Valcuje nás chudoba: Spadlo do nej viac než 40 % dôchodcov na Slovensku
- Asi pol milióna seniorov na Slovensku je pod hranicou chudoby
- Najviac zasiahnutí sú poberatelia minimálnych dôchodkov
- Asi pol milióna seniorov na Slovensku je pod hranicou chudoby
- Najviac zasiahnutí sú poberatelia minimálnych dôchodkov
V dôsledku nízkych dôchodkov, zdražovania a nedostatočnej pomoci sa nachádza aktuálne pod hranicou chudoby približne pol milióna seniorov. Ako uvádza portál Teraz.sk, informoval o tom Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík IVRA.
Rozmrazenie dôchodkov
„Chudoba valcuje tento rok starých a chorých. Na začiatku roku 2022 bolo pod hranicou chudoby 424 eur mesačne 27 % z celkového počtu 1,1 milióna seniorov, poberateľov starobných dôchodkov, teda viac ako 306 000 seniorov. V dôsledku nízkych starobných dôchodkov, nedostatočnej pomoci zo strany štátu a zdražovania padlo pod hranicu chudoby ďalších viac ako 187 000 poberateľov starobných dôchodkov,“ uviedol Halás.
Počet seniorov pod hranicou chudoby tak hrozivo narástol až na 494 000. Na začiatku roka 2022 bolo pod hranicou chudoby 217 000 žien – senioriek a 89 000 seniorov – mužov. Aktuálne je však pod hranicou chudoby 339 000 žien – senioriek a 154 000 seniorov – mužov,“ pokračoval ďalej.
Podľa Halása je pre budúcoročný štátny rozpočet s chudobou, ktorá nebude dostatočne kompenzovaná dokonca ani pri zvyšovaní starobných dôchodkov o 11,8 % v januári 2023, veľmi dôležité počítať. Problém to bude predstavovať najmä pre tých najchudobnejších, teda hlavne pre poberateľov minimálnych dôchodkov.
Štát bude musieť v tomto a budúcom roku nielen „ustrážiť“ ceny energií, ale aj v plnej miere kompenzovať seniorom zdražovanie. „Takisto bude podľa neho potrebné čím skôr rozmraziť minimálne dôchodky,“ podotkol Halás.
Okrem toho inštitút pripomenul, že v súčasnosti poberá priemerný dôchodok 54 % všetkých seniorov, avšak až 61 % všetkých žien. Celkom 87 % všetkých seniorov, poberateľov stavebných dôchodkov, má dôchodok do 705 eur, ale až takmer 92 % všetkých žien. V tomto sú teda ženy na dôchodku vo všeobecnosti s chudobou konfrontované podstatne viac, a to aj v produktívnom veku.
Energetická chudoba
Na Slovensku okrem toho chýbajú aj riešenia problematiky takzvanej energetickej chudoby. Odborníci pritom na tento problém dlhodobo poukazujú. Tento záver vyplynul z diskusie počas konferencie „Slovenské plány energetických úspor: Ako pretaviť ambície do reality?“.
Medzi možné riešenia patrí zadefinovanie skupín, ktorých sa problém energetickej chudoby dotýka a formulácia cielených riešení pre ne. Konferenciu organizovali Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) a EurActiv v Bratislave. V tlačovej správe o tom informovala koordinároka SKI Kateřina Chajdiaková.
„Energetická chudoba je stav, keď výdavky domácnosti na energie idú na úkor ostatných životných potrieb. Jedným z takýchto výdavkov je typicky napríklad zabezpečenie tepla v domácnosti,“ vysvetlila počas svojho vystúpenia na konferencii analytička Slovenskej akadémie vied Dušana Dokupilová.
Koordinátorka SKI Kateřina Chajdiaková doplnila, že viac než polovica slovenského obyvateľstva už má, prípadne po zvýšení cien energií bude mať, problém s hradením účtov za elektrinu a teplo.
„Je to extrémne vážna situácia, ktorú musí štát riešiť, aby predišiel negatívnym sociálnym i širším spoločenským a environmentálnym dopadom,“ povedala Chajdiaková.
Podľa prieskumu, ktorý pre SKI vypracovala v máji agentúra FOCUS, 19 percent slovenských občanov malo problém s úhradami za energia a ďalších 45 percent je ohrozených a prípadné zvýšenie cien energií by im spôsobilo problémy.
Zdroje: Teraz.sk, SITA