Vakcína proti korone je politickou zbraňou, zdravie ľudí začína byť druhoradé

  • Medzi svetovými mocnosťami prebieha boj o prvenstvo vo vývine vakcíny, vedci varujú pred negatívnymi dôsledkami
  • Donald Trump považuje schválenú vakcínu za kľúčovú v novembrovom boji o prezidentské kreslo
Trump Putin
TASR/AP. Alexei Druzhinin,Patrick Semansky
  • Medzi svetovými mocnosťami prebieha boj o prvenstvo vo vývine vakcíny, vedci varujú pred negatívnymi dôsledkami
  • Donald Trump považuje schválenú vakcínu za kľúčovú v novembrovom boji o prezidentské kreslo

Počet ľudí pozitívne testovaných na vírus COVID-19 po celom svete prekročil hranicu 18 miliónov, odborníci varujú pred zhoršením situácie.

„To, čo dnes vidíme, sa líši od marca a apríla. Koronavírus je mimoriadne rozšírený. Je to na vidieku rovnako ako v mestských oblastiach,“ povedala poradkyňa Bieleho domu doktorka Deborah Birx pre CNN. Situácia sa nezhoršuje len v USA, ale i v Európe, kde v posledných týždňoch narastá počet denných prípadov.

V hre sú aj vakcíny z Ruska a Číny

Lekári a vedci sa zhodujú, že šírenie koronavírusu sa podarí zastaviť až s účinnou vakcínou, ktorú sa snažia vyvinúť viaceré tímy po celom svete. Podľa News Medical Life Sciences šesť tímov je v pokročilej a finálnej fáze testovania vakcíny. Oči celého sveta sa upierajú najmä na dve nádejné kandidátky, a to vakcíny od spoločnosti Moderna a od tímu z Oxfordskej univerzity, ktorý spolupracuje s farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca.

V hre sú aj vakcíny z Ruska a Číny. Veľké svetové mocnosti sa pretekajú v tom, komu bude patriť prvenstvo v uvedení účinnej vakcíny na trh. Niektoré z nich sa uchyľujú aj k pochybným praktikám. Rusko malo údajne koordinovať kybernetické útoky na spoločnosti z Británie a USA za účelom ukradnutia výskumu a USA sa údajne snažila podplatiť nemeckú spoločnosť, aby prešla do USA.

covid koronavirus
zdroj: TASR/AP/Sakchai Lalit

Analytici z Euroázijskej skupiny podľa CNBC varovali už v druhom štvrťroku pred nebezpečným nacionalizmom a prílišným zrýchlením výskumu. „Krajiny bohaté a chudobné sa zapoja do agresívneho obstarávania s významnými politickými, ekonomickými a zdravotnými dôsledkami,“ uviedli v správe. „Existujúce medzinárodné inštitúcie a dohody sa budú snažiť minimalizovať tento očkovací nacionalizmus.“

Pred snahou politikov zrýchliť výskum a testovanie vakcíny proti COVID-19 varovala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá sa obáva zdravotných dôsledkov pri nedostatočne overenej vakcíne.

Politické tlaky sú čoraz evidentnejšie a citeľnejšie. Prednedávnom oznámilo Rusko, že plánuje začať s masovým očkovaním už v októbri po tom, čo skrátilo testovaciu fázu vakcíny.

Trump chce schválenú vakcínu pred prezidentskými voľbami

Zo západných krajín najväčší tlak vyvíja prezident USA Donald Trump, ktorý sa nazdáva, že vakcína schválená Správou potravín a liečiv by mu mohla priniesť potrebné politické body pred novembrovými prezidentskými voľbami.

Schválenú vakcínu pred voľbami naznačil aj v príspevku na Twitteri, kde avizoval zapojenie bývalých manažérov volebnej kampane do tej súčasnej a tvrdil, že vyhrá aj po druhýkrát. „Toto by malo byť oveľa jednoduchšie, pretože naše čísla v ankete rýchlo rastú, ekonomika sa zlepšuje, vakcíny a terapeutiká budú čoskoro,“ napísal.

Do programu s názvom Operation Warp Speed, ktorý má priniesť milióny kusov vakcín, čo najrýchlejšie, nalial Trump a federálna vláda USA miliardy dolárov. Pôvodný termín, ktorý vládna agentúra pre zdravotníctvo propagovala, bol október. Neskôr sa termín posunul na začiatok roku 2021.

Termín budúceho roku vidí reálne aj americký expert na epidemiológiu a poradca Bieleho domu Anthony Fauci, ktorý vypovedal pred kongresom, že vakcína by mohla byť hotová v roku 2021, ale nedostane sa hneď ku každému.

AKTUÁLNE: Nové ohnisko koronavírusu na Slovensku. Vo firme KOVYT je až 12 ľudí pozitívnych

Vedecké tímy v USA si uvedomujú politickú situáciu a sú nervózne z možného nátlaku. „Vo vnútri tohto procesu je veľa ľudí, ktorí sú veľmi nervózni z toho, či  administratíva natiahne svoje ruky do Warp Speed rozpočtu, vytiahne jednu alebo dve alebo tri vakcíny a povie: Testovali sme to na niekoľkých tisícoch ľudí, vyzerá to bezpečne a teraz to budeme zavádzať,“ povedala Paula Offit, členka Správy potravín a liečiv pre New York Times.

Pochybnosti vyvoláva aj  to, ako sa zachová Správa potravín a liečiv, jej komisár Stephen Hahn už v minulosti podľahol politickým tlakom, keď povolil kontroverzné testovanie antimalarík na liečbu COVID-19.

Ruskí predstavitelia pre CNN potvrdili, že použitie prvej vakcíny proti koronavírusu na svete chcú schváliť do 10. augusta. Kirill Dmitriev, šéf ruského štátneho investičného fondu RDIF, ktorý financuje výskum spojený s vakcínou, prirovnal začatie očkovania k vypusteniu prvej vesmírnej družice Sputnik 1 z roku 1957. „Američania boli prekvapení, keď počuli pípanie Sputnika a teraz nastala rovnaká situácia. Rusko bude prvé,“ vyhlásil.

Ak sa testovanie vakcíny urýchli, svet tak môže čakať ďalší zdravotný problém, a tento krát z vakcíny samotnej.

Zdroje: CNN, CNBC, New York Times, News Medical Life Sciences, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá