Vakcína proti COVIDu bola úspechom. Moderna teraz testuje mRNA vakcínu proti chrípke, môže to znamenať prielom

  • Po úspechu s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 sa spoločnosť Moderna pustila do testovania mRNA vakcíny proti chrípke
  • Ideálnym scenárom je vyvinúť kombinovanú vakcínu pre všetky nebezpečné respiračné ochorenia
Chrípka 1918, žena, kašeľ
Unsplash/Annie Spratt, TASR/Edward A. "Doc" Rogers/Library of Congress via AP
  • Po úspechu s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 sa spoločnosť Moderna pustila do testovania mRNA vakcíny proti chrípke
  • Ideálnym scenárom je vyvinúť kombinovanú vakcínu pre všetky nebezpečné respiračné ochorenia

Spoločnosť Moderna oznámila, že začala testovať vakcínu založenú na mRNA, ktorú používa proti koronavírusu SARS-CoV-2, aj proti chrípke. Mala by byť značne účinnejšia ako tie, ktoré sú na trhu momentálne dostupné.

Ak látka prejde klinickými testami a splní všetky požiadavky, ďalším krokom spoločnosti bude vývoj kombinovanej vakcíny. Tá by mala účinkovať nielen proti chrípke, ale aj COVID-19, prípadne iným respiračným ochoreniam, ktoré ohrozujú zdravie ľudí a prichádzajú vo vlnách.

Prípravy na klinické skúšky sú v plnom prúde

Klinická fáza 1/2 bude vykonaná randomizovane na 180 respondentoch starších ako 18 rokov. Jedná sa o prvú sezónnu vakcínu založenú na mRNA technológii, ktorá by mala byť účinná v rámci najrozšírenejších rodových línií chrípky, a to A H1N1, H3N2 a influenza B Yamagata a Victoria, informuje Moderna.

„Očakávame, že naše mRNA sezónne vakcíny proti chrípke budú dôležitou súčasťou našich budúcich kombinovaných respiračných vakcín,“ uviedol Stéphane Bancel, výkonný riaditeľ spoločnosti Moderna.

„Respiračné kombinované vakcíny sú dôležitým pilierom našej celkovej stratégie mRNA. Veríme, že výhody mRNA vakcín zahŕňajú schopnosť kombinovať rôzne antigény na ochranu pred viacerými vírusmi a schopnosť rýchlo reagovať na vývoj respiračných vírusov, ako je chrípka, SARS-CoV-2 a RSV.

koronavírus
zdroj: TASR/AP, Bruna Prado

Našou víziou je vyvinúť kombinovanú vakcínu mRNA, aby ľudia mohli dostať len jedinú dávku látky s vysokou účinnosťou ochrany proti najproblematickejším respiračným vírusom. Tešíme sa na pokrok modality profylaktických vakcín mRNA, aby sme mohli naďalej ovplyvňovať globálne verejné zdravie,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ.

Efektívne len na 60 %

Výroba vakcín proti chrípke trvá približne šesť mesiacov a ich účinnosť predstavuje len 30 až 60 %, uvádza Forbes. Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na svete každý rok zomrie na respiračné komplikácie súvisiace s chrípkou približne 290 000 až 650 000 ľudí. Okrem značného skrátenia času výroby by sa mala prostredníctvom využitia mRNA zdvihnúť aj jej efektivita, a to až na 90 %.

„Aj keď sa všeobecne uznáva, že chrípka má výrazný ekonomický dopad v podobe nákladov na zdravotnú starostlivosť a straty pracovného času, pre krajiny je často náročné odhadnúť úplný ekonomický dopad chorobnosti a úmrtnosti na chrípku. Toto ochorenie sa šíri sezónne každý rok a jej vývoj závisí od toho, aké ďalšie vírusy sa v populácii nachádzajú,“ informuje WHO.

Len 13 % zaočkovaných na Slovensku

V našej krajine žije takmer 5,5 milióna obyvateľov a zaočkovanosťou proti tetanusu, osýpkam, hepatitíde typu B či záškrtu za rok 2017 prevyšujeme celkový priemer krajín EÚ. Napriek tomu, ak sa pozrieme na chrípku, len 13 % Slovákov z najohrozenejšej skupiny, a teda nad 65 rokov, je ochotných každoročné očkovanie podstúpiť.

Priemer dĺžky života Slovákov, 77,3 rokov, je pritom takmer o 4 roky nižší ako priemer v štátoch EÚ. Rozdiel v socioekonomickom statuse a dĺžky života v krajine je ešte väčší: najštudovanejší muži žijú o 14 rokov dlhšie ako tí najmenej vzdelaní. Očakávaná dĺžka života mužov a žien vo veku 65 rokov sa od roku 2000 podstatne zvýšila, ale mnoho ľudí trpí po prekonaní tohto míľnika chronickými chorobami či iným zdravotným postihnutím.

Podľa posledných údajov WHO zverejnených v roku 2018 úmrtia na chrípku a zápal pľúc dosiahli na Slovensku 1 925 prípadov alebo 4,24 % z celkového počtu úmrtí. Miera úmrtnosti upravená podľa veku je 20,59 na 100 000 obyvateľov a zaraďuje Slovensko na 117 s najvyšším počtom úmrtí na chrípku v celosvetovom rebríčku, uvádza World life expectancy.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Moderna, Forbes, WHO, World life expectancy

Najnovšie videá

Trendové videá