlastné svetlo. Namiesto toho odrážajú svetlo hviezdy, okolo ktorej obiehajú, čo v našom prípade je Slnko. Ďalším rozdielom je pohyb. Hviezdy sa na nočnej oblohe zdajú byť relatívne statické, zatiaľ čo planéty sa pohybujú vzhľadom na hviezdy. Tento pohyb, niekedy nazývaný "planetárny pohyb", je výsledkom orbity planéty okolo hviezdy.

Ktorá planéta je pomenovaná po rímskom bohu vojny?

boh vojny wikimedia/Gerard van Honthorst
Správne! Nesprávne!

Planéta pomenovaná po rímskom bohu vojny je Mars. Mars, známy svojou výraznou červenou farbou, ktorá pripomína farbu krvi, bol pomenovaný po rímskom bohu vojny vzhľadom na jeho vzhľad a charakteristiku. Táto planéta je štvrtá od Slnka a je často označovaná ako "Červená planéta".

Ktorá planéta je najväčšia?

vesmir iss astronauti Pixabay/NASA-Imagery
Správne! Nesprávne!

Najväčšou planétou v našej slnečnej sústave je Jupiter. Jupiter je plynný obor, čo znamená, že je obrovský a nemá pevný povrch. Jupiter má priemer približne 139,820 kilometrov, čo je viac ako 11-krát väčšie než priemer Zeme. Jupiter je známy svojimi pásikmi a škvrnami, vrátane Veľkej červenej škvrny, obrovskej búrky väčšej než Zem, ktorá trvá stovky rokov.

Ktorá planéta má deň dlhší ako rok?

vesmír, astronaut freepik
Správne! Nesprávne!

Planéta vo slnečnej sústave, ktorá má deň (rotáciu okolo vlastnej osi) dlhší ako rok (obeh okolo Slnka), je Venuša. Venuša sa otáča okolo svojej osi veľmi pomaly, jeden venušiansky deň trvá približne 243 zemských dní. Zároveň obieha okolo Slnka rýchlejšie, jej rok trvá približne 225 zemských dní. Tento nezvyčajný pomer medzi dĺžkou dňa a roku je spôsobený jej pomalou rotáciou a pomerne rýchlym obiehaním okolo Slnka.

Ktorá planéta je najvzdialenejšia od Slnka?

galaxia wikimedia/Adam Evans
Správne! Nesprávne!

Neptún je ôsma a najvzdialenejšia planéta od Slnka v našej slnečnej sústave. Je to plynný obor, čo znamená, že je obrovská a nemá pevný povrch, podobne ako Jupiter, Saturn a Urán. Neptún bol objavený v roku 1846. Jeho objav bol významný, pretože to bol prvý objekt v slnečnej sústave, ktorý bol objavený pomocou matematických predpovedí namiesto pozorovaní. Neptún je zložený predovšetkým z vodíka a hélia, s určitým množstvom metánu, čo mu dáva jeho charakteristickú modrú farbu. Má tiež komplexnú a meniacu sa atmosféru s viditeľnými oblakmi a občasnými búrkami.

Koľko planét má naša slnečná sústava?

slnečná sústava wikimedia/nasa
Správne! Nesprávne!

Naša slnečná sústava má osem planét. Tieto planéty sú usporiadané od najbližšej k Slnku po najvzdialenejšiu nasledovne: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún. Pluto, ktoré bolo pôvodne klasifikované ako deviata planéta, bol v roku 2006 Medzinárodnou astronomickou úniou preklasifikovaný ako trpasličia planéta.

Väčšina Slovákov má v planétach a vesmíre „guláš“. Dokáž, že patríš medzi svetlé výnimky
Mohlo to byť oveľa lepšie.

asteroid nenarazí do Zeme

Zdá sa, že v planétach nemáš až tak jasno. Vyskúšaj aj iné kvízy na našom webe a možno sa ti bude dariť lepšie.
Nie je to až taká katastrofa.

asteroid nenarazí do Zeme

Tvoje vedomosti ohľadom vesmíru nie sú na zahodenie. Vyskúšaj aj iné kvízy na našom webe a možno sa ti bude dariť ešte lepšie.
Bravúrne výsledky!

asteroid nenarazí do Zeme

Wau, takéto výsledky sa často nevidia. Gratulujeme! Vyskúšaj aj iné kvízy na našom webe a možno sa ti bude dariť aj v nich.

Slnečná sústava

Slnečná sústava je fascinujúci a komplexný systém, ktorý pozostáva zo Slnka – hviezdy, okolo ktorej obiehajú planéty, asteroidy, kométy a ďalšie kozmické telesá. V centre tohto systému sa nachádza Slnko, masívna hviezda, ktorá tvorí približne 99,86 % hmotnosti celého systému. Okolo Slnka obieha osem známych planét, zoradených podľa vzdialenosti od Slnka: Merkúr, Venuša, Zem, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún.

Merkúr

Merkúr je najbližšou planétou k Slnku a zároveň najmenšou v našej slnečnej sústave. Má extrémne teplotné rozdiely, pričom na slnečnej strane môže teplota dosiahnuť až 430 °C, zatiaľ čo na temnej strane klesá až na -180 °C.

Venuša

Venuša, často označovaná ako „sesterská planéta“ Zeme kvôli svojej podobnej veľkosti a hmotnosti, je známa svojou hustou a toxickou atmosférou a extrémnymi teplotami. Je to najhorúcejšia planéta v našej slnečnej sústave.

Zem

Zem je jedinou planétou v slnečnej sústave, o ktorej vieme, že tu je život. Má obrovskú biodiverzitu a komplexné ekosystémy. Zem je jedinečná svojou atmosférou, ktorá obsahuje kyslík a umožňuje existenciu vody v kvapalnom stave.

Mars

Mars, známy ako „červená planéta“, má tenkú atmosféru a povrch pokrytý sopečnými horninami a železitým prachom. V posledných rokoch sa stal cieľom mnohých vesmírnych misií, ktoré skúmajú možnosti existencie života a potenciál ľudskej kolonizácie.

Jupiter

Jupiter je najväčšou planétou v slnečnej sústave a je známy svojimi pruhmi a veľkou červenou škvrnou, obrovskou búrkou, ktorá trvá stovky rokov. Má silné magnetické pole a viac ako 79 známych mesiacov.

Saturn

Saturn je známy svojimi nádhernými prstencami, ktoré sú tvorené ľadovými časticami, skalným materiálom a prachom. Táto planéta je tiež plynovým obrom ako Jupiter a má viac ako 60 mesiacov.

Urán a Neptún

Urán a Neptún, známe ako ľadoví obri, majú komplexné atmosféry bohaté na vodný ľad, amoniak a metán. Urán je jedinečný svojou osou, ktorá je skoro vodorovná, zatiaľ čo Neptún má najrýchlejšie vetry v slnečnej sústave.

Slnečná sústava je tiež domovom asteroidového pásu, nachádzajúceho sa medzi Marsom a Jupiterom, a Kuiperovho pásu, ktorý sa rozprestiera za orbitou Neptúna. Tieto oblasti obsahujú množstvo menších objektov, ktoré poskytujú cenné informácie o vzniku a vývoji našej slnečnej sústavy.

Výskum slnečnej sústavy nám poskytuje lepšie porozumenie nielen našej vlastnej planéty, ale aj univerza ako celku. Každá misia, pozorovanie a objav nám prináša nové poznatky a rozširuje naše chápanie kozmu.

Najnovšie videá

Trendové videá