Vakcína spoločnosti Novavax sa chváli 89,3 % účinnosťou. Južná Afrika sa ale podobným číslam neteší
- Do klinických testov vo Veľkej Británii bolo zapojených 15 000 ľudí
- Vakcína sa javí ako účinná aj v súvislosti so zmutovaným typom vírusu
- Do klinických testov vo Veľkej Británii bolo zapojených 15 000 ľudí
- Vakcína sa javí ako účinná aj v súvislosti so zmutovaným typom vírusu
Na vývoji a následnom testovaní vakcín proti ochoreniu COVID-19 sa podieľalo niekoľko spoločností. Aktuálne prichádza s dobrými správami Americká biotechnologická spoločnosť Novavax.
TASR uvádza, že ich vakcína proti koronavírusu je podľa klinických testov vo Veľkej Británii účinná na 89,3 %, pričom bolo do tejto fázy štúdií zapojených 15 000 ľudí. Takmer 4 000 zaočkovaných (27 %), bolo vo vekovej skupine nad 65 rokov.
Funkčná aj v prípade mutácií
V súvislosti s vakcínou je pozitívnym aj fakt, že očkovacia látka sa javí ako funkčná aj v prípade nových zmutovaných variantov koronavírusu pochádzajúcich z Británie. Účinnosť proti zmutovanému variantu bola 85,6 %. V prípade pôvodného typu koronavírusu išlo o 95,6 % účinnosť.
Práve číslo súvisiace so zmutovaným variantom vírusu je povzbudivým. Vedci sa totiž obávali, že vakcíny proti týmto typom vírusu účinné nebudú, nakoľko boli navrhnuté na boj proti jeho pôvodnej verzii.
„Obidve tieto čísla sú ukážkami schopnosti našej vakcíny vyvinúť veľmi silnú imunitnú odpoveď,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Novavax Stanley Erck.
Účinnosť vakcíny konkrétne proti juhoafrickému variantu koronavírusu SARS-CoV-2 je však podľa výsledkov skúšok nižšia. Spoločnosť Novavax tak chce začať s vývojom novej očkovacej látky, ktorá by bojovala práve proti tomuto variantu.
Firma však poznamenala, že kým požiada britské regulačné úrady o povolenie na aplikáciu vakcín, bude potrebné získať ďalšie údaje. Pre The Guardian sa minister zdravotníctva Matt Hancock zatiaľ vyjadril, že vakcína predstavuje ďalší potenciálny prelom v boji proti epidémii vo Veľkej Británii.
Južná Afrika s nižšou účinnosťou
Testy vakcíny prebiehali aj v Juhoafrickej republike. BBC uvádza, že v krajine bola väčšina prípadov postihnutá práve juhoafrickým variantom vírusu. Účinnosť vakcíny dosahovala v prípade ľudí, ktorým nebolo diagnostikované ochorenie HIV, 60 %.
Peter Openshaw, profesor experimentálnej medicíny z Imperial College v Londýne, pre BBC uviedol, že sa teší zo zistení, ktoré poukazujú na to, že vakcína predstavuje v Spojenom kráľovstve vysokú úroveň ochrany. Znepokojuje ho vraj ale fakt, ktorý súvisí s nižšou úrovňou účinnosti pozorovanej v Južnej Afrike.
Jednoduchšia distribúcia
V prípade vakcíny spoločnosti Novavax, ktorú sme vyššie spomínali, ide o typ, ktorý funguje na báze proteínovej podjednotky, ktorá je už v 3. fáze klinického skúšania. Rovnako ako oxfordská vakcína, aj tá od Novavaxu sa môže skladovať pri bežnej teplote v chladničke – čo znamená, že distribúcia je jednoduchšia.
Predbežné rokovania Eurokomisie a amerického výrobcu Novavax sa skončili 17. decembra. Portál Európskej komisie uvádza: „Plánovaná zmluva by umožnila všetkým členským štátom EÚ nakúpiť najprv 100 miliónov dávok vakcíny a neskôr dokúpiť ďalších 100 miliónov dávok.“
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: TASR, theguardian.com, BBC, europa.eu