Vagnerovci chcú podľa Lukašenka zaútočiť na Poľsko. To posiela na hranicu vojakov a techniku

  • Putin a Lukašenko sa stretli po prvýkrát od vypuknutia vzbury vagnerovcov
  • Vagnerovci chcú podľa Lukašenka zaútočiť na susednú krajinu
lukasenko
Vľavo Alexander Lukašenko, vpravo bieloruskí vojaci Síl pre špeciálne operácie a žoldnierski vojaci Vagner TASR/Maxim Guchek/BelTA, Belarus' Defense Ministry via AP, File
  • Putin a Lukašenko sa stretli po prvýkrát od vypuknutia vzbury vagnerovcov
  • Vagnerovci chcú podľa Lukašenka zaútočiť na susednú krajinu

Ruský prezident Vladimir Putin a bieloruský vodca Alexander Lukašenko sa v uplynulých dňoch stretli po prvý raz od chvíle, keď sa Lukašenko chopil úlohy mediátora a zapojil sa do urovnania situácie počas vzbury žoldnierskych bojovníkov skupiny Vagner.

Počas stretnutia v Petrohrade Lukašenko pred televíznymi kamerami vyhlásil, že bojovníci vyjadrili túžbu zaútočiť na Západ. Dokonca spomenul aj konkrétne mestá, ako napríklad Varšavu a Rzeszow, ďalšie poľské mesto v blízkosti ukrajinských hraníc, na ktoré by údajne žoldnieri chceli zaútočiť.

Do Bieloruska totiž prišli tisíce ruských žoldnierov zo súkromnej Vagnerovej skupiny od ich minulomesačného povstania, ktoré viedol líder vagnerovcov Jevgenij Prigožin, ako uvádza TASR.

„Chcú ísť na Západ, žiadajú ma o povolenie… ísť na výlet do Varšavy, do Rzeszówa,“ povedal Lukašenko Putinovi. „Samozrejme ich však udržím v strednom Bielorusku, ako sme sa dohodli,“ dodal.

Zvyšovanie napätia

Tieto slová podľa odborníkov naďalej zvyšujú napätia medzi Bieloruskom a jeho západným susedom Poľskom. K zmierneniu týchto krajín neprispelo ani vysadenie žoldnierov v blízkosti hraníc s Poľskom, kde vykonávajú spoločné cvičenia s bieloruskou armádou, ako o tom informuje Deutsche Welle.

Do výcvikového tábora v meste Asipovičy, juhovýchodne od Minska a 230 kilometrov severne od ukrajinských hraníc, už dorazilo 3 450 až 3 650 bojovníkov, informovala o tom aktivistická skupina Belaruski Hajun, ktorá sleduje pohyb ruských vojakov na území Bieloruska. Podľa satelitných záberov konvoje vagnerovcov tvorilo aj približne 700 vozidiel a stavebných strojov.

Toto rozhodnutie donútilo Poľsko k presunu svojich tankov a jednotiek k hraniciam s Bieloruskom.

Vojaci na hraniciach

Varšava vníma prítomnosť vagnerovcov v Bielorusku za „potenciálnu hrozbu“ pre región a snaží sa preto posilniť obranu na hraniciach s Bieloruskom. Konkrétne preto malo k hraniciam vyslať až okolo 200 kusov techniky a jednotiek, ako o tom informuje účet Intermarium 24 na Twitteri

„Vzhľadom na zložitú situáciu v blízkosti (bieloruských) hraníc je obzvlášť dôležité byť pripravený reagovať na potenciálne výzvy a hrozby,“ citovalo bieloruské ministerstvo bieloruského ministra vnútra Ivana Kubrakova.

Minsk, blízky spojenec Moskvy, sa do bojov na Ukrajine dosiaľ priamo nezapojil. Bielorusko však vlani na začiatku invázie na Ukrajinu ruskej armáde poskytlo svoje územie na vyslanie vojakov či odpaľovanie rakiet.

Príchod vagnerovcov

Príchod vagnerovcov do Bieloruska sa začal začiatkom mesiaca po tom, čo Prigožin uzatvoril s Kremľom dohodu o ukončení krátkej 24-hodinovej vzbury. Svojich ťažko vyzbrojených bojovníkov vtedy poslal na „pochod spravodlivosti“ smerom na Moskvu.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Prigožin odmietol návrh, aby odstúpil z čela Vagnerovej skupiny a povolil svojim žoldnierom pokračovať v boji na Ukrajine za záujmy Ruska. Namiesto toho tisíce vagnerovcov odišli do Bieloruska, kde údajne vo výcvikovom tábore v meste Asipovičy trénujú bieloruské sily teritoriálnej obrany.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: DW News, Twitter, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá