Väčšine Slovákov v zime chýba kľúčový vitamín. Môžeš ho doplniť hubami, ktoré dáš „nabíjať“
- Vitamín D je všestranný pomocník pri posilňovaní imunity
- Prinášame niekoľko rád, ako ho dopĺňať aj počas chladného obdobia
- Vitamín D je všestranný pomocník pri posilňovaní imunity
- Prinášame niekoľko rád, ako ho dopĺňať aj počas chladného obdobia
Vitamín D je hotovým zázrakom. Má mnoho pozitívnych účinkov a zároveň posilňuje imunitu človeka. Tým nás chráni pred rôznymi ochoreniami. Aj to je jeden z dôvodov, prečo je potrebné pravidelne ho dopĺňať práve v tomto sychravom období.
Samotný vitamín poznáme aj pod prívlastkom „slnečný“, pretože sa vytvára v tele, keď slnko dopadá na pokožku. Mnoho ľudí sa však obráti na doplnky stravy práve v chladnejších mesiacoch roka. Získať ho ale môžeš rôznymi spôsobmi.
Vedel si napríklad o tom, že blahodarné účinky vitamínu D dosiahneš aj konzumáciou húb? Pozor, nie však hocijakých. Treba ich najskôr poriadne „nabiť“ na slnku. Podľa vedcov postačí konzumácia iba 3 kusov húb, čo sa bude vo výsledku rovnať dennej dávky vitamínu D.
Daný fakt funguje na jednoduchom princípe. V podobnom procese, akým naša pokožka premieňa slnko na vitamín D, umiestnením húb kúpených v obchode na slnko len na 15 minút sa ich hladina vitamínu D významne zvýši. Pokojne to môžu byť šampiňóny z obchodu, alebo hríby z lesa.
Práve táto možnosť vhodne slúži aj pre vegánov či vegetariánov. Ak však nie si veľkým milovníkom húb, máme pre teba dobrú správu. Skvelý zdroj predstavuje napríklad aj červené mäso, pečeň, vajcia, mliečne výrobky, losos či sardinky.
Ako sme už spomínali, počas jesene a zimy potrebuješ vitamín D prijímať zo stravy či vhodných doplnkov. Slnko totiž nie je dostatočne silné na to, aby si ho telo vytvorilo. Väčšina ľudí má deficit tohto vitamínu, čo spôsobuje vyššiu náchylnosť ku všetkým možným chorobám. Napríklad český výskum, ktorý uvádza Pluska, hovorí až o 40 % ľudí, ktorí majú nízku hladinu vitamínu D v tele.
Národné inštitúty zdravia (NIH) uvádzajú, že odporúčané denné množstvo vitamínu D je 400 medzinárodných jednotiek (IU) pre deti do 12 mesiacov, 600 IU pre ľudí vo veku od 1 do 70 rokov a 800 IU pre ľudí starších ako 70 rokov.
Vitamín D v hlavnej úlohe
Ak chceš silné kosti a zuby, vitamín D je veľkou pomocou. Zvyšuje vstrebávanie vápnika a fosforu, vďaka čomu sú kosti i zuby odolnejšie. To pomáha predchádzať strate kostnej hmoty a rozvoju kostných porúch, ako je osteoporóza. Vitamín D taktiež:
- pomáha regulovať množstvo vápnika v tvojom krvnom obehu,
- podporuje imunitný systém v boji proti škodlivým baktériám a vírusom,
- upravuje nerovnováhu minerálov,
- zlepšuje funkciu svalov,
- udržuje nervy a nervové receptory zdravé,
- znižuje zápal.
Tiež sme informovali aj o ďalšom pozitívnom účinku vitamínu D. Vedci na základe štúdie zistili, že suplementácia vitamínu D môže znižovať riziko závažných kardiovaskulárnych ochorení a taktiež zavádzať ochranný účinok. Autori výskumu však budú vo svojej štúdii pokračovať aj naďalej.
Ak by si však trpel jeho nedostatkom, môže ti to spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, ako sú napríklad ochorenia pohybového aparátu, problémy s kosťami či slabé svaly.
Dlhodobý nedostatok vitamínu D taktiež súvisí so zníženou imunitnou funkciou a zvýšeným rizikom niektorých stavov, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, migrény, depresia a určité typy rakoviny.
Vitamín D hrá zásadnú úlohu v imunite, keďže výskumy ukazujú, že dlhodobý nedostatok môže mať za následok nepriaznivé zdravotné účinky. Nedostatok vitamínu D znižuje schopnosť tela bojovať proti chorobám.
Podľa metaanalýzy z roku 2020 uverejnenej v časopise Depression and Anxiety niektoré štúdie naznačujú, že vitamín D môže zohrávať rozhodujúcu úlohu pri regulácii tvojej celkovej nálady a zlepšovaní symptómov depresie.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: The Australian Mushroom Growers Association, NHS, National Institutes of Health, UNC Health Talk, Archív Startitup, Wiley Online Library, EatingWell, Pluska