Vakcíny proti COVID-19 sa zrejme dočkáme už budúci mesiac. Do Vianoc budú očkované tisíce ľudí
- Existuje nádej, že masívne očkovanie proti novému koronavírusu začne ešte pred koncom tohto roka
- Vo Veľkej Británii pripravujú veľké očkovacie centrá, ktoré by mali byť schopné zaočkovať v priebehu jedného dňa desaťtisíce ľudí
- Existuje nádej, že masívne očkovanie proti novému koronavírusu začne ešte pred koncom tohto roka
- Vo Veľkej Británii pripravujú veľké očkovacie centrá, ktoré by mali byť schopné zaočkovať v priebehu jedného dňa desaťtisíce ľudí
Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva (NHS) plánuje masívne očkovanie proti novému koronavírusu už pred Vianocami. Informuje o tom portál The Sun. Zriadené majú byť veľké pracoviská, obsluhované zdravotníckym personálom, pričom by mali byť schopné ošetriť desaťtisíce ľudí denne.
Potvrdzuje to aj šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorý sa vyjadril, že vakcína proti COVID-19 je už na obzore. „Existuje nádej, že do konca tohto roka budeme možno mať vakcínu,“ povedal.
Uniknuté dokumenty NHS podľa The Sun, ukazujú, že dve vakcíny proti COVID-19 by mohli byť schválené už do konca roka 2020. Prvé centrá hromadnej vakcinácie sú plánované vo veľkých mestách vrátane Leedsu, Hullu a Londýna.
Európska lieková agentúra (EMA) už začala svoj prvý proces preskúmania experimentálnej vakcíny, ktorú vyvíjajú Oxfordská univerzita a spoločnosť AstraZeneca. Agentúra dúfa, že proces urýchli jej prípadné schválenie.
EMA začala analyzovať predbežné informácie od vedcov o takzvanej oxfordskej vakcíne, ktoré naznačujú, že „spúšťa tvorbu protilátok a (imunitných, pozn. red.) T-buniek“. Ako uviedla, čaká na údaje z testov posledného štádia testovania, na ktorých sa zúčastňujú tisícky ľudí, a dúfa, že ich budú zdieľať v nadchádzajúcich mesiacoch.
Podobný proces použila EMA aj pri schvaľovaní Remdesiviru, ktorý je jediným povoleným liekom na liečbu COVID-19. Liek schválila po zhruba mesiaci, bežný proces pritom trvá takmer sedem mesiacov.
Pri finálnom testovaní oxfordskej vakcíny sa nedávno u jedného z účastníkov vo Veľkej Británii objavila nepriaznivá neurologická reakcia, pre ktorú Briti testovanie pozastavili, no už medzičasom znova spustili. V Spojených štátoch je podobné testovanie pozastavené, kým americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) správu o vedľajšom účinku vakcíny preverí.
Prideľovanie vakcíny
Podľa Igora Matoviča by Európska únia mala mať stanovené jednoznačné pravidlá rozdelenia vakcín proti ochoreniu COVID-19 medzi jednotlivé členské krajiny. Podľa premiéra by sa tak predišlo zbytočným sporom a pochybnostiam, ktoré by pri prideľovaní vakcín jednotlivým krajinám mohli nastať. Informuje SITA.
„Aby následne zbytočne nevznikali nejaké spory či pochybnosti. Aby sme predišli nejakým konšpirátorom, aby tu obviňovali, že bohaté krajiny budú mať prednostné právo a my chudáci sa k tomu nedostaneme,“ povedal v Bruseli novinárom Matovič.
Slovenský premiér pritom podporil aj návrh, s ktorým prišiel jeho grécky kolega Kyriakos Mitsotakis, aby sa pri zabezpečení vakcín prihliadalo aj na krajiny, s ktorým únia vedie prístupové rokovania.
„Takýto návrh považujem za veľmi fér a aj som ho oficiálne podporil. Aby sme k nim nepristupovali ako k cudzím, hoci s nimi dlhé roky diskutujeme, že chceme, aby boli súčasťou nášho spoločenstva,“ dodal
Matovič s tým, že reč je napríklad o krajinách Západného Balkánu, či Ukrajine. „Diskutujme s týmito krajinami, či potrebujú pomoc pri vakcínach, po čom každá z nich volá,“ tvrdí.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: EMA, The Sun, SITA