Vakcínu proti dvom najčastejším zabijakom máme na dosah. Už čoskoro sa zaočkujeme proti všetkému
- Farmaceutické spoločnosti intenzívne pracujú na vývoji vakcíny, ktorá má liečiť doteraz takmer neliečiteľné choroby
- Vakcína proti rakovine by mala byť hotová do roku 2030, tvrdí Moderna
- Farmaceutické spoločnosti intenzívne pracujú na vývoji vakcíny, ktorá má liečiť doteraz takmer neliečiteľné choroby
- Vakcína proti rakovine by mala byť hotová do roku 2030, tvrdí Moderna
Experti uviedli, že prevratný súbor nových vakcín proti rôznym chorobám vrátane rakoviny by mohol zachrániť milióny životov. Popredná farmaceutická firma je údajne presvedčená o tom, že injekcie na rakovinu, kardiovaskulárne a autoimunitné ochorenia a ďalšie stavy budú pripravené do roku 2030, píše The Guardian.
Vakcína proti rakovine má byť hotová už o päť rokov
Štúdie o týchto vakcínach tiež ukazujú „obrovský prísľub“, pričom niektorí výskumníci tvrdia, že proces výskumu a zhotovenia vakcín sa vďaka úspešnému očkovaniu proti Covidu skrátil z 15 rokov na neuveriteľných 12 až 18 mesiacov.
Paul Burton, hlavný lekár spoločnosti Moderna, vyjadril plnú dôveru tomu, že firma môže ponúknuť vakcíny pre „všetky druhy chorôb“ už o päť rokov. Povedal, že Moderna je v procese vývoja vakcín proti rakovine, ktoré sú zamerané na rôzne typy nádorov, o ktorých tvrdia, že by mohli zachrániť milióny životov, informuje portál News.
Doktor Burton tiež povedal, že mRNA terapie môžu byť dostupné na liečbu zriedkavých chorôb, ktoré boli „predtým neliečiteľné“. Pre portál The Sun uviedol, že časom by sa viaceré infekcie dýchacích ciest dali liečiť len jednou injekciou.
„Myslím si, že o 10 rokov sa priblížime k svetu, v ktorom budete môcť skutočne identifikovať genetickú príčinu choroby a s relatívnou jednoduchosťou ju budeme môcť upraviť a opraviť pomocou technológie založenej na mRNA,“ dodal.
Vedci chcú zhotoviť personalizované vakcíny
Molekula mRNA dáva bunkám v tele pokyn na tvorbu proteínov. Injekciou syntetickej formy môžu potom bunky vypumpovať proteíny, ktoré majú zasiahnuť imunitný systém človeka. Vakcína proti rakovine založená na mRNA by mala upozorniť imunitný systém na rakovinu, ktorá už rastie v tele pacienta, takže ju môže napadnúť a zničiť bez toho, aby zničila zdravé bunky.
To zahŕňa aj identifikáciu proteínových fragmentov na povrchu rakovinových buniek, ktoré nie sú prítomné na zdravých bunkách, a potom vytvorenie kúskov mRNA, ktoré dajú telu pokyn, ako ich vyrobiť.
Najskôr lekári odoberú biopsiu nádoru pacienta a pošlú ju do laboratória, kde sa sekvenuje jeho genetický materiál, aby sa identifikovali mutácie, ktoré nie sú prítomné v zdravých bunkách.
Algoritmus potom identifikuje, ktoré z týchto mutácií sú zodpovedné za rast rakoviny. Potom sa vyrobia mRNA pre najsľubnejšie antigény a zabalia sa do personalizovanej vakcíny.
Takisto si Burton myslí, že to, čo sme sa v posledných mesiacoch naučili, je, že ak si ľudia niekedy mysleli, že mRNA je len na infekčné choroby alebo len na Covid, teraz majú dôkaz, že to tak absolútne nie je. Vedci však varovali, že budú aj naďalej potrebovať obrovské finančné investície, aby splnili sľub.
Proces vývoja naberá na obrátkach
V januári Moderna oznámila výsledky neskoršej fázy pokusu svojej experimentálnej mRNA vakcíny pre RSV, ktorá bola v 83,7 % prípadoch účinná pri prevencii najmenej dvoch symptómov, ako je kašeľ a horúčka, u dospelých vo veku 60 rokov a starších.
Na základe týchto údajov americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) udelil vakcíne označenie prelomová terapia, čo znamená, že jej regulačné preskúmanie bude urýchlené.
Spoločnosť Pfizer tiež začala s náborom do poslednej fázy klinickej štúdie vakcíny proti chrípke založenej na mRNA a v spolupráci so spoločnosťou BioNTech sa zameriava na ďalšie infekčné choroby vrátane pásového oparu.
Vo februári FDA udelila rovnaké označenie personalizovanej vakcíne proti rakovine Moderna na základe nedávnych výsledkov u pacientov s melanómom rakoviny kože.
Andrew Pollard, riaditeľ Oxford Vaccine Group a predseda Spoločného výboru Spojeného kráľovstva pre očkovanie a imunizáciu v Spojenom kráľovstve, uviedol, že vzhľadom na hroziacu hrozbu vojny je dôležité nestratiť zo zreteľa hrozbu novej pandémie.
„Pandémie sú totiž rovnako hrozbou, ak nie väčšou, ako vojenská hrozba, pretože vieme, že sa stanú, berúc istotu z toho, kde sa dnes nachádzame,“ povedal.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: The Guardian, News, The Sun