Vakcína od Pfizer/BioNTech vs. vakcína od Moderny. Toto je 5 najväčších rozdielov, o ktorých by si mal vedieť
- Už o pár dní k nám dorazia prvé vakcíny
- V prvej dodávke dostane naša krajina vakcíny Pfizer/BioNTech
- Ako sa líšia od tých od Moderny?
- Už o pár dní k nám dorazia prvé vakcíny
- V prvej dodávke dostane naša krajina vakcíny Pfizer/BioNTech
- Ako sa líšia od tých od Moderny?
Vo vakcínach vidí obrovské množstvo ľudí nádej na to, že rok 2021 bude podstatne lepší, a naše životy sa začnú opäť pomaly vracať do normálu. Ostáva nám len dúfať, že to tak naozaj bude.
Prvá várka vakcín dorazí na Slovensko už po Vianociach. Pôjde o vakcíny BNT162b2 od spoločností Pfizer a BioNTech, ktoré sa predávajú pod názvom Comirnaty.
Existuje však aj viacero ďalších alternatív, ako napríklad ruský Sputnik V, vakcína od AstraZeneca či vakcína Moderna, ktorú v USA pred pár dňami schválili ako vakcínu číslo dva. Okrem tej od Pfizer/BioNTech teda začnú v nadchádzajúcom období očkovať už aj ňou.
Poďme sa preto pozrieť na to, aké sú najväčšie rozdiely medzi týmito dvomi druhmi vakcín.
Účinnosť
Začnime asi tou najzásadnejšou vecou, ktorou je efektivita jednotlivých vakcín. Podľa údajov, ktoré uvádza portál Sky, údaje spoločností Pfizer/BioNTech hovoria o tom, že ich vakcína poskytuje po 28 dňoch od aplikovania prvej dávky ochranu 95 %. U ľudí nad 65 rokov, ktorí sú najzraniteľnejší, je to 94 %.
Výsledky spoločnosti Moderna hovoria o ochrane 94,5 % od aplikácie prvej dávky, ako však hovorí samotná spoločnosť, toto číslo sa ešte môže mierne upraviť, nakoľko testy ešte stále prebiehajú.
Potrebný počet dávok
Z oboch vakcín sú potrebné dve dávky. Ako však uvádza portál Stat News, rozdiel je v dňoch, ktoré musia medzi jednotlivými dávkami uplynúť. Zatiaľ čo pri vakcíne Pfizer/BioNTech, ktorá bude dostupná aj u nás, to je 21 dní, pri vakcíne od Moderny ide o dobu 28 dní.
Prvá dávka sa nazýva „prime“ a do tvojho tela dostane účinný imunogén. Druhá dávka je tzv. „booster“, ktorý následne po 3-4 týždňoch tento imunogén podporí.
Skladovanie a preprava
Vakcíny sa od seba líšia aj v tomto. Ako uvádza portál Health, vakcína Pfizer/BioNTech je prepravovaná v špeciálnych baleniach s regulovanou teplotou, ktorá sa dosahuje pomocou suchého ľadu. Vakcína totiž musí mať teplotu okolo -70 stupňov Celzia.
Takto vydrží cca 10 dní. Ak sa teplota zníži na ešte nižšiu, v špeciálnej mrazničke sa môže uchovávať až šesť mesiacov. V chladiacich boxoch, ktoré majú k dispozícii nemocnice, sa môže v teplotách cca 2-8 stupňov Celzia uchovávať 5 dní.
Vakcína Moderna je v tomto trochu iná. Prepravovaná je pri teplote -20 stupňov Celzia a pri teplote 2-8 stupňov Celzia môže byť v chladiacich boxoch skladovaná až po dobu 30 dní. Vakcína vydrží v teplote -20 stupňov Celzia šesť mesiacov, pri izbovej teplote 12 hodín.
Veková hranica
Zásadný rozdiel medzi vakcínami je aj vo vekovej hranici, ktorá určuje, kto sa ňou môže dať zaočkovať – rozdiel predstavuje až 2 roky.
Ako uvádza portál Stat News, vakcínu Pfizer/BioNTech môže dostať každý od veku 16 rokov. Vakcína Moderna je však dostupná až od 18 rokov. Spoločnosť sa ale toto chystá napraviť, a v súčasnej dobe už iniciovala testovanie svojej vakcíny na deťoch vo veku 12-17 rokov.
Veľkosť dávky
Podľa údajov Forbes sa vakcíny líšia aj vo veľkosti dávky. Zatiaľ čo vakcína Pfizer/BioNTech má objem 30 mikrogramov, pri jednej dávke od Moderny je to až 100 mikrogramov.
Žiadne údaje však zatiaľ nesvedčia o tom, že väčšia dávka by bola efektívnejšia, taký veľký rozdiel je spôsobený len iným zložením. Kde sa ale môže výrazne prejaviť, je rýchlosť výroby.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: sky.com, statnews.com, health.com, forbes.com