Vakcína proti najzákernejšej chorobe na svete uspela. Návrat zabijaka spomaľuje aj o dva roky

  • Experimentálna vakcína znížila riziko úmrtia alebo recidívy najsmrteľnejšej rakoviny kože
  • O prelomových zisteniach informovali americkí vedci
Vakcína a prekvapená žena
Ilustračný obrázok Unsplash/@diana_pole, Unsplash/Alexander Krivitskiy
  • Experimentálna vakcína znížila riziko úmrtia alebo recidívy najsmrteľnejšej rakoviny kože
  • O prelomových zisteniach informovali americkí vedci

Experimentálna mRNA vakcína vyvinutá spoločnosťou Moderna v kombinácii so senzačnou imunoterapiou Keytruda spoločnosti Merck znížila riziko recidívy alebo úmrtia najsmrteľnejšej rakoviny kože až o 44 %. 

Ako uvádza portál Jerusalem Post, výsledky boli prezentované na stretnutí Americkej asociácie pre výskum rakoviny v Orlande na Floride a pridávajú údaje k čiastočným zisteniam, ktoré spomínané spoločnosti zverejnili už v decembri.

Tréning imunitného systému

Spoločnosti Merck a Moderna spoločne pracujú na kombinácii účinných liekov, ktoré dokážu uvoľniť imunitný systém tak, aby sa zameral na rakovinu s technológiou vakcíny mRNA. 

„Zo všeobecného hľadiska liečby rakoviny ide o potenciálny veľký prielom,“ uviedol vo vyhlásení doktor Ryan Sullivan, odborník na melanóm z Mass General Cancer, ktorý na štúdii pracoval.

Podľa portálu CNBC spolupracujú na konkurenčných vakcínach aj známe spoločnosti BioNTech a Gristone Bio. Vakcína spoločností Moderna je ale vyrobená na mieru na základe podrobnej analýzy nádorov pacienta po chirurgickom odstránení.

Okrem toho je táto vakcína navrhnutá tak, aby dokázala „trénovať“ imunitný systém, aby rozpoznal a napadol špecifické mutácie v rakovinových bunkách.

Čo sa týka Keytrudy od spoločnosti Merck, tá je schválená na liečbu melanómu a mnohých ďalších druhov rakoviny. Zaraďuje sa do triedy široko používaných imunoterapií známych ako inhibítory kontrolných bodov určených na deaktiváciu proteínu PD-1 alebo tzv. programovej smrti 1, ktorá rakovine napomáha vyhnúť sa imunitnému systému.

Úspešná experimentálna štúdia

Jedna fáza experimentálnej štúdie zahŕňala ženy a mužov s vysokým rizikom návratu melanómu. Vakcínu mRNA-4157/V940 aj Keytrudu dostalo celkom 107 subjektov štúdie. 

Rakovina sa vrátila do dvoch rokov po sledovaní 24 subjektom (22,4 %), v porovnaní s 20 z 50 subjektov (40 %), ktorí dostali iba samotnú Keytrudu.

rakovina
zdroj: Unsplash/National Cancer Institute

Medzi tými ľuďmi, ktorých nádory mali viacero mutácií, a tými, ktorých nádory nemali, bol iba malý rozdiel v miere odpovede. Najčastejším hláseným vedľajším účinkom bola pritom u subjektov únava. 

Spoločnosť Merck informovala o tom, že spoločne s Modernou rokujú aj s americkými regulačnými orgánmi o návrhu neskoršej fázy skúšky, ktorá je pravdepodobne potrebná na schválenie kombinovaného režimu.

Kým budú známe výsledky skúšok, môže to podľa Eliava Barra, vedúceho globálneho klinického vývoja a hlavného lekára spoločnosti Merck, trvať aj tri alebo štyri roky. Moderne podľa jeho slov trvalo približne osem týždňov, pokým navrhla personalizovanú mRNA vakcínu pre každého pacienta.

Silná imunitná odpoveď

Vakcína spoločností Moderna a Merck nie je prvá tohto typu. Už v minulosti boli vyvinuté podobné experimentálne vakcíny proti rakovine, ktoré boli zamerané na jednu nádorovú mutáciu alebo neoantigén.

Technológia mRNA od spoločnosti Moderna ale umožnila „likvidáciu“ až 34 neoantigénov, čo nazval Barr „úžasným“.

V súčasnosti ale vedci nedokážu predpovedať, ktorá jednotlivá mutácia je dôležitá pri vytváraní protinádorovej reakcie. S technológiou mRNA v kombinácii s Keytrudou ale môžu „vytvoriť mimoriadne silný prístup, ktorý môže vytvoriť ešte silnejšiu imunitnú odpoveď“.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Jerusalem Post, CNBC

Najnovšie videá

Trendové videá