Vakcína AstraZeneca má nový vedľajší účinok. Závažnú reakciu nahlásili desiatky ľudí
- Podľa WHO vakcína spoločnosti AstraZeneca nie je zdrojom tromboembolických či iných vaskulárnych problémov
- EMA však odporúča aby na zoznam vedľajších účinkov pribudla ďalšia závažná reakcia
- Podľa WHO vakcína spoločnosti AstraZeneca nie je zdrojom tromboembolických či iných vaskulárnych problémov
- EMA však odporúča aby na zoznam vedľajších účinkov pribudla ďalšia závažná reakcia
Súvislosť medzi podaním vakcíny spoločnosti AstraZeneca a závažnými vaskulárnymi poruchami sa doposiaľ nepotvrdila. Pri preverovaní možných vedľajších účinkov však objavila Európska agentúra pre lieky (EMA) možný súvis so závažnou alergickou reakciou.
V príbalovom letáku chýba anafylaxia
EMA podľa svojho vyjadrenia „odporučila pridať do príbalového letáka medzi vedľajšie účinky anafylaxiu a precitlivenosť (alergické reakcie)“. Pojmom anafylaxia sa označujú tie najvážnejšie alergické reakcie.
Regulačný úrad EÚ ďalej priblížil, že tak rozhodol po preskúmaní 41 prípadov možného výskytu anafylaxie, ktoré boli hlásené medzi celkovými piatimi miliónmi prípadov očkovania touto látkou v Británii. Výbor EMA „po dôkladnom preskúmaní údajov usúdil, že minimálne niektoré tieto prípady pravdepodobne súvisia s vakcínou (od firmy AstraZeneca),“ píše sa vo vyhlásení tohto európskeho úradu.
Ďalej však EMA pripomína, že anafylaxia alebo veľmi vážna alergická reakcia je známy, veľmi zriedkavý, vedľajší účinok vakcín (ako takých). Príbalový leták vakcíny od AstraZenecy už teraz odporúča zaočkovaných ľudí dôkladne pozorovať najmenej 15 minút od podania vakcíny, pre prípad, že sa u nich vyskytne alergická reakcia.
Očkovanie vakcínou firmy AstraZeneca pozastavili Dánsko, Island, Nórsko, Thajsko a Bulharsko. Taliansko a Rakúsko preventívne prestali používať niektoré šarže. Iné krajiny, vrátane Veľkej Británie, Nemecka, Austrálie a Mexika, uviedli, že pokračujú v distribúcii tejto očkovacej látky.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ako aj samotná EMA, však uviedli, že podľa dostupných údajov táto vakcína nezvyšuje riziko krvných zrazenín.
WHO ju odporúča používať ďalej
Jednotlivé krajiny by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie nemali prerušovať používanie vakcíny firmy AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19 pre obavy, že spôsobuje problémy so zrážanlivosťou krvi. Podľa WHO neexistujú náznaky, že sú obavy opodstatnené. Hovorkyňa WHO Margaret Harrisová v piatok na brífingu povedala, že je to „vynikajúca vakcína“ a mala by sa naďalej používať. Informuje o tom portál bbc.com, vraví SITA.
Doteraz Európanom podali približne 5 miliónov dávok očkovacej látky AstraZeneca. Na kontinente bolo hlásených približne 30 prípadov vytvorenia krvnej zrazeniny v cievach po podaní tejto vakcíny. Objavili sa aj správy o tom, že v Taliansku zomrel 50-ročný muž po cievnej trombóze. WHO tieto správy prešetruje ako všetky pochybnosti o bezpečnosti, uviedla hovorkyňa organizácie. Nezistila sa však nijaká príčinná súvislosť medzi podaním vakcíny a hlásenými zdravotnými problémami, dodala.
O jej bezpečnosti nepochybuje ani Ministerstvo zdravotníctva SR
Vakcínu od spoločnosti AstraZeneca pokladá Ministerstvo zdravotníctva SR za jednu z najbezpečnejších. „Ak máte možnosť očkovať sa vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, vo svetovom meradle patríte medzi relatívne úzku skupinu ľudí, ktorí majú prístup k jednej z mála vakcín spĺňajúcich tie najprísnejšie kritériá. Niektoré krajiny v uplynulých dňoch preventívne pozastavili používanie šarže vakcíny od AstraZeneca (Rakúsko, Taliansko, Estónsko, Litva, Luxembursko a Lotyšsko), alebo celkovo pozastavili očkovanie touto vakcínou (Dánsko, Nórsko a Island),“ informuje v príspevku o detailoch tejto vakcíny na sociálnej sieti.
Podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv je nepravdepodobné, že by boli komplikácie a trombózy spojené s vakcínou. „Na Slovensku pri takmer 100 000 zaočkovaných touto vakcínou neevidujeme prípady hlásení tromboembolických alebo iných vaskulárnych komplikácií. Je pravdou, že pri vakcíne od spoločnosti AstraZeneca eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv viac hlásení o vedľajších účinkoch. Najčastejšie sú to zvýšená teplota, bolesť hlavy, pocit choroby alebo bolesť v mieste vpichu, ktoré po 1-2 dňoch pominú.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SITA, TASR, Ministerstvo zdravotníctva SR