Vakcíny nemajú dlhodobé následky, ale COVID áno. Časom môže viesť k týmto nepríjemnostiam
- Výskum americkej Univerzita Harvard naznačuje, že koronavírus môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu
- Českí lekári sa domnievajú, že COVID-19 môže mať vplyv na našu pamäť
- Nárast prípadov demencie v nasledujúcich rokoch bude podľa nich pribúdať
- Výskum americkej Univerzita Harvard naznačuje, že koronavírus môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu
- Českí lekári sa domnievajú, že COVID-19 môže mať vplyv na našu pamäť
- Nárast prípadov demencie v nasledujúcich rokoch bude podľa nich pribúdať
Celý svet sa dnes pozerá na to, či sa ukážu dlhodobé následky používania vakcín. Čo však dlhodobé následky určite má, je práve ochorenie COVID 19. To vieme už dnes.
Harvardská univerzita prišla s novým výskumom, ktorý sa zameriava na neurologické následky ochorenia COVID-19. Zistili, že koronavírus môže poškodiť mozog. Opreli sa aj o výsledky kanadských lekárov, ktorí v svojej štúdii uvádzajú, že ľudia nad 70 rokov sú v dôsledku ochorenia koronavírusom náchylnejší dostať cievnu mozgovú príhodu.
Pitevné údaje vo Fínsku naznačujú, že ďalšou hlavnou príčinou poškodenia mozgu je nedostatok kyslíka. Nová štúdia lekárov z Johns Hopkins University a Harvard Medical School zistila, že veľké bunky nazývané megakaryocyty sa môžu nachádzať v mozgových kapilárach jedincov, ktorí zomreli na infekciu COVID-19.
Megakaryocyty (nachádzajú sa v kostnej dreni) tvoria krvné doštičky a tieto bunky by tam byť nemali. V štúdii sa píše, že neuropatológovia nikdy predtým nevideli megakaryocyty v mozgu a toto pozorovanie nebolo nikdy predtým uvedené v lekárskej literatúre. Domnievajú sa, že práve tieto bunky mohli súvisieť s mozgovými príhodami pozorovanými u ľudí s COVID-19.
Odštartuje koronavírus demenciu?
Českí lekári vravia, že koronavírus môže spôsobiť aj poruchu pamäti. „Zatiaľ vieme o tom málo, ale zdá sa, že u viacerých pacientov sú poruchy pamäti prítomné. Nie je jasné či je to v dôsledku únavového syndrómu, úzkosti a depresie, alebo prítomné priamym vplyvom vírusu na pamäť. Všetky varianty sú možné,“ povedal pre Lidovky.cz neurológ Jakub Hort z Neurologickej kliniky 2. LF UK a FN Motol.
Podľa niektorých expertov by COVID-19 mohol odštartovať demenciu, Alzheimerovu alebo Parkinsonovu chorobu. „Predpokladá sa, že môže urýchliť niektoré zmeny, ktoré sú podkladom pre vznik napríklad Alzheimerovej choroby. Teoreticky je možné očakávať nárast prípadov demencie v nasledujúcich rokoch,“ uviedol pre Lidovky.cz Ondřej Strýček, vedúci lekár I. neurologickej kliniky FN u sv. Anny v Brne.
Očkovanie by mohlo pomôcť
Nádejou je podľa neurológa očkovanie. „Sú dôkazy, že očkovanie proti chrípke a pneumokokovej meningitíde môže naopak nástup Alzheimera oddialiť. Očkovanie proti COVIDU-19 by tak mohlo tiež pôsobiť. Je to stimulácia menej výkonného imunitného systému starších ľudí,“ povedal neurológ Jakub Hort.
Covidová infekcia postihuje všetky orgány, a tak sa zápal nevyhýba ani mozgu. „Zdá sa, že vplyv môže byť buď priamo vírusom, alebo naštartovaním imunitnej reakcie. Nevieme zatiaľ dosť, ale dôkazy o postihnutie nervového systému pribúdajú,“ povedal Hort pre Lidovky.cz Hort.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: health.harvard.edu, Lidovky.cz