Vakcín bude menej a zdražejú. Pfizer si bude účtovať peniaze aj za šiestu dávku v ampulke
- Koncom decembra Andrej Babiš žiadal Európsku liekovú agentúru, aby odsúhlasila použitie šiestich dávok z jednej ampuly vakcíny
- Dovtedy bola výťažnosť jednej ampulky päť dávok, začiatkom januára EMA postup schválila
- Teraz Pfizer začal účtovať aj šiestu dávku vakcíny, zazmluvnený má počet dávok vakcín, nie počet ampuliek v pláte
- Európski politici nie sú týmto krokom nadšení, spolu so znížením výroby ide o zásah do ich očkovacích plánov
- Koncom decembra Andrej Babiš žiadal Európsku liekovú agentúru, aby odsúhlasila použitie šiestich dávok z jednej ampuly vakcíny
- Dovtedy bola výťažnosť jednej ampulky päť dávok, začiatkom januára EMA postup schválila
- Teraz Pfizer začal účtovať aj šiestu dávku vakcíny, zazmluvnený má počet dávok vakcín, nie počet ampuliek v pláte
- Európski politici nie sú týmto krokom nadšení, spolu so znížením výroby ide o zásah do ich očkovacích plánov
Koncom decembra český premiér Andrej Babiš žiadal Európsku liekovú agentúru (EMA), aby odsúhlasila použitie šiestich dávok z jednej ampuly vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech. Dovtedy bola výťažnosť jednej ampuly päť dávok.
„Zdravotníci ma informovali, že z jednej ampuly natiahnu nie päť, ale šesť dávok. Rovnaká informácia dnes zaznela aj v Nemecku. To by znamenalo – ak to EMA schváli, že by Únia namiesto 300 miliónov dávok dostala 360 miliónov dávok,“ povedal premiér Babiš pre českú televíziu Nova.
Babiš sa vtedy odvolával na Izrael a USA, kde takýto postup zvolili už skôr. Neskôr 8. januára postup schválila aj EMA a z Babišovej šiestej dávky získala Európska únia desiatky miliónov dávok naviac a navyše zadarmo.
Teraz Pfizer začal účtovať aj šiestu dávku vakcíny, zazmluvnený má počet dávok vakcín, nie počet ampuliek v pláte. Pfizer postupuje legálne tým, že európske regulačné úrady umožnili použitie šiestej dávky, vznikol Pfizeru nárok účtovať si aj šiestu dávku.
Informáciu potvrdili viacerí európski politici
Spoločnosť tak začne dodávať ampulky s piatimi dávkami namiesto šiestich. Informáciu už potvrdili viacerí európski politici. „Respektíve za rovnakú cenu dostaneme menej plát. Pfizer tvrdí, že zmluvu dodrží, pretože je viazaný na dávky, nie na ampulky,“ uviedol český minister zdravotníctva Jan Blatný (za ANO) pre iDNES.cz.
Podľa Financial Times rozhodnutie Pfizeru malo v Európe vyvolať vlnu nevôle a obavy z narušenia očkovacieho plánu jednotlivých krajín.
„Predtým sme dostali šesť ampuliek na každých tridsať dávok vakcíny, ktorých sme si objednali. Teraz ich dostávame iba päť,“ povedala Melanie Leonhard, ministerka zdravotníctva nemeckého Hamburgu pre Financial Times. „V dôsledku tohto znižovania dodávok sa horší situácia v regiónoch,“ dodala Leonhard.
Podľa New York Times s rovnakým problémom zápasia aj Spojené štáty, kde si Pfizer tiež začal účtovať šiestu dávku.
Zníženie dávok na päť v ampulke prichádza potom, čo spoločnosť Pfizer/BioNTech ohlásila dočasné obmedzenie výroby z dôvodu navyšovania kapacity. Ursula von der Leyen uviedla, že ju riaditeľ Pfizeru ubezpečil, že všetky objednané dávky pre prvý štvrťrok 2021 dodá spoločnosť načas. „Ubezpečil ma, že všetky dodávky na prvý štvrťrok budú dodané v prvom štvrťroku,“ uviedla von der Leyen po tom, čo farmaceutický gigant pripustil, že bude mať problém s dodávkou vakcín.
Problémy aj s AstraZeneca
Po konzorciu Pfizer/BioNTech aj firma AstraZeneca v piatok oznámila, že dočasne bude schopná dodávať menej očkovacích látok, ako pôvodne prisľúbila. Dôvodom je nižší objem v jednej prevádzke v európskom dodávateľskom reťazci. Vzniknutou situáciou sa bude v pondelok príslušný výbor pre očkovaciu stratégiu v EÚ.
Predseda Európskej rady Charles Michel varoval výrobcov vakcín proti novému koronavírusu pred možnými následkami za neplnenie zmluvných dodávok. „Očakávame, že zmluvy potvrdené farmaceutickými spoločnosťami sa budú dodržiavať,“ povedal podľa agentúry Reuters v nedeľu Michel francúzskej rozhlasovej stanici Europe.
EÚ môže podniknúť práve kroky
Michel avizoval, že EÚ si môže zabezpečenie dodržiavania zmlúv vynútiť aj „právnymi prostriedkami“. Zároveň vyjadril pochopenie pre to, že môžu nastať problémy, je však potrebné vysvetliť dôvody. Keď spoločnosť Pfizer oznámila oneskorenie dodávok vakcín o niekoľko týždňov, EÚ „buchla päsťou po stole“ a meškanie sa znížilo na týždeň.
Európska komisia predpokladala, že členské štáty EÚ budú vakcínami, ktoré si kúpili, schopné do konca leta zaočkovať najmenej 70 percent dospelej populácie. Michel však v nedeľu pripustil, že tento cieľ bude ťažké dosiahnuť.
Taliansko už avizovalo, že podnikne právne kroky proti spoločnostiam Pfizer Inc. a AstraZeneca v súvislosti s oneskorením dodávok vakcín proti novému koronavírusu. Cieľom je získať dohodnuté dávky, nie žiadať odškodné, oznámil v nedeľu minister zahraničných vecí Luigi Di Maio.
Zdroje: iDNES.cz, Financial Times, TASR, New York Times