Väčšina Slovákov to vzdá už po 2 mesiacoch. Uznávaný odborník radí, ako si nastaviť realistické predsavzatia

  • Ako si nastaviť reálne ciele do nového roka?
  • Zakladateľ Inštitút stresu radí, ako sa nenechať vystresovať predsavzatiami
kováč, inštitut stresu
istres.sk, Archív Canva
  • Ako si nastaviť reálne ciele do nového roka?
  • Zakladateľ Inštitút stresu radí, ako sa nenechať vystresovať predsavzatiami

Vianočné sviatky sú pre mnohých obdobím pokoja, rodinných stretnutí a bilancovania. Práve tento čas však môže byť aj príležitosťou pripraviť sa na nový rok s jasnejšími a realistickejšími cieľmi. Ako sa však najlepšie mentálne pripraviť na nový rok?

Mgr. Karol Kováč, Phd., psychológ, kouč, lektor, zakladateľ Inštitútu stresu, je odborníkom na témy work-life balans, psychohygieny a zvládania stresu. Vo svojom profesijnom živote aj osobných skúsenostiach prišiel na to, že správne nastavenie priorít je kľúčom k spokojnejšiemu životu.

Nájsť balans

„Sviatky sú jedinečným časom, kedy máme priestor spomaliť a venovať sa tomu, čo je pre nás dôležité – či už rodine, priateľom alebo vlastnému oddychu. Ak premýšľanie o cieľoch počas sviatkov napĺňa človeka radosťou, môže byť prospešné venovať mu pár chvíľ,“ hovorí Karol.

V tomto rozhovore Karol prezradí, prečo je dôležité plánovať s rozvahou, ako sa nenechať zahnať do kúta nereálnymi očakávaniami a aký prístup zvoliť, aby sa nový rok začal s energiou a pokojom.

Základom je podľa psychológa nájsť balans. „Reflexia minulého roka a zapisovanie nápadov na ten ďalší môžu byť prospešné, ak vám to prináša pocit radosti. Na druhej strane, ak sa cítite pod tlakom, je úplne v poriadku si tento proces nechať na neskôr. Sviatky by mali byť predovšetkým o pohode a harmónii, nie o stresujúcom pocite, že musíte niečo plánovať. Kľúčom je nájsť balans, ktorý vám vyhovuje, a nevnímať plánovanie ako ďalšiu povinnosť.“

Ak aj ty premýšľaš nad tým, ako zmysluplne využiť sviatočné dni na prípravu do nového roka, inšpiruj sa odbornými radami a skúsenosťami človeka, ktorý vie, ako zvládať tlak a hľadať rovnováhu.

  • Ako správne nastaviť ciele pomocou princípu SMART
  • Ako sa vyhnúť porovnávaniu svojich cieľov s inými
  • Prečo je dobré užiť si sviatky bez plánovania
  • Ako môžu predsavzatia vzniknúť spontánne počas roka
  • Ako si odpustiť chyby z minulosti

Ako si nastaviť ciele tak, aby nás zbytočne nestresovali?

Pri nastavovaní cieľov odporúčam používať princíp SMART, ktorý poskytuje jasný návod, ako si definovať realistické a zvládnuteľné ciele:

  • Špecifické (Specific): Cieľ musí byť konkrétny a jasný. Napríklad, namiesto „Chcem byť zdravší“ si stanoviť: „Každý deň zjem aspoň tri porcie ovocia alebo zeleniny.“
  • Merateľné (Measurable): Sledovať svoj pokrok. Môže to byť denník, poznámky v telefóne alebo aplikácia, ktorá motivuje.
  • Dosiahnuteľné (Attainable): Ciele by mali byť realistické a prispôsobené možnostiam. Spýtajte sa sami seba: „Je tento cieľ v mojich silách?“ Ak je cieľ príliš ambiciózny, môže demotivovať.
  • Relevantné (Relevant): Prepojiť svoje ciele s hodnotami. Ak cieľ nezodpovedá tomu, čo je pre vás dôležité, pravdepodobne ho nebudete ochotní dodržiavať.
  • Časovo ohraničené (Time-bound): Dať si konkrétny termín. Napríklad: „Do konca marca budem schopný bez prestávky zabehnúť 5 kilometrov.“

Princíp SMART pomáha vytvoriť konkrétny plán, ktorý minimalizuje stres a poskytuje jasný prehľad o tom, ako dosiahnuť svoje ciele postupne a efektívne.

Čo robiť, ak sa nám predsavzatia z minulého roka nepodarilo splniť?

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroj: Inštitút stresu

Najnovšie videá

Trendové videá