Vakcína, ktorou sa začína očkovať aj na Slovensku, je výrazne menej efektívna voči novej mutácii

  • Vakcína AstraZeneca je pravdepodobne menej účinná pri juhoafrickej mutácii koronavírusu
  • Juhoafrická mutácia však robí problém aj viacerým spoločnostiam
  • Chystajú sa však vakcíny aktualizovať a prispôsobiť novému druhu vírusu
vakcina
AP/TASR/Ted S. Warren
  • Vakcína AstraZeneca je pravdepodobne menej účinná pri juhoafrickej mutácii koronavírusu
  • Juhoafrická mutácia však robí problém aj viacerým spoločnostiam
  • Chystajú sa však vakcíny aktualizovať a prispôsobiť novému druhu vírusu

Opäť sa objavili ďalšie problémy spojené s vakcínou AstraZeneca. Po tom, čo viaceré členské štáty odmietli vakcínu podávať osobám starším ako 65 rokov a po kauze testovania vakcín, v ktorom časť ampuliek nemala správnu koncentráciu, prichádza ďalšie vážne zistenie. Vakcína od spoločnosti AstraZeneca vykazuje menšiu účinnosť pri juhoafrickej mutácii.

O zníženej efektivite vakcíny informoval Financial Times. Štúdia sa konala na juhoafrickej univerzite vo Witwatersrande a Oxfordskej univerzite na vzorke 2 026 ľudí.

To, že je účinnosť nižšia, priznal aj hovorca spoločnosti AstraZeneca: „V tejto malej štúdii skoré údaje z fázy I / II preukázali obmedzenú účinnosť predovšetkým proti juhoafrickému variantu B.1.351,“ dodal. 

Výborná správa pre Slovákov: Vakcína, ktorou sa budeme čoskoro očkovať, vykázala 76 % ochranu po prvej dávke

Juhoafrická mutácia však robí problém viacerým výrobcom vakcín. Zníženú účinnosť  pri novom variante, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v Južnej Afrike, zaznamenala aj vakcína od spoločnosti Johnson&Johnson.

Ako informuje The Guardian, AstraZeneca však avizuje, že vakcínu už začala novému variantu prispôsobovať a budú sa snažiť, aby boli vynovené vakcíny pripravené k dodaniu už na jeseň.  

Zaujímavým je aj fakt, že pri britskej mutácii nezaznamenali výraznú odchýlku v efektivite vakcín. Účinnosť pri tomto variante je takmer rovnaká ako pri predošlých mutáciách. Vakcína mala 84 % účinnosť proti iným variantom vírusu, v porovnaní so 74,6 % proti britskému variantu.

Dáš sa zaočkovať proti COVID-19?

Najkontroverznejšia vakcína 

O vakcíne AstraZeneca by sme mohli povedať, že je doposiaľ najkontroverznejšou. Európska únia ju nakoniec schválila, no viaceré členské štáty ňou odmietajú očkovať ľudí, ktorých vek presahuje hranicu 65 rokov.

Oxfordská univerzita priznáva, že pri testovaní vakcín bola zaočkovaná len kontrolná skupina seniorov, ktorá bola málo zastúpená, no vedci tak urobili len z etického dôvodu, aby zbytočne nevystavovali seniorov riziku. 

Podobnou stratégiou sa riadi aj Slovensko. Ako naznačil minister zdravotníctva Marek Krajčí , vakcína od britskej firmy by mala byť určená vekovo mladším. “Vakcína bola zatiaľ testovaná na ľuďoch do 55 rokov s dobrými výsledkami, niektoré krajiny uvažujú, že ich nebudú používať pri ľuďoch vo vyššej vekovej kategórii. Ja uvažujem rovnako,“ priznal minister.

Čoraz viac krajín odmieta vakcínu od AstraZeneca. Pravý dôvod prečo ju nechcú je zarážajúci

Nejasnosti s vakcínou od spoločnosti AstraZeneca sa prejavili už pri klinickom testovaní. Problematická je účinnosť vakcíny u skupiny, ktorá dostala dve plné dávky – 62% percent. U skupiny, ktorá dostala jednu plnú dávku a jednu polovičnú, bola vykázaná účinnosť 90 %.

Najnovšie štúdie ukazujú, že vakcína poskytuje 76-percentnú ochranu po dobu troch mesiacov už po prvej dávke. Testovanie tiež odhalilo, že u očkovaných je oveľa menšia pravdepodobnosť prenosu choroby (67 %), čo pomôže zabrániť ďalšiemu šíreniu vírusu.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Financial Times, The Guardian , TASR

Najnovšie videá

Trendové videá